Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa stretol s početnou skupinou reprezentantov zamestnávateľských zväzov na Slovensku, aby prerokovali výzvy, ktoré čakajú tento rok zamestnávateľov, zamestnancov i celú spoločnosť. Sú to predovšetkým dopady hospodárskej krízy ako aj zmenená politická situácia po parlamentných voľbách v minulom roku. „Tento rok 2011 bude veľmi špecifický, pretože budeme musieť čeliť novým výzvam vyplývajúcim z predchádzajúcich krízových rokov, ako aj zo zmeny kabinetu,“ uviedol na stretnutí slovenský prezident.
Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko konštatoval, že problém Slovenska a Európy je v tom, že „nedokážeme vytvárať pracovné miesta, pretože sme drahí.“ Ako Jusko dodal, „Nemôžeme donekonečna a neustále nakladať na podnikateľov, pretože strácame konkurencieschopnosť.“
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták taktiež kritizoval kroky vlády, ktorá podnikateľom pridáva stále viac v oblasti nákladov na zamestnanca.
Zamestnávateľom sa nepáči ani stav v slovenskej samospráve, ktorá podľa nich nehospodárne nakladá s majetkom obcí. Podľa vyjadrení členky Republikovej únie zamestnávateľov Jany Zálešákovej sa samosprávy usilujú riešiť svoje vlastné finančné problémy - vyplývajúce z ich zlého hospodárenia – prostredníctvom zvyšovania miestnych daní a poplatkov. Takto dochádza opäť k ďalšiemu zaťaženiu podnikateľov a tým aj k obmedzeniu vytvárania pracovných miest.
Zástupcovia zamestnávateľov presadzujú postoj, podľa ktorého by pre zachovanie pracovných miest mal zostať status „flexibility „ aj naďalej v platnosti. Podľa zamestnávateľov by aj odborári mali podporiť „flexikonto,“ nakoľko považujú toto riešenie za lepšie aj z hľadiska záujmu zamestnancov. Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský na tému obhajoby „flexikonta“ uviedol, že flexikonto víta, „ aby sa zamestnávatelia mohli so zamestnancom flexibilnejšie dohodnúť. Aby vtedy keď pre nich prácu má aby ho mohol zamestnať. Vtedy, keď sa dostane zamestnávateľ do krízovej situácie, aby mohol zamestnanecký pomer stlmiť, či prerušiť. „
Podpreseda Klubu 500 Štefan Rosina na margo pozície zamestnávateľov na stretnutí s hlavou štátu uviedol, že zamestnávateľom chýba motivácia podnikateľa zo strany vlády. Namiesto toho sa exekutíva usiluje vyvíjať tlak na podnikateľov nesystematicky sa meniacou legislatívou.
Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko reagoval aj na tému rokovania tripartity a požiadavku odborárov na 35-hodinový pracovný týždeň. Takéto požiadavky považuje v súčasnosti prezident Republikovej únie zamestnávateľov za nekorektné a rovnako odmietavo sa vyjadril aj voči niektorým iniciatívam odborárov v čase, keď prebiehajú diskusie za okrúhlym stolom.