Ako prezident konštatoval vo svojom príhovore, svet i Európa aj v uplynulom roku veľmi potrebovali solidaritu. A Slovensko bolo podľa jeho slov aktívne a solidárne – bilaterálne i cez naše aktívne členstva v Európskej únii a v Severoatlantickej Aliancii. Ivan Gašparovič zdôraznil, že Slovensko je proeurópske. „Robíme všetko, aby sme boli v jadre európskych integračných procesov. Musíme sa viac venovať problémom občanov, zrozumiteľne a presvedčivejšie im vysvetľovať európske rozhodnutia. Iba tak nedáme priestor posilňovaniu populistických a extrémistických zoskupení, ktorých vplyv sa vo viacerých európskych krajinách nebezpečne šíri. Aj my na Slovensku si uvedomujeme tieto riziká a nesmieme ich podceňovať už v prvých náznakoch,“ konštatoval.
Prezident Ivan Gašparovič s ľútosťou pripomenul tragickú udalosť v Afganistane, kde pri teroristickom útoku prišli koncom minulého roka o život ďalší dvaja slovenskí vojaci. „Sú to mimoriadne ťažké situácie. Sme si však vedomí nášho dielu zodpovednosti za napĺňanie spojeneckých záväzkov. Nedáme sa zastrašiť terorizmom a zotrváme v Afganistane až do ukončenia medzinárodnej misie“.
V tomto roku si SR pripomenie desiate výročie vstupu do Európskej únie a NATO a zároveň 25. výročie „nežnej“ revolúcie. Navyše ubehlo už päť rokov od pristúpenia Slovenska k Schengenskej dohode a eurozóne. V lete si pripomenieme 70. výročie Slovenského národného povstania. Všetky tieto výročia majú podľa Ivana Gašparoviča jedno spoločné – súvisia so snahou o dôstojné etablovanie sa Slovenska v spoločenstve moderných a demokratických európskych štátov. „Chcem zdôrazniť, že naše súčasné bytie vychádza z antifašistického odkazu Slovenského národného povstania. Pokiaľ funguje povojnový systém usporiadania vzťahov v Európe, pokiaľ sa bude dariť nachádzať funkčnejší modus vivendi v Európskej únii, nemusíme sa obávať o pokoj, stabilitu a dobrý vývoj na našom kontinente i v regióne,“ zdôraznila hlava štátu.
Ako ďalej prezident uviedol, v minulom roku sa spolu s poľskou hlavou štátu i s ďalšími prezidentmi z regiónu, veľmi snažili presvedčiť EÚ, aby voči ukrajinskej európskej ambícii zaujala konštruktívnejší postoj. „Podarilo sa to, ale ukrajinské vedenie rozhodlo inak. Je to jeho suverénne právo. Zostávam však presvedčený o tom, že modernizácia Ukrajiny na základe európskych štandardov by bola veľmi prínosná nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Rusko. Hovorím to so želaním užšej spolupráce Ruska s úniou, lebo takáto spolupráca je nevyhnutná,“ uviedol. Kritériom vyspelosti politiky krajiny sú podľa Ivana Gašparoviča aj dobré susedské vzťahy. „Je životným záujmom Slovenska mať v regióne pokoj a stabilitu. Snažili sme sa o to v minulom roku, budeme v tomto pozitívnom dialógu s našimi susedmi pokračovať aj v tomto roku. Podporíme spoluprácu vo Vyšehradskej štvorke i vo formáte V4 plus,“ zdôraznil.
Slovensko nastupuje do náročného volebného roka, konštatoval ďalej pred diplomatmi prezident. „Želám si, aby sa v centre kampaní do prezidentských, európskych aj lokálnych volieb objavovali témy hospodárskeho a sociálneho rastu, zápasu s nezamestnanosťou, duchovnej obnovy spoločnosti, podpory zdravia, vzdelávania a vedy, zjednodušovanie administratívy. Jednoducho - hľadanie dlhodobej vízie pre Slovensko. Nie zástupné témy, ktoré vnášajú do myslí ľudí zmätok, nenávisť, depresiu a prehlbovanie polarizácie spoločnosti,“ konštatovala hlava štátu.
V súvislosti s blížiacim sa záverom svojho prezidentského mandátu Ivan Gašparovič podotkol, že uplynulých desať rokov bolo pre neho obdobie zásadných politických zlomov z ktorých sa SR dokázala pozviechať. „Zároveň sme ostali na medzinárodnom poli predvídateľnou, spoľahlivou a angažovanou krajinou. Bolo to obdobie tvrdej práce, roky veľkých zmien, pokračujúcich reforiem a úspešne plnených strategických integračných rozhodnutí, vďaka ktorým sa Slovákom otvoril svet. Môžeme byť hrdí na to čo sme dosiahli. V takto nastolenom kurze musí Slovensko naďalej pokračovať,“ uviedol prezident.
Prítomným diplomatom Ivan Gašparovič poďakoval za ich súčinnosť i aktívnu prácu na rozvoji vzájomne výhodných vzťahov so Slovenskou republikou a zaželal veľa zdravia, šťastia a úspechov v novom roku. Za prítomných diplomatov sa hlave štátu poďakoval doyen diplomatického zboru, apoštolský nuncius Svätej stolice v SR Mons. Mario Giordana. V mene všetkých krajín, ktoré na stretnutí diplomati zastupovali, zaželal občanom SR a ich predstaviteľom všetko najlepšie v novom roku. Vyzdvihol ústretovosť a aktívnu spoluprácu prezidenta SR a najvyšších predstaviteľov Slovenska pri výkone ich diplomatických misií. Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi osobitne poďakoval za úctu, ktorú diplomatom vždy prejavoval.