Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča počas oficiálnej návštevy prezidenta Poľskej republiky v SR, Bratislava 21. 6. 2011

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2011 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča počas oficiálnej návštevy prezidenta Poľskej republiky v SR, Bratislava 21. 6. 2011

Vážený pán prezident,
vážená pani Komorowska,
vážení páni ministri, dámy a páni!

pre mňa, pre moju manželku Silviu, pre nás všetkých je mimoriadne príjemné privítať na Slovensku vzácnych a dobrých priateľov, blízkych a dôležitých susedov, jedných z našich kľúčových partnerov. Lebo práve takto na Slovensku vnímame Vás osobne, pán prezident. Takto vnímame celý poľský národ, s ktorým sme po dlhé stáročia prechádzali úskaliami histórie v tomto krásnom, ale ťažko skúšanom stredoeurópskom regióne. Život však ukázal, že Slovensko i Poľsko sa dokázali zomknúť a nájsť najviac sily i rozvahy práve v časoch veľkých osudových skúšok. Takých, akou bolo pre Slovensko napríklad rozdelenie Československa, pre Poľsko minuloročná smolenská tragédia.

Prežili sme deň plný rozhovorov a stretnutí, ktoré celkom jednoznačne potvrdili, že máme veľmi blízke až identické postoje k zásadným témam našich vzájomných vzťahov. Ale aj k otázkam regionálnej spolupráce a k záležitostiam, ktoré spoločne riešime ako členovia Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Potvrdzuje sa nadštandardnosť našich politických aj ekonomických vzťahov, i vzájomnej komunikácie našich občanov. Podčiarkujem tento ľudský rozmer našich vzťahov, lebo on je najprirodzenejším tmelom porozumenia a spolupráce v regióne.

Mám dobrý pocit z toho, ako veľa priestoru v našom dialógu venujeme regionálnej spolupráci v jej najreprezentatívnejšej podobe – Vyšehradskej štvorke. Je to koncept spolupráce s mnohorakým významom pre túto časť Európy – politickým, hospodárskym, bezpečnostným, kultúrnym. V každom z týchto rozmerov hrá Poľsko nezastupiteľnú úlohu. Veľmi si želáme, aby sme aj naďalej mohli pokračovať v rozvíjaní a prehlbovaní tohto projektu regionálnej zodpovednosti. Vychádzame z presvedčenia, že sme vzájomne zainteresovaní na úspechu každej našej krajiny jednotlivo, i regiónu ako celku. Straty ktoréhokoľvek z nás oslabujú pozíciu celého regiónu. Preto budeme naďalej hľadať také riešenia problémov, ktoré nepoškodia žiadneho z členov tejto skupiny.

Máme k tomu výnimočne dobré predpoklady. Spočívajú v našom členstve v Európskej únii a v NATO. Dovolím si povedať, že naše národy ešte nikdy v histórii nemali tak priaznivé podmienky pre svoj úspešný rozvoj, ešte nikdy nehrali v európskej, ba i vo svetovej politike významnejšiu úlohu. Ešte nikdy nemali tak silných spojencov, ako teraz. Prirodzene, to prináša aj mimoriadne veľkú zodpovednosť za umné a prezieravé konanie, aby sme prostredníctvom najsilnejších a najúspešnejších zoskupení sveta skutočne zaistili našim občanom bezpečný a kvalitný život.

Zodpovednosť členstva sme prijali dobrovoľne. Od miery zodpovedného plnenia našich záväzkov budeme hodnotení našimi spojencami. Preto sme boli spolu v Iraku. Preto sme spoločne v jednotkách ISAF v Afganistane. Preto sme boli aktívni pri príprave novej strategickej koncepcie Aliancie a pracujeme na jej reforme. Preto sme prijali Lisabonskú zmluvu a teraz hľadáme najlepší spôsob, ktorým budeme účinnejšie čeliť vnútorným finančným či inštitucionálnym krízam v Únii. Preto sme sa nedávno zišli vo Varšave, aby sme spolu s partnermi zo susedstva i širšieho okolia, vrátane nášho kľúčového spojenca - prezidenta USA, hľadali odpovede na to, ako čo najefektívnejšie a najadresnejšie pomáhať našim priateľom v severnej Afrike a na Blízkom východe pri prechode ich krajín od autoritarizmu k demokracii.

Máme veľmi blízke názory na spoluprácu s našimi východnými partnermi a s krajinami Balkánu. Som presvedčený, že toto sú agendy, v ktorých naši spojenci v Únii i Aliancii očakávajú od nás osobitne aktívne konanie. Je to priestor, ktorý my aj Európa potrebujeme. Na druhej strane krajiny na východ od nás potrebujú nás. Aj na nás leží zodpovednosť, či sa nám podarí byť motorom lepších vzťahov s krajinami Východného partnerstva a s Ruskom, alebo ostaneme nárazníkovým pásmom, deliacim Európu na dve hodnotovo nesúrodé časti. Iste, máme obmedzené zdroje. To nám však nemôže brániť v aktivite. Oba naše národy vedia, že vždy, keď sme ponechali závažné otázky našich krajín a stredoeurópskeho regiónu len na hotové riešenia iných, vždy sme tým strácali. Šance na porozumenie a pokojný rozvoj treba „chytať za pačesy“, keď prichádzajú. Myslím, že taký čas je tu.

Jednou z takýchto nových výziev je aj blížiace sa predsedníctvo Poľskej republiky v Rade Európskej únie. Želáme si, aby rok 2011 bol v Európskej únii „rokom Vyšehradu“, rokom strednej Európy. Želáme si, aby Poľsko bolo pri výkone svojho predsedníctva úspešné. Slovensko je pripravené k tomuto úspechu prispieť.

Vážený pán prezident, vážená pani Komorowska,

v závere mi dovoľte, aby som spolu s mojou manželkou, menom slovenských účastníkov tejto večere, no najmä v mene všetkých slovenských občanov vyslovil úprimné želanie, aby ste sa u nás na Slovensku cítili ako doma. Ste medzi priateľmi, na ktorých sa možno spoľahnúť. Nech sa Vám i všetkým občanom Poľska darí. Nech sú pre Vás nastupujúce roky časom hojnosti, zdravia, pracovných úspechov a prosperity Vašej krajiny.

Pripíjam na naše priateľstvo, na dobré susedstvo, na našu vzájomnú podporu. Pripíjam na Vaše zdravie a zdravie Vašej pani manželky.

Pripíjam na prosperitu a úspešnú budúcnosť Vašej krajiny!

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]