Prezident SR Ivan Gašparovič vystúpil na XIX. sneme Združenia miest a obcí Slovenska v bratislavskej Inchebe
Prezident SR Ivan Gašparovič prostredníctvom primátorov a starostov poďakoval spoluobčanom za to, že mu dali svoju dôveru zastávať post prezidenta Slovenskej republiky aj v ďalšom funkčnom období. „Chcem vás ubezpečiť, že som prezidentom všetkých občanov bez rozdielu národnosti, politického presvedčenia, či náboženstva, som prezidentom všetkých občanov Slovenskej republiky. Budem dbať na vytvárania podmienok na dôstojný a bezpečný život našich občanov,“ povedal v príhovore prezident SR.
Ako uviedol Ivan Gašparovič prácu miestnych samospráv dôverne pozná, a preto ju dokáže oceniť. „Pracujete na najnižšom, ale podľa môjho názoru na najdôležitejšom a najzodpovednejšom stupni zastupiteľskej demokracie, ktorá určuje charakter štátu. Nerozhodujete síce v celoštátnych záležitostiach, ale na vašich pleciach spočívajú každodenné starosti a problémy občanov. Vy musíte hľadať pre ne riešenia, vy ste zodpovední za plnenie ich oprávnených požiadaviek,“ zdôraznil slovenský prezident.
Hlava štátu sa nevyhla ani dopadom hospodárskej krízy na životnú úroveň občanov. „Dnes sme v defenzíve, čelíme náporu krízy. Sme doslova súčasťou jej diania Keďže sme ju my, občania Slovenskej republiky, nespôsobili, nevieme – aj keď sa to snažíme zistiť – čo všetko nám ešte prinesie.“
Za najúčinnejšiu zbraň v zápase s krízou označila hlava štátu „solidaritu“. Všetky spoločné kroky, ktoré k nej smerujú a ktoré ju aj uskutočňujú, dnes podľa prezidenta potvrdzujú, že sme sa rozhodli správne, keď sme vstúpili do Európskej únie, do shengenského priestoru i eurozóny. Týmito partnerstvami sme získali nemalé výhody, ale aj – a bez toho to nejde! – spoluzodpovednosť za ich citlivé miesta.
Ivan Gašparovič pripomenul, že napriek ťaživej situácii v súvislosti s krízou sa obraz našej krajiny mení k lepšiemu. Za to, sa podľa hlavy štátu treba poďakovať aj miestnym samosprávam, ktoré čoraz aktívnejšie pristupujú k otázke zamestnanosti svojich občanov. Mrzí ho, že tento vývoj nie je charakteristický pre celú krajinu, pre každý región.
Za pozitívnu považuje hlava štátu reformu verejnej správy, ktorá znamenala väčší dosah občanov na chod vecí verejných. „Jej prijatie bolo dôležitým krokom najmä z hľadiska demokratizácie našej spoločnosti. Považujem však za dôležité zdôrazniť, že zodpovednosť a úlohy, ktoré reformou verejnej správy mestá a obce v rozličných oblastiach postupne získali nie je konečný stav.“ Podľa prezidenta sa urobilo veľa, ale niektoré kroky neplnia očakávania, preto treba pokračovať v hľadaní najefektívnejších riešení. V tejto súvislosti pripomenul, že vláda SR pripravuje návrh modernizácie územnej samosprávy.
Za vážny problém označil Ivan Gašparovič programovanie fondov EÚ. Najmä ich prideľovanie, je negatívne poznačené rezortným prístupom, ktorý by mal byť nahradený demokratickejším postupom s priamym zapojením regiónov a verejnosti.
V príhovore sa slovenský prezident zaoberal aj blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu. Mrzí ho, že sa o nich málo diskutuje. „Malo by sa o nich hovoriť, diskutovať. Mal by sa vysvetľovať ich význam pre nás, pre všetkých. Mali by sme počuť odpočty našich europoslancov. Práve od nich by naša spoločnosť mala počuť aj to, o čom sa v Európskom parlamente – v súvislosti s krízou – diskutuje najviac. Aké tam prevládajú názory, aké rozpory. Aké postoje prezentujú naši poslanci, akú majú podporu. Naši občania o tom čosi vedia, ale veľmi, veľmi málo,“ uviedol prezident SR.
Delegátov snemu preto požiadal, aby v rámci svojich možností informovali občanov. Aby ľuďom vysvetľovali, aký význam má pre nás všetkých Európska únia. „Brusel už totiž nie je od nás až tak ďaleko, ako to vyzerá na mape. A duchovná mapa Európskej únie je už len jedna. Ak ju nebudeme poznávať, zúčastňovať sa na jej kreovaní, vystavíme mimo hry sami seba.“
Premiér Robert Fico ocenil prínos samosprávy pri zavedení eura. „Euro je pre Slovenskú republiku úspechom a aj vďaka Vám sme ho zaviedli bez problémov a najhľadšie zo všetkých doterajších členov eurozóny. Sme na jednej lodi bez ohľadu na to, či sedíme na stoličkách miestnych politikov, alebo na vládnych stoličkách,“ zdôraznil na sneme predseda vlády SR a pripomenul, že v boji proti kríze môžu pomôcť nové štátne investície napr. pri výstavbe rýchlostnej cesty R 1 Nitra – Banská Bystrica a výstavba nových blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach.
Prezident SR zároveň delegátom ZMOSu oznámil, že vláda schválila a odblokovala uvoľnenie financií na zatepľovanie rodinných a bytových domov.
Na záver svojho vystúpenia vyjadril uznanie práci miestnej samosprávy a delegátom adresoval poďakovanie za obetavú prácu a citlivý prístup k občanom. Ivan Gašparovič ocenil činnosť Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré plní aj funkciu prirodzeného mostu medzi mestami a obcami a najvyššími orgánmi štátu, či predstaviteľmi parlamentných politických subjektov.
Všetkým primátorom a starostom a všetkým členom miestnych samospráv zaželal náš najvyšší predstaviteľ veľa zdravia, síl a entuziazmu do náročnej práce, hojnosť osobného šťastia a profesionálnych úspechov.