Prezident Ivan Gašparovič prijal ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomíra Jahnátka a predstaviteľov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Agrárnej komory Slovenska.
V rámci stretnutí, ktoré boli tradične vopred dohodnuté ešte pred parlamentnými voľbami rokovali o súčasnej pozícii, problémoch a šanciach nášho poľnohospodárstva v rámci konkurenčného prostredia EÚ.
Agrárny sektor musí byť podľa prezidenta súčasťou tvorby životného prostredia a rozvoja vidieka. "Žiaľbohu agrárny sektor bol najviac zasiahnutý vstupom SR do Európskej únie. Chcem vás podporovať a pomáhať ministrovi. Veľa nádejí vkladám do spoločnej iniciatívy pri tvorbe novej legislatívy," konštatoval v úvode stretnutia prezident.
Ivan Gašparovič vyjadril potešenie, že nový minister agrorezortu už rokoval so stavovskými organizáciami a dnešné stretnutie bolo istým spôsobom syntetizujúce.“ Poľnohospodári potrebujú veľa zmien v legislatíve, potrebujú mať aj väčšiu pomoc od vlády, najmä v oblasti dotačnej politiky EÚ. Naša diplomacie aj v tomto smere bude musieť smerovať do Bruselu, „ zdôraznila hlava štátu.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek zdôraznil, že najdôležitejšou prioritou je vypracovanie programového vyhlásenia vlády s aplikovanými odporúčaniami poľnohospodárskych komôr a zástupcov farmárov. "Musíme urobiť koncepciu slovenského poľnohospodárstva na najbližšie roky. Aj tu by som chcel dostať zástupcov agrárnych komôr do prípravných tímov," uviedol minister Jahnátek. Konštatoval tiež veľmi nelichotivý stav, ktorý spôsobilo predchádzajúce vedenie a pre rezort vyjednalo horšie podmienky v rokoch 2010 -2011 aké sú platné do roku 2013.“ Ten stav je alarmujúci. Ale keď vytvoríme životaschopný systém novej podpory poľnohospodárstva, vieme vyriešiť aj otázku spolufinancovania štátu a využitia prostriedkov Európskej komisie, „doplnil minister.
Ďalším problémom agrorezortu je znižovanie vysokej nezamestnanosti v jednotlivých regiónoch Slovenska formou rozvoja poľnohospodárskej výroby. Výzvou je podľa ministra aj snaha zvýšiť podiel slovenských potravín na domácom trhu. Podľa ministra Jahnátka náš systém kontroly kvality potravín nie je dostatočný a tu bude treba urobiť nápravu, aby sa neopakovali prípady ako napríklad dovoz 20 ton kontaminovaných sušených vajec z Poľska.
Podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Alexander Pastorek potvrdil záujem SPPK o spoluprácu s novým vedením agrorezortu. "V súčasnosti sa živočíšna výroba u nás stavia do nemilosti trhu, pretože tam sme veľmi zraniteľní a to najmä v chove ošípaných a hovädzieho dobytka," argumentovať podpredseda SPPK. Peter Benčurik - člen predstavenstva SPPK zdôraznil, že "ak zachováme súčasné status quo v odberateľsko-dodávateľských vzťahoch v slovenskom agrorezorte, hrozí nám zatváranie spracovateľských prevádzok a prepúšťanie ľudí." Podľa Benčúrika je tu aj otázka kvality. Slovenská republika sa stáva prebytkovým trhom potravín z EÚ. "Naša politika je, aby sa slovenské potraviny v prvom rade predali na domácom trhu. A až potom ideme na zahraničné trhy," vysvetlil Benčurik.
Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska dôrazne pripomenula potrebu zvýšenia miery sebestačnosti v dorábaní ohrozených komodít, ktorými sú zemiaky, bravčové mäso, vajcia a hydina.