News
   

Year 2012

Home | News | Press Department Archive | Year 2012

Prezidenti krajín V4 sa zhodli na posilnení regionálnej identity vyšehradského priestoru

Prezidenti krajín V4 sa zhodli na posilnení regionálnej identity vyšehradského priestoru

6. máj 2012

Hlavy krajín Vyšehradskej štvorky skončili svoje rokovanie na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách. Poľský prezident Bronislaw Komorowski, český prezident Václav Klaus a slovenský prezident Ivan Gašparovič rokovali bez účasti novozvoleného maďarského prezidenta, ktoré ho zastupoval maďarský veľvyslanec na Slovensku. Prezident Ivan Gašparovič neúčasť maďarskej hlavy štátu komentoval slovami, že to bolo „z protokolárnych dôvodov, pre ktoré na toto stretnutie neprišiel.“

Milým intermezzom v prestávke rokovania bolo aj slávnostné zasadenie sadeníc limby prezidentmi pri jazere Štrbské pleso. Tento akt symbolizuje vyjadrenie postoja nevyhnutnej ochrany a obnovy tatranskej prírody, ktorú silno poškodila ničivá víchrica v roku 2004.

Po skončení rokovania summitu sa konala tlačová konferencia, na ktorej slovenský prezident kvalifikoval stretnutie hláv štátov krajín V4 za veľmi aktívne a otvorené. „Hovorili sme o témach, ktoré sú z pohľadu nielen našej, ale i vyšehradskej i svetovej politiky veľmi zaujímavé“, uviedol Ivan Gašparovič.

Za hlavnú rokovaciu tému označila slovenská hlava štátu blížiaci sa summit NATO v Chicagu. „Hovorili sme najmä o Afganistane, o tom, čo bude po roku 2014,“ povedal prezident. V rámci tohto diskusného bloku prerokovali aj otázky spolupráce Ukrajiny a Ruska, „či už spolupráce v oblasti Európskej únie, alebo Aliancie, „ konkretizoval obsah rokovania Ivan Gašparovič.

"Susedské vzťahy s Ukrajinou musíme bezprostredne rozvíjať z pozície prospechu obidvoch. Ukrajina a Rusko sú pre Európu zaujímavé krajiny zo všetkých hľadísk. Taktiež EÚ je zaujímavá pre dobré vzťahy a spolupráce vo všetkých oblastiach pre Rusko aj pre Ukrajinu," konštatoval Ivan Gašparovič.

Témou rokovania bolo posilnenie regionálnej identity vyšehradského priestoru prostredníctvom rozvoja spolupráce v oblasti cestovného ruchu a prezentácie regiónu navonok. "Hovorili sme o niektorých konkrétnych veciach. S pánom prezidentom Poľskej republiky sme sa stretli už v minulosti, kedy nám občania prezentovali niektoré projekty, ale zatiaľ nenachádzajú porozumenie u vlastných vlád. My sme sa zaviazali im v tomto pomôcť. V tejto súvislosti sme si sľúbili ďalšie stretnutie. Ja to vítam a som presvedčený, že to privítajú aj občania," povedal Ivan Gašparovič.

Prezidenti krajín V4 tiež hovorili o infraštruktúre, doprave a budovaní železníc. "Cestovný ruch nie je len otázka rekreácie, ale je to aj otázka ekonomiky a politiky, je potrebné v tejto oblasti konať," dodal slovenský prezident.

Podľa poľského prezidenta Bronislawa Komorowského je dobré, že sa o téme cestovného ruchu hovorilo práve v Tatrách, pretože z vrcholkov našich hôr je vidieť Slovensko, Poľsko, Česko a pri dobrom počasí aj Maďarsko.

Na margo diskutovanej témy účasti na konferencii hláv štátov strednej a východnej Európy v ukrajinskej Jalte (11. a 12. mája) vyhlásil Ivan Gašparovič, že na konferenciu pôjde. "V4 nebola kompletná, a preto sme nehovorili o nejakom spoločnom vyhlásení. Ja osobne, ak sa toto stretnutie nezruší, naň pôjdem, pretože som presvedčený, že Slovensko ako bezprostredný sused Ukrajiny, sa nemôže vyhýbať otvorenému dialógu s Kyjevom," povedal Ivan Gašparovič.

Tento otvorený dialóg nemusí byť podľa neho pre Ukrajinu vždy celkom príjemný, na druhej strane má náš východný sused dnes podľa prezidenta šancu pokročiť v otázkach európskej integrácie. "Zároveň je potrebné komunikovať o otázkach, ktoré sa objavili vo vnútropolitickom vývoji Ukrajiny. Myslím si, že takáto debata môže byť prospešná pre nás, pre Európsku úniu, ale aj pre Kyjev," zdôvodnil svoju návštevu Jalty Ivan Gašparovič.

Svoju účasť na konferencii v Jalte viackrát potvrdil aj prezident Poľskej republiky Bronislaw Komorowski. "Máme spoločný názor so Slovenskom, ktorý sa spája s tým, že sme bezprostredným susedom Ukrajiny. Každý z nás má vlastný názor na túto otázku, ja chcem povedať, že ak sa toto stretnutie uskutoční, ja sa chystám na ňom zúčastniť. My nemôžeme prikazovať, čo má robiť Ukrajina, ale preto máme byť v Jalte, aby sme im mohli niečo odporučiť alebo vyvinúť nejaký tlak na nich," zdôraznil poľský prezident.

Václav Klaus sa poďakoval hostiteľovi za veľmi priaznivú atmosféru, ktorú účastníkom summitu pripravila slovenská strana. Vysoko ocenil možnosť stretnutí hláv štátov na summite V4. „Pre nás, ktorí nemáme také hory, je navyše šanca prežiť dva dni vo Vysokých Tatrách mimoriadnym darčekom, povedal Klaus. „Schôdzka ukázala, že máme mnoho spoločného, napriek istým rozdielom a akcentom ale i tak verím, že tieto schôdzky budú pokračovať,“ povedal český prezident. Ten ale nepocestuje na konferenciu do Jalty "Česká republika nie je susedom Ukrajiny, preto má trošku iný pohľad, iný záujem, ja som jasne vyjadril svoj nesúhlas s praktikami, že sú politici zatváraní do väzenia z čisto politických rozhodnutí, to je pre mňa absolútne neprekročiteľná vec a nemienim sa s tým zmieriť. Ja tým však nijako nehodnotím rozhodnutia kolegov prezidentov ísť na Ukrajinu, plne to rešpektujem," uviedol český prezident.

Poľský prezident rovnako vyjadril poďakovanie za organizáciu a atmosféru na summite krajín V4 vo Vysokých Tatrách. Aj v mene ostatných prezidentov potvrdil veľmi korektný a veľmi otvorený dialóg.

Na margo blížiaceho sa predsedníctva Poľska vo V4 uviedol Bronislaw Komorowski, že prioritou jeho krajiny bude úsilie o zosúlaďovanie našich stanovísk v EÚ ako aj o harmonizovaný postoj krajín V4 voči rozpočtovej perspektíve únie.

Po skončení rokovaní odleteli hlavy štátov Poľska a Českej republiky do vlasti.

Back to top
Printer friendly version
© 2005 Office of the President of the Slovak Republic.