Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2009
Veľvyslankyňa Holandského kráľovstva odovzdala poverovacie listiny prezidentovi SR
22. september 2009
Na nástupnej audiencii v Prezidentskom paláci v Bratislave dnes odovzdala prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi svoje poverovacie listiny mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Holandského kráľovstva v Slovenskej republike Daphne Bergsma.
„Som veľmi rád, že dnes môžeme hovoriť o tom, ako si predstavujeme spoluprácu a rozvoj všetkého toho pozitívneho medzi našimi krajinami, čo sme doteraz dosiahli,“ uviedol Ivan Gašparovič. Ekonomická spolupráca je podľa neho s Holandskom veľmi dobrá, ale napriek tomu musíme hľadať nové možnosti aj v oblasti vedy, vzdelania, kultúry a umenia. „Som presvedčený, že dnes sa nám otvára väčší priestor na spoluprácu v oblasti vedy a výskumu viac ako doteraz,“ uviedol prezident SR s tým, že Slovenská akadémia vied má veľké množstvo projektov, ktoré realizuje spolu so zahraničnými partnermi.
„Je veľmi príjemné prísť pracovať do krajiny, kde vzájomné bilaterálne vzťahy sú takmer dokonalé,“ povedala v úvode rozhovoru s hlavou štátu holandská diplomatka. Prezidentovi SR tlmočila pozdrav od Jej Veličenstva kráľovnej Beatrix, ktorá rada spomína na svoju návštevu Slovenska.
„Naše vzájomné ekonomicko-hospodárske vzťahy sú veľmi dobré a verím, že po utlmení hospodárskej krízy sa opäť oživia,“ skonštatovala. Podľa holandskej veľvyslankyne jednou z veľkých investícií na Slovensku je svetoznáma nábytkárska firma Ikea, ktorej finančná základňa sídli práve v Holandsku.
Holandsko je aj významným partnerom Slovenska v rámci NATO, ale najmä v rámci operácie ISAF v Afganistane. „Naše ministerstvo obrany má záujem o zotrvanie v Afganistane aj po prípadnom odchode holandských vojsk z krajiny a chceme sa podieľať na jej obnovovaní,“ spresnila zámery Holandska Daphne Bergsma.
Ivan Gašparovič hovoril s novou veľvyslankyňou aj o procese ratifikácie Lisabonskej zmluvy. Ako povedala Daphne Bergsma spoločnosť v Holandsku je veľmi polarizovaná v názore na budúcnosť reformovanej zmluvy. „Svedčí o tom aj účasť v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu, ktorá bola veľmi nízka a ľudia volili skôr pravicovo.“
Slovenský prezident zdôraznil, že „aj keď nie je Lisabonská zmluva bezchybná, ratifikačný proces by sme mali ukončiť, aby EÚ mohla ďalej fungovať a prijímať nových členov.“
|