Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2009
Prezident SR prijal laureátov III. ročníka Zlatého záchranárskeho kríža
8. apríl 2009
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovu prijal niekoľko desiatok osobností Hasičského a záchranárskeho zboru Slovenskej republiky a jednotlivcov, ktorí v III. ročníku projektu Zlatého záchranárskeho kríža získali ocenenie za rok 2008. Náš najvyšší predstaviteľ v príhovore povedal, že je pre neho vždy veľkou cťou, keď sa môže stretnúť s ľuďmi, ktorí preukázali ľudskosť, odvahu, „ktorí sú ochotní aj a nielen z profesionálnej povinnosti obetovať aj svoj život.“
Prezident Ivan Gašparovič s radosťou ocenil projekt redakcie záchranárskeho časopisu Rescue report v spolupráci s Prezídiom Hasičského a záchranárskeho zboru Slovenskej republiky, Policajným prezídiom SR, odborníkmi zdravotníckych a záchranárskych služieb, odbornými garantmi, mediálnymi partnermi a všetkými priaznivcami záchranárskej profesie, ktorý si všíma nielen profesionálov v danej oblasti „ľudí, ktorí sú odhodlaní zachrániť životy a majetok iných ľudí.“
Ivan Gašparovič zvlášť zdôraznil zásluhy ocenených v kontraste s ľuďmi, „ktorí si nedokážu vážiť ľudskosť.“ Prezident SR hosťom poďakoval za seba aj za všetkých tých, ktorí si vedia oceniť odvahu a zodpovednosť. „Slováci prežili v dejinách mnoho ťažkých chvíľ, ale vždy sme mali ľudí, na ktorých sme sa mohli spoľahnúť. „ Prezident SR netajil hrdosť nad skutkami ocenených záchranárov a zvlášť podčiarkol skutočnosť, že okrem profesionálneho prístupu, odvahy a zodpovednosti prejavujú aj vzácny ľudský cit.
Zlatý záchranársky kríž je zameraný na ocenenie profesionálnych zložiek Integrovaného záchranného systému, ale pri posudzovaní nominovaných činov sa hodnotí najmä miera osobného nasadenia nad rámec plnenia služobných povinností, miera efektivity a účinnosti zásahu a predovšetkým excelentná kvalita zásahu. I v kategórii určenej laickej verejnosti sa hodnotí predovšetkým profesionalita a nezaváhanie pri poskytnutí prvej pomoci. U činov mimo územie Slovenskej republiky sa hodnotí miera prínosu činu pre obyvateľstvo.
Ocenené činy
Záchranársky čin laickej verejnosti Matej Sýkora Tragédia z polovice júla 2008 obletela celé Slovensko. Malý Matej napriek tomu, že mu zahynula mama a mladší braček v Súľovských skalách (zabil ich blesk), pešo zišiel zo Súľovských skál, aby mohol na miesto, kde ostal zranený otec, doviezť záchranárov. Je to takmer jeden a pol hodinová trasa. Je obdivuhodné, že chlapec nestratil tam duchaprítomnosť a neostal v nejakom šoku plačúc pri rodičoch.
Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov npor. Bernard Rada Dňa 27.5.2008 po 16.00 hod. v byte pani Mgr. Moškurišinovej na ul. Tyršovej č. 4 v Humennom ako jediný z obyvateľov reagoval na zúfalé volanie o pomoc, keď menovaná držala v rukách bezvládne telíčko svojej 12 mesačnej dcérky, ktorá prestala javiť známky života, upadla do bezvedomia a zmodravela. Npor. Bernard Rada vbehol do bytu a okamžite začal zachraňovať dievčatku život. Vytiahol jej jazýček, navrátil dýchanie, položil ju do stabilizovanej polohy a vyčkal do príchodu rýchlej zdravotnej pomoci. Tá ju potom previezla do nemocnice. Tu dievčatko ostalo hospitalizované a jej zdravotný stav bol monitorovaný. Podľa ďakovného listu rodičov dievčatka, vďaka pohotovému zásahu uvedeného policajta ich dcérka žije.
Čestné uznanie: Zita Pekarčíková Pani Zita Pekarčíková poskytovala po privolaní synom svojej susede v čase mimo pracovnej doby základnú neodkladnú resuscitáciu na vysokej odbornej úrovni až do príchodu profesionálnej zložky. Na základe profesionálneho prístupu došlo k obnoveniu obehu a návratu do života bez neurologického a mentálneho deficitu pacientky.
Záchranársky čin profesionálneho kolektívu práp. Jozef Kečkéš, práp. Marcel Kováčik, ppor.Bc. Milan Kozáčik, ppor. Peter Kyselica Menovaní počas výkonu služby v čase o 10.50 h boli vyslaní operačným strediskom na preverenie oznámenia na jazero Draždiak, kde sa topil neznámy muž. Po príchode zistili, že asi 80 m od brehu sa preboril ľad a topí sa muž. Ľad neustále praskal, tak sa k nemu policajtí priplazili po bruchu, vzájomne sa istili a sledovali situáciu. Za pomoci lana sa topiaceho podarilo zachrániť a vytiahnuť z jazera.
Čestné uznanie: Hasičská jednotka v Trenčíne – smena C Profesionálny zásah jednotky HaZZ pri dopravnej nehode diaľkového autobusu Student Agency, ktorá sa stala dňa 3.10.2008 na ceste III. triedy v katastri obce Chocholná Velčice. Pri tomto zásahu bolo postihnutých 48 osôb, 19 bolo zranených a 3 usmrtené. Jednotka HaZZ podávala prvú pomoc postihnutým osobám, vyslobodzovala cestujúcich spod prevráteného autobusu a na vysokej odbornej úrovni zabezpečovala ďalšie úlohy pri tomto zásahu.
Čestné uznanie: príslušníci Horskej záchrannej služby 12. augusta 2008 odišiel do Belianskych Tatier na túru 34-ročný turista (D.S.) z Chorzówa, Poľsko. V dohodnutý čas sa nevrátil domov, preto jeho manželka oznámila vo večerných hodinách Horskej záchrannej službe nezvestnosť manžela. Následne na to odišla skupina príslušníkov HZS spolu s dobrovoľnými záchranármi HZS a dvoma psami do danej oblasti. V rámci pátrania bolo nasadených spolu 32 príslušníkov HZS, 22 dobrovoľných záchranárov HZS, 2 horári, príslušníci Letky MV SR, posádka vrtulníku TOPR a 6 pátracích psov. Český turista odišiel do Vysokých Tatier a jeho posledný telefonický kontakt prebehol s príbuznými dňa 12. 08. 2008 a odvtedy bol nedostupný. Keďže sa v dohovorený čas nevrátil domov, manželka požiadala HZS o pomoc. Následne sa rozbehla pátracia akcia, ktorá trvala od 14. 08. do 19. 08. 2008 od skorých ranných hodín aj za nepriaznivého počasia. Zúčastnilo sa jej 122 profesionálnych a dobrovoľných záchranárov spolu s pátracím psom. Akcia bola ukončená dňa 19. 08. 2008, kedy telo nezvestného našla pozemná skupina. Pravdepodobnou príčinou smrti bolo pošmyknutie sa s následným pádom. Obe súčasne prebiehajúce akcie boli koordinované príslušníkmi HZS.
Najkurióznejší záchranársky čin roku Hasiči z OR HaZZ Nitra Hasičské auto 2.9.2008 prerazilo stenu rodinného domu a skončilo v obývačke. Nehoda sa stala v Janíkovciach pri Nitre. Hasiči sa ponáhľali k požiaru. Cestu im skrížil kamión, ktorý sa na ceste otáčal. Hasičské auto išlo so zapnutými majákmi do susednej obce k požiaru. Šofér kamiónu si ich zrejme nevšimol. Hasiči už nestačili 26 tonový kolos zabrzdiť a narazili do rodinného domu. Z trojčlennej posádky skončil s ťažšími zraneniami v nemocnici veliteľ zásahu. Vodič kamiónu vyviazol bez zranení. Aj keď neboli vinníkmi nehody, zohnali sponzorov, kúpili materiál, okná a viac ako tri dni murovali, stavali a pomáhali rodine pána Kollára dom opraviť.
Cena za výnimočný prínos pre záchranárstvo prof. Ing. Karol Balog, PhD. Autor 100 príspevkov do odborných a vedeckých časopisov, 25 výskumných správ, 40 prednášok na vedeckých konferenciách, 4 monografie zamerané na požiarne a environmentálne nebezpečenstvo.
Čestné uznanie: MUDr.Karol Kálig CSc. Pôsobil na poste riaditeľa Záchrannej zdravotnej služby, riaditeľa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby a Hlavného odborníka pre urgentnú medicínu v rokoch 2005 – 2008. Svojou prácou sa zaslúžil o dynamický rozvoj neodkladnej zdravotnej starostlivosti, vrátane záchrannej zdravotnej starostlivosti (ZZS) na Slovensku.
Čestné uznanie: MUDr. Ladislav Šimák Dlhoročne pôsobil vo funkcií riaditeľa štátnej Záchrannej služby Košice. Od r. 2006 riaditeľ Leteckej záchrannej služby, spoločnosti ATE s. r. o., ktorá obhospodaruje 5 z celkového počtu 6 staníc Leteckej záchranky v SR. Svojimi skúsenosťami a praxou patrí medzi nestorov urgentnej medicíny v SR.
Cena RESCUE report-u za kreatívny prístup k osvete a vzdelávaniu verejnosti Hasiči OR HAZZ Trnava – smena C O Patrikovom príbehu a osude sa príslušníci okresného riaditeľstva v Trnave dozvedeli v roku 2007 počas sledovania televíznej relácie Reflex. Išlo o postihnutého chlapca, ktorý má rozštep chrbtice a od narodenia je pripútaný na invalidný vozíček. Jeho veľkou túžbou bolo aspoň raz sa previezť na hasičskom aute a stať sa hasičom. Príslušníci okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave sa rozhodli, že sa pokúsia aspoň čiastočne splniť jeho sen. Po dohovore s krajským riaditeľom HaZZ v Trnave, ktorý bol naklonený tejto myšlienke, sa spojili s televíziou Markíza a začalo sa pripravovanie prekvapenia pre malého Patrika zo Šarišských Michalian, ktorý bol v tejto dobe na liečení v Dunajskej Lužnej. V deň, kedy mal dôjsť Paťko na hasičskú stanicu v Trnave, bolo všetko pripravené, aby mal čo najväčší zážitok z tohto jeho „Veľkého dňa“. Po príchode na hasičskú stanicu Patrik neveril vlastným očiam, keď mu oznámili, že v ten deň sa zúčastní výcviku spolu s hasičmi. Počas tohto dňa sa zoznámil bližšie s prácou a poslaním hasičov, ktorí mu na pamiatku venovali hasičskú prilbu a veľa ďalších darčekov. Od tejto doby ostal s príslušníkmi stále v kontakte, ako divák a fanúšik sa zúčastňuje rôznych súťaží hasičov a záchranárov. Po dohode s krajským riaditeľom sa hasiči spojili s ministrom vnútra, ktorý splnil novú túžbu chlapca: osobne povýšil Patrika Šimoniaka do hodnosti rotmajster. Týmto dňom sa stal najmladším kolegom trnavských hasičov a aj celkovo najmladším hasičom Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky.
Cena RESCUE report-u za pohotovú a efektívnu medzinárodnú pomoc Česká speleologická společnost V dňoch 13. až 14.8.2008 sa speleopotápači Českej speleologickej společnosti, Kališnická č. 4, 130 23 Praha 3 úspešne podieľali na záchrane dvoch potápačov, ktorí boli nezvestní v jaskyni Hučiaca vyvieračka pri Kunovej Teplici (okrese Rožňava) už viac než 24 hodín. Úspešný ponor s prelezením na druhú stranu sifónu sa podaril v skorých ranných hodinách dňa 14.8.2008 Jánovi Sirotkovi, ktorý zároveň zistil stav oboch nezvestných potápačov. Po nanosení materiálu, potrebného pre úspešný transport oboch jaskyniarov, speleopotápači Dano Hutňan a Radek Husák vykonali ponor a nezvestných potápačov Aleša Procházku a Jiřího Maté vyviedli do suchých častí jaskyne, z ktorých samostatne vyšli na povrch.
|