Aktuality
   

Rok 2013

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2013

Prezident SR Ivan Gašparovič na slávnostnom zasadnutí Národnej rady Slovenskej republiky

Prezident SR Ivan Gašparovič na slávnostnom zasadnutí Národnej rady Slovenskej republiky

4. júl 2013

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa dnes zúčastnil na slávnostnom zasadnutí Národnej rady SR, ktoré sa konalo pri príležitosti osláv 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Hlavu štátu privítal predseda Národnej rady SR Pavol Paška.

Spoločne s predstaviteľmi štátu, s poslancami Národnej rady SR, s členmi vlády SR, diplomatickým zborom na Slovensku a ostatnými osobnosťami kultúrneho a spoločenského života si pripomenuli odkaz solúnskych bratov, vierozvestov Cyrila a Metoda, a ich vplyv na našu národnú identitu a hodnotovú orientáciu.

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky v príhovore pripomenul, že Slovensko a Slováci sa hrdo hlásia k cyrilometodskému duchovnému dedičstvu a k historickému odkazu Veľkej Moravy. „Tradícia ku ktorej sa hlásime je tradíciou hodnôt, viery a duchovného bohatstva, nie zbraní a krviprelievania. Je nádherný pocit, že my všetci občania Slovenskej republiky môžeme byť súčasťou viac než tisícročného príbehu, ktorý nám pomáha pochopiť, kto sme a odkiaľ sme prišli.  Sú to hodnoty, ktoré nás všetkých spájajú,“ zdôraznil Pavol Paška. „Najdlhšia tradícia nášho národa sa spája výlučne s kultúrou a so vzdeláním, spája sa s misiou, ktorá dala ľuďom vieru, písmo a duchovné hodnoty,“ pokračoval.  „Svoju národnú identitu odvíjame od duchovna, od viery, od poznania, od slova. Od Cyrila a Metoda sa kontinuálne odvíja myšlienka, ktorú sformulovali štúrovci – myšlienka, že iba kultúrny, vzdelaný a civilizovaný národ sa raz môže stať aj politickým národom,“ uviedol predseda Národnej rady Slovenskej republiky.

Pavol Hrušovský zdôraznil predovšetkým dnešný význam odkazu Cyrila a Metoda. „Príchod sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu bol otázkou nielen náboženskou a kultúrnou, ale aj politickou misiou v spletitých problémoch formovania Západu a Východu. Veta z Proglasu, že národy bez kníh sú nahé, zasa upriamuje pozornosť na dnes nesmierne živú otázku vzdelanosti. Príbeh Cyrila a Metoda svedčí o odvahe, húževnatosti a trpezlivosti celej bratskej misie. Boli prvými, ktorí na Veľkú Moravu vstúpili s projektom liturgie v zrozumiteľnom jazyku. Jeho schválenie pápežom bolo obrovským úspechom. Aj keď sa udržal len krátko, zanechal v našich dejinách stopu, ku ktorej sa bolo možné v čase vznikajúcich moderných politických národov vrátiť,“ podčiarkol v príhovore Pavol Hrušovský.
Podľa Pavla Hrušovského si výročie príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu  nevyžaduje nový mýtus ani návrat k starým historickým mýtom. Nepotrebuje skresľovanie dejín ani stret nezmieriteľných názorov, v ktorých by malo súperiť deviate, devätnáste a dvadsiate storočie s dvadsiatym prvým. "Moje slovo, slovo tradície je a nemôže byť iné ako v prospech uskutočňovania projektu, ktorého kolískou je cyrilo-metodská misia. Také by malo byť aj naše spoločné slovo. Také by malo byť aj naše Slovensko," dodal na záver príhovoru predseda klubu KDH.  
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]