Prezident SR Ivan Gašparovič v islandskom Reykjavíku v nedeľu podvečer rokoval so svojím partnerom prezidentom Ólafurom Ragnarom Grímssonom. Hlávy štátov v rezidencii Bessastadir diskutovali predovšetkým o predvstupových rokovaniach Islandu s Európskou úniou.
Islandská republika, ktorá už je súčasťou Schengenského hraničného pásma podala 27. júla 2010 prihlášku na členstvo v EÚ. „Vaše ambície na vstup do Európskej únie majú našu plnú podporu,“ konštatoval Ivan Gašparovič, ktorého slová potvrdil aj minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda sprevádzajúci hlavu štátu na tejto ceste. Podľa islandského najvyššieho predstaviteľa „Island sa ako bývalý člen Európskeho hospodárskeho spoločenstva stal súčasťou Schengenského hraničného priestoru a i napriek tomu, že nie sme v EÚ, sme súčasťou viacerých jej mechanizmov.“
Prezident Grímsson informoval, že väčšina Islanďanov zatiaľ nezdieľa pozitívny názor na vstup tejto ostrovnej krajiny do Európskej únie. Ako uviedol, tento stav výrazne ovplyvnili dôsledky globálnej finančnej krízy, ktoré priamo pocítili občania stratou úspor na účtoch v islandských bankách.
Cieľom historicky prvej oficiálnej návštevy hlavy štátu od vzniku Slovenskej republiky v tejto severskej ostrovnej krajine je vyslanie spoločného impulzu hláv štátov na intenzifikáciu bilaterálneho dialógu, prioritne v hospodárskej a vedecko-výskumnej spolupráci a podpora ambície Islandu vstúpiť do Európskej únie. „V čase ešte stále pretrvávajúcich dôsledkov globálnej hospodárskej krízy si musíme hľadať partnerov a posilňovať intenzitu hospodárskej spolupráce s inými štátmi. Aj preto som rád, že táto moja historicky prvá návšteva Islandu bude impulzom k rozvoju ekonomických vzťahov,“ konštatoval Ivan Gašparovič v Reykjavíku.
Slovenský prezident vyjadril presvedčenie, že naše krajiny majú veľký potenciál na rozvoj spolupráce v oblasti hospodárstva a obchodu, ale i v oblasti kultúry a vzdelávania. Podľa Ivana Gašparoviča „Slovensko osobitne zaujímajú islandské skúsenosti s využívaním geotermálnej energie a iných alternatívnych zdrojov.“ Ako slovenský prezident poznamenal, aj keď podmienky na Slovensku nie sú úplne porovnateľné s Islandom, islandské know-how by nám pomohlo zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energií a zvýšiť našu energetickú bezpečnosť. Prezident Grímsson uviedol, že Island do polovice 20. storočia využíval 80% energie z uhlia. „V dôsledku technologickej reštrukturalizácie energetiky v súčasnosti sa 99,95% energie získava z environmentálne čistých zdrojov (80% hydroelektrárne, 20% geotermálne zdroje,“ citoval islandský prezident aktuálne štatistiky. Dodal, že až 90% domácností na Islande dnes na vykurovanie využíva geotermálnu energiu.
Ivan Gašparovič svojmu islandskému partnerovi opísal úspechy slovenskej ekonomiky, ktoré sme dosiahli vďaka vstupu do Európskej únie. „Slovenskú ekonomiku ešte viac zatraktívnil náš vstup do Schengenu a prijatie jednotnej európskej meny – eura,“ uviedol prezident Gašparovič.
Ólafur Grímsson zdôraznil, že prioritou islandskej zahraničnej politiky je spolupráca s menšími a stredne veľkými krajinami Európy vrátane Slovenska. Ako dodal, „práve nové členské štáty Európskej únie zo strednej Európy v súčasnosti prevzali iniciatívu a stali sa motorom rozvoja a transformácie európskeho spoločenstva.“