Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal predstaviteľov Asociácie príslušníkov obecných polícií SR na čele s jej predsedom Ľubomírom Marjovičom.
Témou rokovania boli predovšetkým problémy efektívneho fungovania obecnej polície.
Predseda Asociácie príslušníkov obecných polícií Marjovič zdôraznil, že všetky výdavky na prevádzku si musia hradiť samosprávy zo svojho rozpočtu.
Prezident Ivan Gašparovič súhlasil s názorom samospráv, že štát by mal primeraným spôsobom oceniť a podporovať snahu samospráv na zvyšovanie poriadku či ochrany majetku, pričom by mal mať na zreteli aj to, že obecné polície nie sú zložkami štátnej polície. „Beriem vašu prácu ako zodpovednú a myslím si, že nie je dobre finančne zabezpečená. Som však presvedčený, že vaša pomoc pre občanov i pre štátnu políciu je významná, „ uviedol prezident.
Podľa hlavy štátu je v súčasnosti náročnejšia bezpečnostná situácia, ktorá si vyžaduje viac úsilia na ochranu majetku a bezpečia občanov.
Podľa predstaviteľov obecných polícií je postavenie obecných policajtov nedocenené, najmä v mzdovej a sociálnej oblasti. Predseda Asociácie príslušníkov obecných polícií SR Ľubomír Marjovič zdôraznil, že za dve desaťročia pôsobenia obecných polícií sa ich zmysel pre samosprávy osvedčil a policajti, ktorí v službe odpracovali dlhé roky by si zaslúžili lepšie sociálne istoty.
Prezident Združenia náčelníkov obecných polícií Ján Andrejko konštatoval, že "mestská a obecná polícia aj keď je platená z verejných zdrojov nemá sociálny systém, ako iné zložky verejnej správy." Podľa neho mestskí a obecní policajti by chceli presadiť vznik nového sociálneho zákona. "Cítime sa byť diskriminovaní v mnohých veciach a prišli sme požiadať o pomoc," povedal Andrejko, podľa ktorého by malo ísť o zhruba 2500 policajtov.
Prezident Ivan Gašparovič konštatoval, že činnosť mestských a obecných polícií je originálnou kompetenciou miestnych samospráv a ich financovanie je v rukách miest a obcí. Prezident odporučil obecným policajtom, aby svoje legislatívne zámery koordinovali v súčinnosti so Združenia miest a obcí Slovenska, ktorého primátori a starostovia sú aj poslancami parlamentu.
Hlava štátu nemá zákonodarnú iniciatívu, napriek tomu pomoc pri presadzovaní legislatívy o sociálnych náležitostiach samosprávnych policajtov prisľúbila s tým, že po predložení podkladov bude o tejto téme hovoriť s ministrami i predsedom vlády.