Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2009 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri podávanej prezidentom Srbska Borisom Tadićom počas oficiálnej návštevy Srbskej republiky 3. 12. 2009
Vážený pán prezident, vážení hostia!
Rád by som pri tejto príležitosti vyjadril svoje úprimné potešenie nad tým, že mám opäť príležitosť navštíviť Srbsko. Krajinu, ktorá je Slovensku veľmi blízka, s ktorou nás spája história i dlhoročná tradícia veľmi dobrých vzťahov. Potvrdzovaných najmä vtedy, keď sme v ťažkých momentoch stáli spolu.
Pred pár mesiacmi som mal príležitosť sa s Vami stretnúť v Novom Sade, na summite prezidentov krajín strednej Európy. Okrem iného som vtedy hovoril o presvedčení Slovenskej republiky, že budúcnosť celého regiónu západného Balkánu je v Európskej únii. Vo veľkom spoločenstve národov, ktoré už dlhé desaťročia nažívajú v pokoji a spoločne sa snažia o rozvoj a dobro celého kontinentu.
Chcem Vás ubezpečiť, že túto politiku podporujeme aj naďalej. Miesto Srbska vidíme jednoznačne v Európskej únii, lebo to bude pre celé spoločenstvo európskych národov obohatením a prínosom. Myslím si, že vyjasnenie budúcnosti Lisabonskej zmluvy prekoná určitý stav neistoty o vnútornom fungovaní únie, ktorý tu donedávna panoval. Verím, že od toho možno očakávať aj nové impulzy pre celkové oživenie procesu rozširovania.
Slovensko vždy zdôrazňovalo férový prístup k jednotlivým krajinám, ktoré ašpirujú na členstvo v EÚ. Príprava na samotné členstvo je náročná. A k cieľu sa nemožno dostať skratkou alebo pomocou úľav zo stanovených podmienok. Súčasne by sa však, podľa môjho názoru, mal akýkoľvek dosiahnutý pokrok jasne oceniť.
Vaša krajina prešla v uplynulých rokoch turbulentným obdobím. Musela čeliť náročným výzvam, ktoré sa dotýkajú bytostnej podstaty štátu. Vďaka úsiliu a pevnému odhodlaniu Vás, i celej srbskej vlády, ste dokázali za uplynulé obdobie triezvo a zodpovedne reagovať na tieto výzvy. A najmä zabezpečiť pevné posunutie Vašej krajiny na ceste európskej integrácie. Určite budete so mnou súhlasiť, že potvrdením týchto Vašich snáh je viacero. Zvlášť nedávne rozhodnutie Európskej únie o zrušení vízového režimu so Srbskom.
Je to podľa mňa ukážkový príklad toho, že Únia dokáže dodržať svoje prísľuby, ak kandidát plní stanovené podmienky. Uvoľnenie prekážok na cestovanie srbských občanov po krajinách Schengenského priestoru bezpochyby prispeje k prekonaniu fiktívnych rozdelení v Európe. A ešte viacej zblíži i naše národy. Veď sloboda pohybu osôb je jednou zo základných slobôd, ktoré prináša európska integrácia.
Nedá mi nespomenúť celkový stav zbližovania Srbska s Európskou úniou, a pretrvávajúce blokovanie rozvoja našich vzťahov. Podľa Slovenska už dávno dozrel čas na implementáciu Dočasnej obchodnej dohody medzi EÚ a Srbskom, i na ratifikáciu Stabilizačnej a asociačnej dohody. Tento názor presadzujeme aj na pôde únie. To neznamená, že by sme znižovali význam plnej spolupráce s Haagskym tribunálom. Skôr naopak. Ale zároveň oceňujeme úsilie, ktoré v tomto smere vyvíja srbská strana. Súčasne si myslíme, že všetky doterajšie snahy Srbska v tomto smere treba adekvátne oceniť.
Jednou z nosných hodnôt Európskej únie je multikulturalizmus a rešpektovanie menšín. Som veľmi rád, že sa môžem pochvalne vyjadriť o starostlivosti, s akou pristupuje vaša krajina k slovenskej menšine vo Vojvodine. Ak som v úvode povedal, že slovensko-srbské vzťahy sú na výbornej úrovni, tak teraz je na mieste dodať, že k tomu prispieva aj naša menšina, ktorá je akoby „mostom“ medzi našimi krajinami.
Vojvodinskí Slováci udržiavajú aktívne vzťahy so Slovenskom, predovšetkým v kultúrno-spoločenskej oblasti. Pritom ostávajú lojálnymi občanmi vašej krajiny, o dobro ktorej sa snažia. Zapájanie predstaviteľov slovenskej národnostnej menšiny, ale aj príslušníkov ďalších menšinových komunít do spoločenského a politického života v Srbsku svedčí o správnom vnímaní a uplatňovaní európskych hodnôt.
Vážený pán prezident, dovoľte mi, aby som aj osobne ocenil skutočnosť, že Srbsko má taký jasný a rozhodný záujem byť členom spoločenstva vyspelých európskych demokracií. Želám vám i celej vašej krajine mnoho vytrvalosti, odhodlania a tvorivej energie. Napredovanie na ceste európskej integrácie. I celkovo, pri transformácii spoločnosti.
Chcem Vás ubezpečiť, že na tejto ceste máte plnú podporu Slovenskej republiky. V závere by som preto chcel pripiť nielen na úspech našej ďalšej spolupráce, ale aj zdarné zavŕšenie celého integračného procesu Srbskej republiky. |