Prezident SR sa stretol s „deťmi“, ktoré prežili Osvienčim
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci „deti“, ktoré prežili Osvienčim. Ide o židovských občanov, ktorých ako deti zachytil sovietsky fotograf Alexander Voroncov po tom, ako Osvienčim–Birkenau oslobodila 27. januára 1945 Červená armáda. Známa fotografia detí za ostnatým plotom je jedným zo symbolov 2. svetovej vojny.
Na stretnutí bol prítomný aj čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Pavel Traubner a riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.
Prezident Ivan Gašparovič na úvod stretnutia povedal: „Som rád, že ste nezanevreli na Slovensko, na krajinu, v ktorej ste prežili nie najšťastnejšie detstvo.“ Zdôraznil však, že „sme inou generáciou ako tá, ktorá vám zapríčinila traumy a bolesti. A sme generácia, ktorá už nepripustí, aby sa také niečo ako holokaust zopakovalo.“ Podľa hlavy štátu je našou úlohou zabrániť, aby sa táto časť našej histórie zopakovala.
Pavel Traubner poďakoval nášmu najvyššiemu predstaviteľov v mene Ústredného zväzu židovských náboženských obcí za prijatie týchto „nešťastných duší,“ ktoré sa vrátili na Slovensko, aby spomínali na osud detí z vlaku smerujúceho do koncentračného tábora v Osvienčime.
Pavol Mešťan ocenil prístup prezidenta Ivana Gašparoviča k problematike holokaustu. „Bol to on, ktorý ako predseda Národnej rady Slovenskej republiky presadil dokončenie pamätníka židovských obetí v Kremničke.“ Ide o židovský symbol – menoru – sedemramenný svietnik z ryolitu. „8. mája 2005 sme pod záštitou pána prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča otvorili v Nitre výstavu v židovskej synagóge. Sme veľmi radi, že na Slovensku máme takýchto predstaviteľov štátu, ktorí so záujmom pomáhajú verejnosti spoznávať smutnú históriu holokaustu.“
Pani Marta Weiss si na stretnutí s hlavou štátu zaspomínala: „Pred 65 rokmi, v roku 1944 som neverila, že budem ešte žiť a že ešte niekedy uvidím Slovensko a že ma dokonca prijme prezident Slovenskej republiky.“ Dodala, že je veľmi dôležité, aby sa o holokauste dozvedela aj mladá generácia na školách, aby svet už nikdy nedopustil hrôzy, ktoré prežívali židovské deti počas druhej svetovej vojny.
Prezident Ivan Gašparovič na stretnutí tiež vyzdvihol vôľu Slovákov, ktorí i napriek zákonom a a hrozbe prísnych postihov pomáhali svojim židovským spoluobčanom. "Vďaka hrdinstvu takýchto ľudí je Slovensko jednou z najviac oceňovaných krajín cenou Spravodliví medzi národmi," konštatoval prezident Slovenskej republiky.
V pamätníku Yad Vashem v Jeruzaleme evidovali predmetnú fotografiu s označením „poľské deti“. Sedem z trinástich detí sa však podarilo identifikovať – ide o židovské deti zo Slovenska. Boli deportované z koncentračného tábora Sereď v novembri 1944. Pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia Slovensko navštívili piati z nich: Gabi Neumann, Marta Weiss, Bracha Katz, Tomy Shacham a Erika Dohan. Šieste „dieťa z fotografie“, Shmuel Schelach, pred tromi rokmi zomrel. Siedma identifikovaná je Eva Weiss, sestra Marty. Žije v Austrálii. Iniciátorom identifikácie detí z fotografie je jeden z nich - Gabi Neumann.