|
Odpovede prezidenta SR Ivana Gašparoviča na otázky denníka DIE WELT, 2. 11. 2005 |
Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2005 | Odpovede prezidenta SR Ivana Gašparoviča na otázky denníka DIE WELT, 2. 11. 2005
Die Welt: Nemecko sa usiluje o stály post v Bezpečnostnej rade OSN. Má to Vašu podporu? Gašparovič: Áno, chápeme Vaše ambície a budeme sa snažiť ich podporovať. Bezpečnostná rada by mala byť rozšírená. Aj my pripisujeme OSN veľký význam a aj preto kandidujeme na post nestáleho člena pre obdobie 2006/2007. Die Welt: O Ústave EU rozhoduje na Slovensku tak ako v Nemecku nie obyvateľstvo ale parlament. Prečo? Gašparovič: Zmluva o Ústave EU je komplikovaná, a preto by sa malo nechať rozhodnutie na politikov. Neznamená to však nedôveru v občanov. Ak to budú ony alebo parlament chcieť, vypíšem referendum.
Die Welt: Spor o možnom vstupe Turecka do EU sa tiahne celou Európou a na Slovensku dokonca aj vládnymi stranami. Ako rozhodne Vaša krajina o tejto otázke? Gašparovič: Ťažko povedať. Faktom je, že rozhodnutie 25 členských krajín EU v decembri musí byť jednoznačné. Ano alebo nie. Nie som proti vstupu, ale musíme si byť vedomí rizík. Z môjho pohľadu nie je Turecko zatiaľ zrelé, predovšetkým čo sa týka otázky ľudských práv. Ale myslime aj na problémy, ktoré by znamenalo turecké poľnohospodárstvo v EU.
Die Welt: Vaša krajina je krátko aj členom NATO. Kritici hovoria, že dve veľké rozšírenia aliancie o východoeurópske krajiny oslabili alianciu. Čo prináša Slovensko do NATO? Gašparovič: Pravda je opakom. NATO profituje na nových členoch. Už od čias pred vstupom sa zúčastňujeme na spoločných misiách a sme teraz okrem iného aj v Afganistane a Iraku zastúpení. Problém je ale iný: Slovenská ale aj iné armády sa menia na profesionálne armády. To stojí peniaze. Peniaze nie sú nikde nazvyš. Musí sa rozhodnúť, či nám bude ponechaný čas na premenu. Aj keď ešte stále nie sme dokonale technicky vybavení, chceme byť užitoční.. Robíme čo môžeme. Dávame už teraz 1,9 percenta HDP armáde, čo skoro zodpovedá požiadavkám aliancie.
Die Welt: Slovensko má teraz okrem iného skoro 200 vojakov v Iraku nasadených na odstraňovanie mín. Aký je postoj Vašej krajiny k želaniu Američanov, v zmysle ktorého by NATO prebralo najvyššie velenie v Afganistane nad všetkými operáciami. Bolo by Slovensko pripravené nasadiť jednotky do boja proti medzinárodnému terorizmu? Gašparovič: Musíme o tom diskutovať. Spolkový kancelár a aj minister obrany už odmietli účasť nemeckých vojakov. My pomáhame teraz pri vzdelávaní vojakov a policajných síl ako aj iných štátnych inštitúcii, tak ako to NATO v Istanbule dojednalo. O ďalekosiahlejších otázkach sa musí diskutovať. Domnievam sa, že v boji proti terorizmu sme v aliancii všetci jednotní, ide skôr dobre si premyslieť ako byť čo najefektívnejší.
|
|