Prezident Ivan Gašparovič privítal v Prezidentskom paláci delegáciu poslancov Snemovne reprezentantov Kongresu USA na čele s Williamom Shusterom, členom Výboru pre dopravu a infraštruktúru.
Ivan Gašparovič a stretnutí s nimi konštatoval, že to, že sa stretáva s predstaviteľmi amerického Kongresu doslova "do roka a do dňa," svedčí o tom, že naše vzťahy s USA sú veľmi dobré a priateľské. Neznamená to však, že by sme nemohli pre ich rozvoj urobiť ešte viac, najmä v ekonomickej oblasti, dodal Ivan Gašparovič.
William Shuster, uviedol, že v rámci svojej pracovnej cesty po Európe sa rozhodli opäť navštíviť Slovensko. "Vysoko oceňujeme, že ste spolu s nami na operácii NATO v Afganistane. Vždy zdôrazňujem, že keď Slovensko vyšle do Afganistanu niečo vyše 300 vojakov, je to akoby Amerika vyslala 20-tisíc vojakov," zdôraznil William Shuster. Americký kongresman taktiež ocenil aj diplomatické úsilie Slovenska v Sýrii a v ekonomickej oblasti. „Posilňujeme naše ekonomické aj vojenské prepojenie so Slovenskou republikou a budeme naďalej pokračovať v posilňovaní našej spolupráce, „ uviedol Shuster.
Hlava štátu pripomenula, že "aj keď u nás nastúpila nová vláda, chceme byť aj naďalej zodpovednými členmi Aliancie a napĺňať svoje medzinárodné záväzky." Ako dodal Ivan Gašparovič, v Afganistane v súčasnosti pôsobí 344 slovenských vojakov. Prezident poďakoval kongresmanom za úsilie, na základe, ktorého vznikol výbor pre spoluprácu so Slovenskom. Ivan Gašparovič americkým kongresmanom priblížil súčasnú situáciu na Slovensku vo vzťahu k stabilizácii deficitu verejných financií a riešeniu krízového vývoja v eurozóne. "V EÚ sme prijali veľmi prísne sankčné opatrenia, kedy sa jednotlivé štáty zaviazali, že znížia deficit verejných financií," uviedol prezident. Zároveň kongresmanom vysvetlil, že aj SR musela pripraviť "balíček 22 ekonomických opatrení", ktoré pomôžu krajine čeliť krízovému obdobiu v Európe. Hlava štátu preto vyzvala amerických kongresmanov na zintenzívnenie obchodno-hospodárskej spolupráce USA a SR, nakoľko táto pomôže obidvom štátom znížiť riziko prepadu ekonomiky. "Mojou snahou je, aby sme rozšírili našu spoluprácu vo vedecko-technickej oblasti," povedal prezident kongresmanom. Podľa Ivana Gašparoviča "Slovensko je naozaj úspešnou krajinou, ktorá dnes vyrába najvyšší počet osobných automobilov v prepočte na jedného obyvateľa na svete."
William Shuster z Výboru pre dopravu a infraštruktúru ďalej v rozhovore vyzdvihol úlohu Slovenska ako "malej krajiny, no veľkého spojenca USA." Tlmočil však aj výhrady amerických podnikateľov k slabej vymožiteľnosti práva a súdnym prieťahom, ktoré sťažujú ich pôsobenie na Slovensku.
Hlava štátu konštatovala, že Slovensko je právnym štátom, no zdieľa podobný názor na nedostatky najmä v oblasti vymožiteľnosti práva vo vzťahu k dĺžke rozhodovania slovenských súdov. "Vo všetkých týchto oblastiach sa prijímajú opatrenia a som presvedčený, že vláde sa podarí v súdnictve dosiahnuť pozitívnu zmenu," uistil svojich amerických hostí prezident. Ako doplnil, bude musieť dôjsť k novelizácii niektorých zákonov. Našu legislatívu v súdnictve však Ivan Gašparovič označil za "štandardnú a porovnateľnú s inými vyspelými štátmi Európskej únie." "Sme veľmi prekvapení úlohou vodcovstva - leadershipu aký Slovensko v Európe presadzuje," uviedol svoje dojmy z návštevy Slovenska člen Výboru pre vzdelávanie a pracovné sily a Výboru pre dopravu a infraštruktúru Jason Altmire.
Americkí kongresmani sa u prezidenta zaujímali aj o proces hospodárskych zmien na Slovensku po rozdelení Československa a zmene režimu pred vyše dvoma desaťročiami.