Jedným zo záverov samitu bola iniciácia asociačných dohôd EÚ s ďalšími dvoma bývalými sovietskymi republikami, Gruzínskom a Moldavskom. Oficiálne by ich mali podpísať asi o rok. Únia podpísala tiež dohodu s Azerbajdžanom týkajúcu sa víz. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč znova obhajoval rozhodnutie nepodpísať asociačnú dohodu jeho krajiny s EÚ.
"Žiaľ, Ukrajina sa v poslednom čase ocitla samotná pri riešení vážnych finančných a hospodárskych problémov. Takže dnes potrebujeme od našich európskych partnerov, aby podnikli rozhodné kroky voči Ukrajine s cieľom vypracovať a realizovať program finančno-ekonomickej pomoci," povedal Janukovyč
Prezident Ivan Gašparovič na tento postoj ukrajinskej strany, ale aj na závery samitu reagoval slovami: „Určite to sklamanie nie je, stretli sme sa a vyhodnotili situáciu a aj perspektívu do budúcnosti. Pokiaľ ide o Ukrajinu, tak je to isté sklamanie, pretože do Ukrajiny sa investovalo politicky dosť veľa. Predpoklad bol, že nakoniec Ukrajina dohodu podpíše, “ povedal.
Podľa nášho najvyššieho predstaviteľa, ktorý viedol na samite slovenskú delegáciu „ Ukrajina vidí možnosti, ktoré má kvôli ekonomickým ťažkostiam a istým problémom s ruskou stranou a tak dáva prednosť dohode s Ruskou federáciou.“ Ako po samite uviedol Ivan Gašparovič, ukrajinský prezident vystúpil s tým, že Ukrajina žiada istý čas na návrat k rozhovorom o Asociačnej dohode s EÚ.
„Nie je to výsledok, ktorý sme očakávali od tejto spolupráce, no na druhej strane sa podpísali dve dohody s Moldavskom a Gruzínskom, ktoré svedčia o tom, že Východné partnerstvo EÚ bude pokračovať,“ zhodnotil ďalšie závery samitu slovenský prezident.
Na margo atraktívnosti a limitov EÚ voči Ruskej federácii Ivan Gašparovič uviedol, že „EÚ má svoje pravidlá a podmienky, ktoré každý, kto sem chce vstúpiť, musí naplniť. Som presvedčený, že EÚ je spoločenstvo, ktoré Európu rozširuje a dáva jej väčšie možnosti či už ekonomickej spolupráce, ale aj ľudskoprávne a iné dimenzie. "