Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2010 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri na počesť prezidenta Ruskej federácie Dmitrija Medvedeva, Bratislava 6. 4. 2010
Vaša excelencia, vážený pán prezident, vážení páni ministri, vážené dámy a páni, milí priatelia,
vitajte na Slovensku.
Žiaľ, musím sa v tejto slávnostnej chvíli vrátiť k minulotýždňovým tragickým udalostiam, ktoré sa stali vo Vašej krajine. S hlbokým zármutkom som prijal šokujúcu správu o bombových útokoch v moskovskom metre.
Dovoľte mi, vážený pán prezident, aby som vo svojom mene, ako aj v mene občanov Slovenskej republiky, vyjadril Vám, ako aj rodinám a blízkym obetí hlbokú a úprimnú sústrasť. Slovensko a jeho občania nekompromisne odsudzujú akékoľvek formy násilia namiereného proti bezbranným jednotlivcom.
Vaša oficiálna návšteva na Slovensku je pre mňa osobne i pre našu krajinu vážená a výnimočná udalosť. Vážená kvôli kontinuite záujmu ruskej hlavy štátu o dobré slovensko-ruské vzťahy a kontakty na najvyššej úrovni. Veď našu krajinu doteraz navštívili všetci doterajší ruskí prezidenti. Výnimočná je Vaša návšteva kvôli načasovaniu. Vás a Vašu delegáciu vítame v Bratislave v dňoch, keď si na Slovensku pripomíname 65. výročie oslobodenia nášho hlavného mesta Sovietskou armádou a v malom predstihu aj výročie ukončenia najväčšej tragédie v histórii ľudstva – druhej svetovej vojny.
Prirodzene, programu tejto návštevy sme celkom vedome vtlačili silnú symboliku. Uctením si na Slavíne pamiatky tisícok sovietskych vojakov a partizánov padlých pri oslobodzovaní Slovenska i Bratislavy, chceme vyslať jasné posolstvo vďaky i pamäti.
Vážený pán prezident, slovensko-ruské vzťahy prešli v minulosti povznášajúcimi etapami plnými entuziazmu, ale aj rôznymi skúškami a zložitejšími peripetiami vývoja. Vracať sa k niektorým z nich nie je ľahké pre nikoho z nás.
Dokázali sme však nájsť silu a odvahu uzavrieť i tieto ťažšie etapy a presmerovať našu pozornosť na prítomnosť a budúcnosť našej spolupráce. Vyžaduje si to základný záujem o lepší, kvalitnejší a bezpečnejší život občanov našich štátov. Nápomocná nám v tom môže byť spoľahlivá, pragmatická a vzájomne výhodná ekonomická spolupráca. Ona je pilierom našich dvojstranných vzťahov. Jej doterajšie výsledky nie sú zlé, aj keď v ostatnom roku sa na nich negatívne podpísala globálna hospodárska kríza. Iste však so mnou budete súhlasiť, že najúčinnejším spôsobom budovania dôvery vo vzťahoch je vzájomná solidarita a pomoc v ťažších časoch. Zo štruktúry našej obchodnej výmeny je zrejmé, že energetická oblasť je pre nás kľúčovou súčasťou slovensko-ruských ekonomických vzťahov.
Na druhej strane aj my chceme byť maximálne korektní – preto základom nášho prístupu k energetickej bezpečnosti Európy je rovnaká bezpečnosť pre producenta, tranzitéra - prepravcu i spotrebiteľa energetických surovín. Naše úsilie plne vychádza z prístupu Európskej únie, ktorá Ruskú federáciu vníma ako strategického partnera, ako integrálnu súčasť európskeho civilizačného celku, ktorý spája hľadanie odpovedí na nové výzvy doby – bezpečnostné, ekonomicko-technologické, kultúrno-civilizačné. V tomto kontexte aj európsky koncept Východného partnerstva a debatu o efektívnosti a posilnení európskej bezpečnostnej architektúry, ktorú ste osobne v Európe iniciovali, chceme vnímať ako cesty, ktoré nás majú priblížiť, nie vzďaľovať. My na Slovensku sme pripravení pokračovať v hľadaní ciest posilňovania vzájomnej dôvery a všestrannej spolupráce v trojuholníku Európskej únie, Spojených štátov a Ruskej federácie, ktorá bude prínosom pre riešenie aktuálnych medzinárodných problémov aj problémov zajtrajšieho sveta.
Vážení priatelia, v žiadnom prípade nechcem opomenúť význam rozvoja našich vzťahov v oblasti kultúry, lebo ony sú dušou vzťahov medzi štátmi. Sme radi, že Vaša návšteva je spojená s otvorením výstavy ruských ikon v Slovenskej národnej galérii, ako aj s vystúpením známeho Akademického súboru piesne a tanca Ruskej armády. Je povzbudzujúce, že u nás pretrváva záujem našich historikov o Rusko - ku dňu Vašej návštevy skupina historikov zo Slovenskej akadémie vied vydala rozsiahly zborník odborných štúdií v ruštine o vnímaní Ruska na Slovensku.
Samozrejme, tento vzťah našich dvoch národných kultúr sa nevytvoril len teraz a na zelenej lúke. Dávno v minulosti mu predchádzali väzby významných osobností našej kultúry na ruskú kultúru. Okrem známeho príkladu priateľského vzťahu slovenského doktora Dušana Makovického s Levom Nikolajevičom Tolstým, založenom na hlbokej úcte, pokore a ľudskosti, je u nás známa aj slovenská historická väzba na Vašu alma mater, vážený pán prezident, na Petrohradskú univerzitu. Jej prvým rektorom bol od r. 1819 Slovák profesor Michal Baluďanský,v Rusku známy ako Michail Andrejevič Balugiansky) z Vyšnej Olšavy, ktorý bol o.i. súkromným učiteľom synov cára Alexandra I.
Vážený pán prezident, vážené dámy a páni, blížiac sa k záveru môjho prípitku, dovolím si upriamiť Vašu pozornosť na ďalšie výrazné symbolické prepojenie zajtrajšieho a nasledujúceho dňa. Zajtra popoludní spoločne položíme vence pri hroboch na Slavíne a pokloníme sa pamiatke padlých sovietskych vojakov a pozajtra Vy, pán prezident, podpíšete v Prahe spolu s americkým prezidentom historickú zmluvu START o jadrovom odzbrojení. Som presvedčený, že je to ten najlepší spôsob praktického naplnenia odkazu hrdinov druhej svetovej vojny.
Pripíjam, vážený pán prezident, na Vaše zdravie, na zdravie členov Vašej delegácie, na dynamický rozvoj slovensko-ruskej spolupráce, na prosperitu a bezpečnú budúcnosť našich krajín a ich občanov. |