Prezident SR prijal predstaviteľov kultúrneho života
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal predstaviteľov slovenského kultúrneho života na čele s predsedom Združenia slovenskej inteligencie – Korene Viliamom Hornáčkom. Na stretnutí bol prítomný aj štátny tajomník ministerstva kultúry Augustín Jozef Lang. Hostia informovali prezidenta SR ho o záveroch vedeckých konferencií, ktoré združenie organizuje. Ich nosnou líniou je úsilie o zachovanie slovenskej identity. Prezident Ivan Gašparovič ocenil veľkú výpovednú hodnotu týchto konferencií, na ktorých sa prezentujú so svojimi odbornými stanoviskami k závažným spoločenským témam reprezentanti slovenskej inteligencie.
Viliam Hornáček na stretnutí povedal: „Sme programovými a vedomými pokračovateľmi slovenskej inteligencie z čias štúrovcov a bernolákovcov a šírime ich odkaz ďalej.“ Predseda Združenia slovenskej inteligencie – Korene ďalej uviedol, že otázku ohrozenia národnej identity považuje za veľmi rizikovú. V súvislosti s pertraktovanou témou hlavy štátu a jej volieb dodal, že „nemôže byť prezidentom človek, ktorý polarizuje spoločnosť.“
Ivan Gašparovič na stretnutí konštatoval, že Slováci sú jedným z najstarších národov žijúcich na území Strednej Európy. „Tisícdvesto rokov sme nemali svoj vlastný štátu, nemali sme vlastné školy, no napriek tomu sme si dokázali zachovať svoje územie, svoj jazyk, svoju kultúru a svoju vieru. Dnes sme vyspelým a vo svete rešpektovaným demokratickým štátom.“
Ďalší hosť, spisovateľ Ladislav Ťažký sa prezidentovi SR posťažoval na nedostatočnú prezentáciu slovenskej kultúry a slovenského jazyka v médiách.
Témou rozhovoru bol aj zákon o používaní štátneho jazyka, na čo štátny tajomník ministerstva kultúry uviedol, že zákon z dielne ministerstva kultúry je na 95 percent pripravený. Tiež uviedol, že rezort sa pri príprave novely inšpiroval podobnými zákonmi v Nemecku a Slovinsku.
Augustín Jozef Lang požiadal prezidenta Ivana Gašparoviča o podporu pri presadení návrhu na umiestnenie sochy kniežaťa Pribinu v maďarskom Zalavári, kde podľa historických prameňov svojho času veľkomoravský panovník pôsobil.
Viliam Hornáček na stretnutí tlmočil nespokojnosť so situáciou, kedy slovenská inteligencia nemá šancu prezentovať svoje názory vo verejnoprávnych médiách. Proti presadzovaniu národných princípov je postavená väčšina celoplošných médií na Slovensku.
Témou stretnutia zástupcov Združenia slovenskej inteligencie s prezidentom Ivanom Gašparovičom bolo aj pripravované kontroverzné umiestnenie sochy generála Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Nielen členovia Združenia slovenskej inteligencie, ale aj početné občianske združenia iniciovali výzvu kompetentným, aby všetkými spôsobmi zabránili degradácii pamiatke M. R. Štefánika inštaláciou „zlého, ponižujúceho pamätníka.“
Naša spoločnosť si tento rok pripomenie 90. výročie tragickej smrti a na budúci rok 130. výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika.