Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2008 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na stretnutí s predstaviteľmi ZMOS, Bratislava 16. 1. 2008
Vážený pán predseda ZMOS-u, vážené panie primátorky a starostky, vážení páni primátori a starostovia, milé dámy a vážení páni,
je mi cťou privítať vás, primátorov a starostov na začiatku Nového roka v priestoroch Prezidentského paláca. Využívam túto príležitosť, aby som vám aj takto, bezprostredne, zaželal do roku 2008 veľa zdravia, šťastia, osobných a pracovných úspechov. A aby som vás požiadal, aby ste moje pozdravy a želania odovzdali aj svojím spolupracovníkom a spoluobčanom.
Pred rokom vás občania miest a obcí, na čele ktorých stojíte, poctili svojou dôverou v presvedčení, že budete konať v ich prospech, v záujme rozvoja a prosperity ich bydliska. Je to veľká zodpovednosť i náročnosť. Naplnenie týchto očakávaní si od vás vyžaduje veľa síl, času a skutočnú mnohostrannosť. Musíte byť iniciatívni a rozvážni, pohotoví a vnímaví, zásadoví a otvorení kompromisom. Musíte mať nadhľad, ale zároveň byť schopní osobného prístupu.
V týchto dňoch, keď si pripomíname 15. výročie vzniku samostatnej republiky, chcem osobitne vyzdvihnúť tú pozitívnu úlohu, ktorú v tomto procese zohrala aj naša mladá miestna samospráva. Bola značným stabilizujúcim prvkom, bola pevnou oporou štátnych orgánov v časoch, keď sme potrebovali dostať chod vecí verejných do stabilných koľají. Zároveň bola už vtedy, krátko po svojom vzniku dôkazom toho, že samostatnosť je motivujúca, posilňuje sebadôveru a iniciatívnosť. Samospráva bola a stále je svojráznou školou demokracie a občianskej zodpovednosti pre všetkých.
Niet pochýb o tom, že zvládnuť post primátora alebo starostu nie je profesia, ani funkcia. Je to poslanie. Teda v istom zmysle aj danosť, vyžadujúca si cieľavedomosť a odhodlanosť dokázať, že veci verejné sa dajú robiť dobre a ešte lepšie, vždy v prospech všetkých občanov. Úspechy samosprávy na Slovensku to dokazujú. A dokazujú aj to, že reforma verejnej správy bola potrebná a prospešná.
Na Slovensku v súčasnosti veľa hovoríme o jeho premene na vzdelanostnú spoločnosť, ktorá dokáže prijať a uplatňovať všetky veľké výzvy svetového rozvoja. Týkajúce sa informácií, internetu, logistiky, dopravy, zvyšovania energetickej efektívnosti, presadzovania kvality a efektívnosti produkcie, služieb atď. Na dosiahnutie vysokej úrovne vzdelanostnej spoločnosti nestačí mať, či dostať peniaze a inú podporu. Nevyhnutnými sú aj dobrý prístup a úsilie subjektov vzdelávať sa, mať o nové vedomosti a poznatky záujem. Nič nové pod slnkom. Ale stále platné aj pre samosprávu. Úlohy, ktoré v oblasti samovzdelávania samosprávy vytýčil ostatný snem ZMOS, sú preto plne namieste. Toto pole však ešte na viacerých miestach leží doslova ladom.
Verím, že trend dobrých výsledkov slovenskej ekonomiky posledných rokov si udržíme. To by sa stále výraznejšie malo prejavovať aj na životnej úrovni našich občanov a, samozrejme, aj vo financiách miestnych samospráv.
Som rád, že tieto výsledky už nie sú závislé len od ústrednej vlády. Predpokladám, že samosprávy – ktoré majú čoraz väčšie možnosti na ovplyvňovanie ekonomickej situácie daného mesta, obce, regiónu – sa budú na nich podieľať čoraz výraznejšie. Najmä cez vytváranie podmienok pre investorov. A to tak domácich, ako aj zahraničných. Príkladom sú nové priemyselné parky, za ktoré treba poďakovať aj miestnym samosprávam. Lebo aj nimi čoraz aktívnejšie ovplyvňujú zamestnanosť svojich občanov.
Zodpovednosť samosprávy sa prejavuje predovšetkým tým, že využívajú všetky možnosti na zvyšovanie kvality života svojich občanov. Tomuto cieľu by mali súžiť aj európske rozvojové fondy, z ktorých môžu samosprávy ešte päť rokov získavať financie. Treba v plnej miere využiť túto možnosť. Viac aktivity v tomto smere očakávam v prihraničných oblastiach. Vyzývajú nás k nej nové možnosti, ktoré nám ponúka schengenský priestor.
Vážené dámy, vážení páni, máme pred sebou náročný rok, v ktorom sa definitívne rozhodne, či sa naše členstvo v Európskej únii umocní prijatím do eurozóny. A hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá, naša účasť v nej závisí aj od zodpovednej práce samospráv. Zohrajú nemalú úlohu v rozbiehajúcej sa informačnej kampani. Áno, samosprávam pribúdajú povinnosti. To len potvrdzuje, že rozvoj občianskej spoločnosti sa uberá správnym smerom. Upevňovať jej demokratické princípy môžeme len za pomoci samospráv, teda aj vaším pričinením. Určite budete so mnou súhlasiť, ak poviem, že dôvera občanov sa získava veľmi, veľmi ťažko. Presviedčanie ľudí a získanie voličských hlasov nie je ľahké. Ale rovnako ťažké, ak nie ešte ťažšie, je udržanie si voličskej základne.
Politik môže s občanmi nadviazať dialóg len cez pochopenie ich problémov. Základom úspechu každého dobrého politika je, keď sa identifikuje s problémami, ktoré trápia občanov, keď dokáže hľadať upokojujúce odpovede na ich priame otázky. Aj v tejto chvíli si želám, aby sa vám darilo nachádzať tie najlepšie riešenia na vaše – lepšie povedané – naše spoločné problémy.
Záverom mi dovoľte, aby som vám ešte raz zaželal do Nového roka veľa zdravia, trpezlivosti a vytrvalosti vo vašej náročnej práci, hojnosť osobného šťastia a profesionálnych úspechov.
Som rád, že som sa s vami mohol opäť osobne stretnúť. |