Prezident SR si uctil misijný odkaz sv. Cyrila a sv. Metoda
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil v katedrále Nitrianskeho hradu na slávnostnej svätej omši pri príležitosti štátneho sviatku vierozvestov sv. Cyrila a sv. Metoda.
Odkaz solúnskych bratov si uctil aj popoludní na devínskom hrade, kde sa zúčastnil na celonárodných slávnostiach na počesť najvýznamnejších osobností slovenských dejín.
V príhovore podčiarkol, že „svätí Cyril a Metod nás vystrojili do sveta. Tým, že nás duchovne zaodeli, lebo nám dali písmo a knihy. V zrozumiteľnej reči nám sprístupnili slovo božie i svetské. Ich pričinením sa naši predkovia mohli vzdelávať, po novom riešiť medziľudské vzťahy, uvažovať o štátoprávnych otázkach. Vklad Cyrila a Metoda bol do nášho bytia naozaj historický, hlboko ľudský, hodný nasledovania. Je dodnes príkladom, ktorý hovorí, že je nedôstojné brať od života viac, ako doň vkladáme.“
Prezident Ivan Gašparovič v príhovore ďalej uviedol, že vierozvestom -svätému Cyrilovi a Metodovi patrí naša najvyššia úcta. I úcta celej kresťanskej Európy! "Sme hrdí na dielo, ktoré nám zanechali. Osobitne na klenot európskeho písomníctva, Proglas, ktorý napísali na našej pôde. Aj vďaka ním máme príležitosť lepšie pochopiť cestu, ktorou sme od ich príchodu prešli. Nebola o nič ľahšia ako ich životná dráha. Ani Európa nešla oveľa schodnejšou.“
Náš najvyšší predstaviteľ v príhovore tiež pripomenul, že čoskoro uplynie 1 150 rokov od chvíle, keď knieža Rastislav privítal na Veľkej Morave Cyrila a Metoda, ktorých pápež Ján Pavol II. vyhlásil v roku 1980 za spolupatrónov Európy. „Máme teda ešte necelé štyri roky, aby sme sa na toto okrúhle výročie pripravili čo najvážnejšie. Aby sme pripravili oslavy, ktoré budú mať európsky rozmer. Aby sme sa však pri tej príležitosti pozreli na seba i Európu aj cez prizmu hodnôt, ktoré vyznávali svätí Cyril a Metod. A to so všetkou zodpovednosťou. Aby sme sa zamysleli nad našou kultúrnosťou a vzdelanosťou, nad úctou k človeku a jeho práci, „ povedal prezident a v závere príhovoru apeloval na naše spoločenské vedomie, aby sme dokázali rozpoznať a pozdraviť duchovný odkaz týchto veľkých mužov, „ktorí od nás nikdy naozaj neodišli.“