Prezidenti Slovenska a Rakúska si slávnostným koncertom vo Viedni pripomenuli 20. výročie Nežnej revolúcie
Pri príležitosti osláv 20. výročia Nežnej revolúcie sa v susednom Rakúsku dňa uskutočnil slávnostný koncert, na ktorom sa zúčastnili prezidenti Slovenskej republiky a Rakúska -Ivan Gašparovič a Heinz Fischer s manželkami. Nad podujatím zároveň obe hlavy štátov prevzali záštitu.
Koncertu predchádzalo stretnutie prezidentských párov v sídle rakúskej hlavy štátu v Hofburgu.
Po slávnostnom koncerte ocenil Ivan Gašparovič pomoc susedného Rakúska v ťažkých časoch "železnej opony." Pripomenul, že do Rakúska boli v ťažkých 50. rokoch, v roku 1968 a 1989 "vždy otvorené dvere" a vyzdvihol pomoc, ktorú rakúska strana Slovensku poskytovala. "Vždy sme sa pozerali spoza brány, ktorá sa v roku 1989 otvorila," povedal slovenský prezident. Zdôraznil tiež, že po roku 1993 sa na Slovensku veľmi veľa zmenilo, na čo ľudia neboli vždy pripravení a bol to pre nich nápor. „Ideály roku 1989 treba napĺňať z pohľadu solidarity, a aj politickej kultúry,“ dodal Ivan Gašparovič.
Rakúsky prezident Heinz Fischer zdôraznil, že, koncert bol symbolom kultúrnej spolupráce pri historickej príležitosti, ktorú považuje za "veľmi dôležitú" a dramatickú. Podčiarkol tiež, že udalosti spred dvadsiatich rokov zmenili Európu a všetko prebehlo vo "veľkej harmónii."
Koncert predstavoval vrcholné podujatie k výročiu Nežnej revolúcie. Rakúske ministerstvo pre európske a medzinárodné záležitosti pripravilo sériu podujatí pod názvom „1989-2009: Prelom do novej Európy.“ Ešte v minulom roku túto iniciatívu odštartovala bývalá rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassnik, ktorá diskutovala nielen so študentmi z Rakúska, ale i Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska, Slovinska o ich pohľade na rok 1989 a význame Európy pre ich budúcnosť. Rakúska republika však po celý rok zrealizovala množstvo projektov, ktoré pripomínali pád Železnej opony ako napríklad diskusie so svedkami studenej vojny či prezentáciu dokumentov na školách.