Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2006
Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval nových rektorov vysokých škôl
27. jún 2006
Prezident SR Ivan Gašparovič v zmysle výkonu ústavnej funkcie podľa č. 102 ods. 1 písm. h/ Ústavy Slovenskej republiky vymenoval štyroch rektorov vysokých škôl.
Na slávnostnom akte boli prítomní Dana Dorotea Mikulová, štátna tajomníčka Ministerstva školstva SR, Vladimír Báleš, prezident Slovenskej rektorskej konferencie a Peter Magdolen, riaditeľ odboru vedy a techniky na vysokých školách Ministerstva školstva SR.
Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval Jána Bujňáka za rektora Žilinskej univerzity, Eduarda Kstolanského za rektora Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Mikuláša Látečku za rektora Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Libora Vozára za rektora Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
V príhovore k novovymenovaným rektorom Ivan Gašparovič zdôraznil, že byť pedagógom nie je len povolanie, ale je to predovšetkým poslanie. Vyjadril presvedčenie, že noví rektori sa budú podieľať na reformách vysokého školstva a prispejú k tomu, aby naše vysoké školstvo malo váhu. Verí, že noví rektori budú vplývať na absolventov, aby získaním diplomu neukončili svoje vzdelávanie, ale pokračovali v celoživotnom vzdelávaní. Slovenský prezident je presvedčený, že z volieb vzíde vláda, ktorá bude mať vo svojom programe ako jednu z priorít vzdelanie, jeho kvalitu a jeho potreby.
Za novovymenovaných rektorov sa hlave štátu poďakoval Libor Vozár, rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Ubezpečil Ivana Gašparoviča, že novovymenovaní rektori zodpovedne prijímajú úlohy a záväzky, ktoré im z ich novej funkcie vyplývajú. Budú sa usilovať o to, aby výsledky práce univerzít slúžili na rozvoj celej našej vlasti. Ich hlavným úsilím je zvýšenie kvality vysokoškolského vzdelania, jeho harmonizácia a aktívne zapojenie sa do európskeho vzdelávacieho priestoru. „Nazdávam sa, že vytvorenie európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania je akt, ktorý svojim významom prevyšuje rámec Európskej únie a rozhodne sa zapíše do dejín moderného európskeho školstva, ako najvýznamnejšia udalosť v tomto období.“, povedal Libor Vozár. Slovenské vysoké školy, podľa Libora Vozára prijali výzvy a očakávania spoločnosti a usilujú sa o zvýšenie kvality vzdelávania a o aktívne zapojenie sa do európskeho vzdelávacieho priestoru. Hlásia sa aj k aktívnej účasti na európskom výskumnom priestore. Slovenské vysoké školy majú záujem, aby svojimi výsledkami posilňovali obidva piliere znalostnej ekonomiky, a to vzdelávanie aj výskum tak, aby prispeli k budúcemu lepšiemu postaveniu Slovenska v rámci jednotiacej sa Európy.
|