Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2008 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na novoročnom prijatí diplomatického zboru, Bratislava 16. 1. 2008
Veľavážený doyen diplomatického zboru Huang Zhong-po, vážený pán minister zahraničných vecí, Vaše Excelencie, dámy a páni,
ako sa u nás vravieva, „rok sa s rokom zišiel a sme tu zas“. Aj preto mám to potešenie pozdraviť sa znovu s Vami, diplomatmi, akreditovanými v mojej krajine, pri príležitosti nového roku 2008.
Nejeden z Vás, ktorí nemajú rezidenciu v Bratislave, prišiel sem dnes z Viedne zrejme pohodlnejšie, bez zastavenia na hraničnom prechode s Rakúskom, lebo nedávno sme sa už aj my - Slovenská republika - stali súčasťou schengenského priestoru. Pre viacerých z Vás takto pominula iba technická prekážka častejšieho kontaktu so Slovenskom, pre Slovensko to však bola dôležitá udalosť uplynulého roku a významná etapa plného začlenenia do širšej európskej integrácie, čo ďalej posilnilo našu medzinárodnú pozíciu.
Aj Váš zbor zaznamenal v minulom roku dynamické zmeny. Vystriedali sa u nás ďalší titulári, ktorých poslaním je prinášať Slovensku výhodné ponuky spolupráce svojich krajín. Jedným z novonastupujúcich s takýmto vznešeným poslaním je aj nový veľvyslanec Spojených štátov amerických pán Vincent Obsitnik, ktorý je pre nás na tejto významnej pozícii historicky prvým rodákom zo Slovenska. Želám pánu veľvyslancovi, ale rovnako aj ďalším 27-im z Vás, ktorí ste odovzdávali poverovacie listiny v uplynulom roku, aj z tohto miesta veľa radosti zo spoznávania súčasného Slovenska.
Zároveň sa chcem poďakovať veľvyslancom krajín, ktoré som vlani oficiálne či pracovne navštívil - teda Talianska, Írska, Cypru, Moldavska, Chorvátska, Španielska i Sýrie ako aj krajín, ktorých najvyšších predstaviteľov sme s úctou privítali na Slovensku - čiže Českej republiky, Holandska, Srbska, Ukrajiny, Kazachstanu i Poľska a samozrejme aj tým, ktorí ste napomáhali v mojej účasti na príležitostných multilaterálnych fórach v New Yorku, v Brne či v Keszthely za Váš podiel na úspechu všetkých týchto spomínaných misií.
Excelencie, všetkým Vám by som rád hneď na začiatku zaželal v novom roku všetko dobré, veľa energie aj tvorivej pohody pri napĺňaní Vášho dôležitého diplomatického poslania, z ktorého by mali profitovať rovnakým dielom vaše i moja krajina.
Rád by som však k tomuto - azda trochu všeobecnému - vinšu pridal niekoľko myšlienok, ktoré sa priam ponúka povedať práve začiatkom roka, ktorý je pred nami a ktoré sa viažu k roku prežitému, tak ako ho ešte stále zhodnocujeme, či už objektívne profesionálnym či subjektívne emocionálnym spôsobom.
V prípade Slovenskej republiky je za nami jeden z tých lepších rokov v doterajšej pätnásťročnej samostatnej existencii. Práve táto skutočnosť dovoľuje zdôrazniť, že sme dnes v pozícii politicky stabilnej, ekonomicky úspešnej a aj kultúrno-spoločensky príťažlivej krajiny, ktorá si získava čoraz väčšiu medzinárodnú autoritu a uznanie. V medzinárodných vzťahoch platí základné pravidlo. Dobrá zahraničná politika sa nedá robiť bez jasných a transparentných pravidiel na vnútropolitickej scéne. V tejto oblasti sa ukazuje, že slovenská politická scéna má štandardné mechanizmy na riešenie vnútropolitických kríz. Ak sa aj vyskytli v živote koalície, boli využité transparentné demokratické mechanizmy, bez toho, že sa to odrazilo na zahranično-politickom postavení štátu.
Vnútorná integrita štátu a jeho schopnosť presadzovať myšlienky na medzinárodnom poli sa nezaobíde aj bez dôstojného postavenia menšín. V oblasti menšinovej politiky môže byť Slovenská republika príkladom aj pre iné partnerské krajiny EÚ. Je však v rukách politikov, či v otázke menšín sa chcú venovať výzvam budúcnosti, alebo neustále oprašovať tiene minulosti. Slovenská republika presadzuje prvú cestu. Myslím si, že to nie sú konštatovania „fanfarónske“, hoci nechcú byť ani „priskromné“. Inými slovami, Slovenská republika po pätnástich rokoch svojej samostatnosti je sebavedomou, čitateľnou a spoľahlivou súčasťou medzinárodného demokratického spoločenstva štátov, ktorej politika a diplomacia sa efektívne zapájajú do aktivít tohto spoločenstva na prospech mieru, bezpečnosti, porozumenia a prosperity národov a štátov celého sveta.
V takomto duchu som sa začiatkom roka prihovoril aj k svojím spoluobčanom, dovolávajúc sa ich oprávnenej hrdosti na to, že sme po krátkom období existencie moderným európskym štátom, presadzujúcim spoločné hodnoty. Sme štátom, ktorý nielen na diplomatickom, ale aj bezpečnostnom poli aktívne berie na seba zodpovednosť za osudy ľudí, ktorí žijú v rôznych vojnou zmietaných oblastiach sveta. Spolurozhodovanie Slovenskej republiky o celosvetových otázkach je veľkou morálnou výzvou, ako aj zadosťučinením našej 15-ročnej existencie. Je potvrdením našej politickej vyspelosti a morálno-hodnotovej ukotvenosti v spoločenstve demokratických národov.
Prečo som si to mohol dovoliť povedať práve toto svojím spoluobčanom? A prečo to znova zdôrazňujem aj pred týmto rešpektovaným zborom skúsených zahraničných diplomatov? Lebo som presvedčený, že túto našu pozíciu sme solídne prakticky osvedčili pri nedávno ukončenom - pre nás aj historicky mimoriadne významnom - dvojročnom účinkovaní na poste nestáleho člena Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov. Tento rok zasa začíname v pozícii predsedajúcej krajiny v Rade Európy, ktorej závažná agenda ochrany ľudských a občianskych práv sa takisto premieta v korektnom a transparentnom počínaní Slovenskej republiky i v tejto oblasti.
Viacerí z Vás si iste pamätáte, že vo svojom vlaňajšom vystúpení pred Vami som - vtedy tvárou v tvár novej povolebnej situácii u nás - ubezpečoval tunajší diplomatický zbor o tom, že prvoradým záujmom zahraničnej politiky a diplomacie mojej krajiny je fungovať ako solídny, vypočítateľný a vyhľadávaný partner všetkých tých medzinárodných aktivít, ktoré sa viažu na posilňovanie medzinárodnej bezpečnosti, vzájomne výhodnú ekonomickú spoluprácu a práve tak tiež na pokračujúcu dynamickú globalizáciu či obhajobu národných špecifík a identity. Dnes mi pôsobí veľké zadosťučinenie, ak sa môžem k tomuto ubezpečeniu znovu prihlásiť.
A pripadá mi tiež vhodné dovolávať sa Vašej znaleckej pozornosti voči tomuto, nie vždy až takému samozrejmému prvku kontinuity a stability, s ktorým sa vo Vašom pôsobení na Slovensku stretnete či už stretávate.
Nemalo by ani Vás prekvapiť, ak si slovenská diplomacia sľubovala od plnenia náročných vlaňajších úloh a výziev obohatenie o nové skúsenosti, ale aj výraznejšiu pozíciu svojej krajiny na medzinárodnej scéne. Môžem dnes s pocitom hrdosti a spokojnosti dodať, že pokiaľ sa tak stalo, sme odhodlaní tento dodatočný benefit vlastného úsilia na medzinárodnej scéne patrične zúročiť. A že tak chceme robiť v porozumení a spolupráci s krajinami, ktoré na Slovensku zastupujete.
Chcem sa Vám všetkým na záver ešte raz poďakovať za všetko, čím ste aj Vy osobne prispeli k tomu, aby Slovensko nachádzalo priaznivú atmosféru pre vzájomné vzťahy s Vašimi krajinami a národmi. Chcem toto Vaše úsilie považovať aj za nádejný prísľub na prahu nového roku, ktorý sa - ako si to veľmi dobre uvedomujeme - vôbec neukazuje byť jednoduchší či istejší ani hľadiska posilňovania medzinárodnej bezpečnosti a mieru, ani z hľadiska garancií pre trvalú udržateľnosť ekonomického rozvoja vo svete.
Dovoľte mi teda zaželať Vám a Vašim prostredníctvom i hlavám štátov, ktoré u nás zastupujete a ich národom len to najlepšie!
Tlmočte tiež, prosím, moje poďakovanie Vaším najvyšším predstaviteľom za novoročné pozdravy a želania, ktoré som od nich dostal a boli adresované aj mojím spoluobčanom.
Nech sa nám všetkým spoločne v novom roku darí! |