Home | News | Press Department Archive | Year 2011
Prezident s premiérkou o novom ministrovi obrany zatiaľ nerozhodol
25. november 2011
Prezident SR Ivan Gašparovič sa po rokovaní s predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou zatiaľ nedohodol na mene nástupcu exministra obrany Ľubomíra Galka. Ako po stretnutí pred novinármi prezident uviedol, „zatiaľ som sa nerozhodol, koho poverím vedením rezortu zo súčasných ministrov vlády.“ Ivan Gašparovič dodal, že vzhľadom na „určité problémy“ pri hľadaní osoby, ktorá by prevzala vedenie ministerstva obrany sa rozhodol s poverením počkať. Rezort podľa neho bude dočasne v rámci svojich kompetencií riadiť štátny tajomník Róbert Ondrejcsák. Prezident požiadal Ivetu Radičovú, aby si v pondelok 28. novembra osobne prebrala Galkovu agendu, „aby bývalý minister na ministerstvo už nechodil.“
Podľa predsedníčky vlády by rezort obrany mal ostať Slobode a Solidarite. Hlava štátu ale považuje otázku vedenia rezortu za príliš citlivú na to, aby ho prevzal niektorý minister za SaS, o čom predstaviteľov tejto strany už informoval. Prezident sa s premiérkou dohodol, že v rokovaniach o budúcom poverenom ministrovi obrany budú pokračovať v pondelok na budúci týždeň.
Hlava štátu sa s premiérkou zhovárala aj o aktuálnej situácii v zdravotníctve a o prebiehajúcich rokovaniach medzi vládou a štrajkujúcimi lekármi. Napriek tomu, že premiérka Radičová ešte neukončila dnešné rozhovory so zástupcami lekárov, po posledných informáciách prezident Ivan Gašparovič konštatoval, že "zástupcovia lekárov nie sú ochotní a schopní prezentovať sa ako tí, ktorí chcú dosiahnuť v rámci kompromisu prijateľné výsledky rokovania.“ Podľa hlavy štátu má vláda SR, minister financií a minister zdravotníctva v súčasnej dobe obmedzené prostriedky a pokiaľ ide o platy lekárov, môžu dať prísľub na ich zvýšenie len v reálnych hodnotách. „Ak túto skutočnosť zástupcovia lekárov neakceptujú a nie sú ochotní na ňu pristúpiť platí moje pôvodné rozhodnutie s tým, že ani vláda SR, ani prezident SR si nemôže dovoliť čakať, kým niekto zomrie, pretože nebol ošetrený a až potom nariadiť stav núdze by bolo neskoro,“ uviedol prezident. Spolu s predsedníčkou vlády zopakovali, že po nedohode s lekárskymi odbormi, vláda vyhlási núdzový stav.
Iveta Radičová potvrdila, že vláda SR z desiatich požiadaviek, ktoré obsahuje Memorandum, ktoré predstavilo Lekárske odborové združenie, v deviatich bodoch urobila výrazné ústupky a na nich sa dohodli. Rovnako urobila výrazný ústupok, v platových požiadavkách, ale ako povedala: „nie je možné ísť nad rámec rozpočtových možností Slovenskej republiky.“ Po stretnutí s hlavou štátu premiérka ďalej uviedla, že tí istí predstavitelia v roku 2009 dali vyhlásenie, že si nebudú nárokovať zvýšenie platov, lebo vedia, že je kríza a že sú obmedzené rozpočtové možnosti, tak tí istí dnes ponuku vlády o 30 percentnom zvýšení platov odmietajú ako nedostatočnú. „Prosím a vyzývam lekárov, aby stiahli svoje výpovede a aby toto nerobili. Ich pozícia a status a naša povinnosť voči občanom je spoločná,“ konštatovala Radičová. Potvrdila, že ak zástupcovia lekárov nepridajú svoj podpis pod Memorandum, prijíma návrh a výzvu prezidenta SR na riešenie núdzovým stavom.
|