Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Kanady Mark Bailey odovzdal poverovacie listiny do rúk prezidenta Ivana Gašparoviča. Ten na úvod rozhovoru konštatoval, že slovensko-kanadské vzťahy sú tradične dobré, priateľské a spojenecké, opierajúce sa o spoločné hodnoty a princípy demokracie a ľudských práv. "Naše národy spája dlhá história – veľa Slovákov našlo svoj nový domov práve v Kanade, spája nás aj členstvo v NATO a spolupráca na platforme EÚ - Kanada. SR spolupracuje s Kanadou aj v rámci viacerých medzinárodných organizácií – najmä OSN, OBSE a OECD," zdôraznila hlava štátu.
Podľa prezidenta slovensko-kanadské vzťahy majú veľký nevyužitý potenciál ďalšieho rozšírenia a prehĺbenia. Aktívnejšie priame kontakty na najvyšších úrovniach by mohli priniesť impulz pre rozvoj týchto vzťahov.
Ivan Gašparovič pripomenul, že v novembri 2008 mal česť privítať v Bratislave vtedajšiu generálnu guvernérku Kanady Michaelle Jeanovú. "Táto návšteva bola historickým medzníkom rozvoja našich politických vzťahov - bola prvou návštevou kanadskej hlavy štátu v SR," uviedol prezident.
Podľa Ivana Gašparoviča je potešujúci rast slovenského vývozu a aktívne saldo, celkový obrat vzájomného obchodu (246,4 mil. eur v roku 2013) má však potenciál rásť podstatne vyšším tempom.
Mark Bailey v rozhovore s prezidentom uviedol, že považuje za hlavnú prioritu svojho pôsobenia ekonomickú dimenziu spolupráce a verí, že kanadskí podnikatelia budú mať po podpísaní dohody medzi EÚ a Kanadou oveľa viac príležitostí na obchod a podnikanie na Slovensku.
Prezident zdôraznil záujem Slovenska o nadviazanie širšej spolupráce aj v oblasti vedy, inovácií výskumu a vývoja. Rovnako aj v oblasti cestovného ruchu, kde sa Slovensko usiluje priblížiť a prezentovať svetu ako atraktívna turistická destinácia, ktorú by mohli aj Kanaďania objavovať v podstatne väčšom počte.
Prezident Ivan Gašparovič upozornil na Dohodu o mobilite mladých ľudí, ktorá otvára pre občanov Kanady a Slovenska vo veku do 18 do 35 rokov možnosti pre vzájomné poznávanie sa a cestovanie.