Prezident Ivan Gašparovič v príhovore vyjadril potešenie, že sa predstavitelia Rady európskych biskupských konferencií po prvý raz v histórii Slovenskej republiky zišli na Slovensku. Zdôraznil, že počas uplynulých 20.tich rokov Slovenská republika prešla neľahkou, no úspešnou transformáciou, ktorá jej umožnila zaradiť sa do euroatlantických štruktúr. Ivan Gašparovič ďalej v príhovore pripomenul, že v júli tohto roku si Slovensko spoločne s osobitným vyslancom Jeho Svätosti pápeža Františka kardinálom Frankom Rodém pripomenuli 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. „Som presvedčený, že duchovné a kultúrne dedičstvo solúnskych bratov je integrálnou súčasťou budovania hodnotového systému európskej civilizácie. Obzvlášť v dnešnom zložitom období poznačenom hospodárskou krízou, ale aj krízou morálno-etických hodnôt vnímam duchovný odkaz patrónov Slovenska a spolupatrónov Európy ako nevyčerpateľný zdroj univerzálnych hodnôt a inšpirácie pre súčasné a budúce generácie zjednotenej Európy, „ povedal prezident.
V príhovore ďalej Ivan Gašparovič osobitne zdôraznil dejinné prekážky, ktoré Slováci prekonali v oblasti násilného odnárodňovania i násilnej ateizácie, ale že práve viera, jazyk a kultúra boli atribúty, ktoré vždy pomáhali národu prežiť.
Ivan Gašparovič ďalej v príhovore pripomenul, že cirkvi a náboženské spoločnosti zaujímali v každej etape vývoja nášho národa nezastupiteľné miesto. Prezident zodpovedne pred hosťami vyhlásil, že Slovensko i Európska únia uznávajú identitu a osobitný prínos cirkví a náboženských spoločnosti. „Každoročné stretnutia vedúcich predstaviteľov Európskej únie s predstaviteľmi kresťanských, moslimských a židovských náboženských komunít a niektorých iných náboženských spoločenstiev v Bruseli ukazujú, že spoločným úsilím môžeme účinnejšie čeliť výzvam, pred ktorými stojí Európa a naša civilizácia na prahu tretieho tisícročia, „ povedal Ivan Gašparovič.
Predstaviteľom Rady európskych biskupských konferencií pripomenul, že Slovensko bude v roku 2016 predsedať Rade Európskej únie a že naše predsedníctvo vnímame ako výnimočnú príležitosť ešte viac posilniť našu pozíciu pri formulovaní európskych politík. „Som presvedčený, že účasť cirkví a náboženských spoločností vo verejnej diskusii o týchto témach napomôže formulovať širšie východiská pre prípravu národných pozícií aj v otázkach hodnotového rozmeru únie. „ povedal prezident. V závere príhovoru zaželal hosťom úspešné rokovania, ale aj prijemný pobyt v našom hlavnom meste – Bratislave a v našej slávnej starobylej Nitre, ktorá sa už v 9. storočí stala sídlom prvej katolíckej diecézy v stredovýchodnej Európe. Zároveň Ivan Gašparovič požiadal Jeho Eminenciu kardinála Marka Ouelleta , aby tlmočil Jeho Svätosti pápežovi Františkovi jeho úprimné prianie pevného zdravia a veľa síl v jeho úsilí na podporu vzájomného porozumenia a dialógu medzi národmi a náboženstvami a v posilňovaní solidarity s tými najchudobnejšími a najzraniteľnejšími.
Za hostiteľskú krajinu sa prihovoril predseda Biskupskej konferencie Slovenska Stanislav Zvolenský. Poďakoval hlave štátu za prijatie delegácie Rady európskych biskupských konferencií , ktorá Slovensko poctila svojou prítomnosťou pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda ako aj pri príležitosti 20. výročia ustanovenia Konferencie biskupov Slovenska. Rokovanie Rady európskych biskupských konferencií označil Stanislav Zvolenský za prejav spoločenstva katolíckych cirkví v Európe, ktoré slúži na výmenu skúseností a poučenia o tom „ako sa žije viera v ostatných európskych krajinách.“ Stanislav Zvolenský sa v závere svojho vystúpenia poďakoval veriacim v ostatných európskych krajinách za ich morálnu i hmotnú podporu našich veriacich v čase totalitnej perzekúcie cirkvi aj viery.
Za hostí sa prihovoril predseda Rady, ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas kardinál Peter Erdő. Ocenil veľkú starostlivosť Slovenska, „ktorá je priateľským prejavom citlivého, ale aj rozhodného ľudu, ktorý si v dejinách mnoho vytrpel, avšak dokázal si vždy zachovať vlastnú identitu a otvorenosť pre druhých, „ povedal Peter Erdő.
V príhovore ďalej uviedol, že „je naším hlbokým presvedčením, že otvorenie sa voči plnosti skutočnosti, voči zmyslu a hodnote života, ponúka najlepší základ pre právo i pre spolunažívanie ľudí. Dozvedeli sme sa o Národnom pochode za život, ktorý zorganizovala Konferencia biskupov Slovenska. Veľmi si želáme, aby európske spoločnosti boli stále viac otvorené pre prijatie života vo
všetkých jeho fázach, „ povedal Peter Erdő a na konci príhovoru zaželal Slovensku “ časy pokoja a rozvoja pod ochranou svätých Cyrila a Metoda!“
Rada európskych biskupských konferencií (skr. CCEE) bola založená v roku 1971 ako celoeurópska inštitúcia katolíckej cirkvi s cieľom posilniť spoluprácu medzi európskymi episkopátmi navzájom, ale aj smerom k biskupským konferenciám na ostatných kontinentoch, formulovať spoločné postoje k náboženskému a sociálno-spoločenskému vývoju v Európe, podporovať rozvoj ekumenického a medzináboženského dialógu.