Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2008
Prezident SR sa stretol s predsedom Parlamentného zhromaždenia Rady Európy
14. apríl 2008
Stretnutím s predsedom Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Lluísom Maria de Puigom sa začal pracovný program dvojdňovej návštevy prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča v Štrasburgu.
Slovenský prezident na stretnutí konštatoval, že vývoj Slovenka nebol počas prvých pätnástich rokov ľahký, no Slovensko túto výzvu zvládlo aj napriek problémom, ktoré presahovali realitu. Podľa jeho slov Ivana Gašparoviča je dnes Slovenská republika krajinou budujúcou demokraciu a štátom, ktorý akceptuje zahraničie nielen v oblasti ekonomickej, ale aj v oblasti zahraničnej politiky.
"Som rád, že pán predseda nepovedal okrem pozitívneho na Slovensko nič, čo by nám neumožnilo postaviť sa do pozície, že niečo nenapĺňame z programov a predstáv členov Rady Európy," dodal náš prezident.
Predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy mu poďakoval za takmer polročné predsedníctvo Slovenska vo Výbore ministrov RE, ktorého priebeh považuje za "brilantný". Zablahoželal tiež k mimoriadne pozitívnemu vývoju, ktorý zaznamenala SR za pätnásť rokov členstva v Rade Európy v kontexte nášho vysokého sociálneho a ekonomického rozvoja.
V rámci pracovných rokovaní sa dnes stretol Ivan Gašparovič aj s predsedom Európskeho súdu pre ľudské práva Jeanom – Paulom Costom. V rozhovore zdôraznil najmä nevyhnutnosť riešenia sporných prípadov predovšetkým na úrovni členských štátov tak, aby sťažovatelia nemali dôvod adresovať svoje sťažnosti do Štrasburgu.
Rokovanie s generálnym tajomníkom rady Európy Terrym Davisom bolo zamerané na problematiku politiky Slovenska voči Rade Európy, ktorá zostáva nemenná od nášho vstupu do organizácie. Základné hodnoty Rady Európy sú a aj v budúcnosti budú prioritou všetkých slovenských politikov, zdôraznil Ivan Gašparovič.
Súčasťou pracovného programu dnešného dňa bola aj účasť prezidenta Slovenskej republiky na otvorení výstavy Magická osmička v dejinách Slovenska, pripomínajúca významné medzníky a udalosti, ktoré sa odohrali v rokoch zakončených osmičkou. „Ráno 21. augusta 1968, keď do vtedajšieho Československa vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, znamenalo pre našich obyvateľov prebudenie do tvrdej reality spojené so znovuuzavretím hraníc či diskrimináciou tých, ktorí mali myšlienky o slobode,“ povedal Ivan Gašparovič pri slávnostnom otvorení výstavy. Uviedol tiež, že Slovensko v 60-tych minulého storočia rozmýšľalo o komunistickej strane, v ktorej začalo hľadať niečo nové, "a vtedy sa objavil Alexander Dubček s predstavou socializmu s ľudskou tvárou." "Vítal to aj okolitý svet," zdôraznil.
Pripomenul tiež, že mladí ľudia začali vstupovať do Dubčekovej strany s vedomím, že slovo začalo mať svoje miesto a otvorili sa hranice do blízkej Viedne. "Každý vnímal, že v Československu nastávajú nové dejinné dni, no predstavitelia komunistického bloku videli, že táto myšlienka voľnosti v ČSSR ohrozuje najmä ich," podotkol Ivan Gašparovičť s tým, že to vyústilo práve do augustových udalostí. "Neviem, či v Československu alebo aj v Európe bol niekto, kto si vtedy mohol predstaviť, keď v Bratislave, v Prahe a v celej Československej republike boli tanky, delá, vojaci Varšavského paktu, že slovenský prezident bude takto hovoriť o týchto udalostiach ako o histórii," dodal. Na záver vyjadril presvedčenie, že také dni, aké boli v roku 1968 sa už nikdy nezopakujú.
|