Hlava štátu navštívila zrekonštruovaný vojenský bunker v bratislavskej Petržalke
Prezident SR Ivan Gašparovič si prezrel zrekonštruovaný vojenský bunker BZ 8 v bratislavskej Petržalke, ktorý bol súčasťou pohraničného opevnenia a dnes slúži ako múzeum i na kultúrne účely. Spolu so starostom Petržalky Milanom Ftáčnikom a žiakmi zo ZŠ na Holíčskej ulici prezident republiky aj vlastnou maľbou na fasádu prispel k vytvoreniu novej vojenskej maskovacej kamufláže v rámci projektu „Maľuje celé Slovensko“.
Ako prezident SR pri tejto príležitosti konštatoval, takéto bunkre pozná a pamätá si ich aj z obdobia, keď z nich jednotné roľnícke družstvá robili sklady umelých hnojív či náradia. Zdôraznil však, že „ je to kus histórie, ktorú treba zachovať“. Mala to byť obrana proti Hitlerovi a nakoniec sa stala už len ukážkou, pretože nikdy nebola využitá pre svoj pôvodný účel, konštatoval prezident. „Som veľmi rád, že sa to v spolupráci so starostom Petržalky podarilo dať do povedomia mládeže, aby si vedela predstaviť, čo to bolo, na čo sa to stavalo, za akým účelom.“. Poďakoval sa aj deťom za ich aktivitu a pomoc pri rekonštrukcii týchto stavieb, ktoré majú zostať „dokladom pre ďalších, ktorí si možno už ani nebudú vedieť predstaviť, načo, prečo a aké stavby sa vo vojne stavali“.
Bunker BZ 8 je technická pamiatka historického významu. Bol súčasťou vojenského opevnenia Bratislavy vybudovaného niekoľko rokov po skončení prvej svetovej vojny. Opevnenie Bratislavy tvorilo jediný ucelený úsek pohraničného opevnia československej pevnostnej línie a dosiahlo vysoký stupeň dokončenosti a bojaschopnosti. Súčasťou veliteľského bunkra je aj Vojenský historický cintorín z prvej svetovej vojny, ktorý dal zrekonštruovať magistrát. Počas druhej svetovej vojny bunker paradoxne navštívil aj nacistický vodca Adolf Hitler. O rekonštrukciu spustnutého bunkra sa zaslúžilo občianske združenie „Zachráňme Petržalské bunkre“, ktoré bunker sprístupnilo pri príležitosti 65. výročia oslobodenia Bratislavy.