Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2013
Ivan Gašparovič na Národnom konvente o Európskej únii
9. máj 2013
Prezident SR Ivan Gašparovič sa zúčastnil na plenárnom zasadnutí Národného konventu o Európskej únii pod názvom „Akú Európu chceme,“ ktorý sa konal v historickej budove Národnej rady SR za účasti podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka, predstaviteľov exekutívy, parlamentu, diplomatického zboru, cirkví, tretieho sektora, samospráv, hospodárskeho a kultúrneho života.
Plenárne zasadnutie Národného konventu, ktoré sa uskutočňuje pod záštitou prezidenta SR, otvoril Miroslav Lajčák, ktorý v úvodnom príhovore zdôraznil, že "naše postoje sú postavené na zodpovednosti a solidarite." Ako ďalej pripomenul, projekt Európskej únie vznikol na princípe solidarity, ktorú ak nebudeme zdieľať, tento projekt zanikne. "Aj Slovenská republika ako člen EÚ ťaží zo solidarity v Európe", povedal Miroslav Lajčák. Minister zahraničných vecí sa vyslovil za to, aby sa "o európskych témach hovorilo rečou, akej občania rozumejú." Národný konvent i EÚ by mal viesť diskusiu a dialóg s občanmi o súčasnosti i európskej budúcnosti Slovenska.
Prezident Ivan Gašparovič vo svojom vystúpení vyzdvihol skutočnosť, že obnovením celospoločenskej diskusie na Slovensku o budúcnosti únie, takto symbolicky v Deň Európy, potvrdzujeme, že sme aktívnym členom únie, ktorý premýšľa o jej smerovaní vážne a zodpovedne. „Kríza podstatne urýchlila a posilnila spoločenskú objednávku na takúto diskusiu, no priniesla aj isté pozitíva. Poukázala na nedostatky, na nedôslednosť v našom konaní. Prinútila nás uvažovať o prehodnocovaní základných parametrov fungovania európskeho spoločenstva,“ uviedol prezident, podľa ktorého však dosť zmätočne prebieha diskusia o zvýšenej úlohe národných parlamentov a Európskeho parlamentu v rozhodovacích a schvaľovacích procesoch v únii. „To stavia pod otáznik mieru budúcej demokratickej legitimity rozhodovania v únii. Rozporne v EÚ zaznieva aj téma miery koordinácie fiškálnej politiky, čo zrejme ďalšie prehlbovanie integračného procesu bude nutne sprevádzať,“ konštatoval prezident.
Podľa hlavy štátu sme boli svedkami toho, ako ťažké európske témy v krátkom čase položili na lopatky viaceré európske vlády, vrátane slovenskej. „Svedčí to o tom, že rozhodnutia, ktoré v Bruseli i členských krajinách prijímame, majú zásadný charakter a výrazne rezonujú v spoločnosti. Napokon, aj tejto téme chcem venovať summit prezidentov krajín strednej a východnej Európy v júni v Bratislave,“ uviedol vo svojom vystúpení prezident. Ako Ivan Gašparovič ďalej konštatoval, v súvislosti s protikrízovými opatreniami v únii sa vo verejnosti začali často skloňovať pojmy ako zodpovednosť, spravodlivosť či solidarita. „Áno, princíp solidarity patrí medzi základné hodnoty EÚ, no nesmie byť devalvovaný. Solidarita nemôže byť aplikovaná nerovnomerne. Mám na mysli solidaritu v únii aj solidaritu v spoločnosti,“ zdôraznila hlava štátu. Aj keď sa slovenskí občania voči členstvu v EÚ stavajú prevažne pozitívne, problémom podľa prezidenta je ich nedostatočná znalosť fungovania únie a jej prínosov pre reálny život. „Úniu často chápu ako niečo, čo sa ich bezprostredne netýka. Opak je však pravdou. Je to teda veľmi krehká a pasívna občianska podpora. Obnovený Národný konvent o budúcnosti EÚ má mať ambíciu prispieť k zmene tejto pasívnej podpory EÚ a znížiť pocit „odtrhnutosti“ občanov od procesov v únii,“ myslí si Ivan Gašparovič.
„Takmer presne o rok oslávime 10. výročie nášho členstva v EÚ. Chcel by som takto o rok konštatovať, že prácou konventu sme prispeli k formovaniu vízie zmien v únii – inštitucionálnych, štrukturálnych aj koncepčných. Zmien, ktoré majú zvýšiť dôveru občanov Európy v jej politický, ekonomický aj sociálny potenciál,“ uviedol záverom svojho vystúpenia prezident SR.
Národný konvent o Európskej únii, ktorého organizátorom je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Centrum pre európske záležitosti, predstavuje inštitucionálnu platformu pre celospoločenskú diskusiu o európskych otázkach. Za cieľ si kladie napomôcť formulovaniu legitímnych pozícií SR k ďalšiemu smerovaniu EÚ a priblížiť európske témy občanom.
|