News
   

Year 2010

Home | News | Press Department Archive | Year 2010

Ivan Gašparovič rokoval s najvyššími slovinskými predstaviteľmi

Ivan Gašparovič rokoval s najvyššími slovinskými predstaviteľmi

15. marec 2010

Dobré priateľské vzťahy Slovinska a Slovenska ocenil predseda Národného zhromaždenia Slovinskej republiky Pavel Gantar na úvod stretnutia s prezidentom Ivanom Gašparovičom počas jeho oficiálnej návštevy Slovinskej republiky. „Vzťahy medzi prezidentmi ako aj medzi parlamentmi oboch krajín sú veľmi dobré, „ povedal náš najvyšší predstaviteľ. Podľa jeho slov dobré vzájomné vzťahy Slovenska a Slovinska nevyplývajú iba zo spoločného členstva v EÚ, v schengenskom priestore a v eurozóne, ale aj z úprimnosti a priateľstva oboch národov.

Ivan Gašparovič s predsedom slovinského parlamentu diskutoval o práci národných parlamentov a ich postavení v rámci EÚ. „Európsky parlament má svoje dominantné postavenie v rámci únie, ale postavenie národného parlamentu by nemalo byť sekundárne,“ povedal slovenský prezident. Podľa jeho slov Európska únia sa po prijatí Lisabonskej zmluvy nezbavila problémov, ktoré jej prijatie sprevádzali. „Táto reformovaná zmluva síce existuje, ale neznamená to, že v budúcnosti nebude môcť byť reformovaná,“ povedal Ivan Gašparovič.

Pavel Gantar vyjadril presvedčenie, že treba diskutovať ďalej o otázke úlohy Európskeho parlamentu i národných parlamentov vo vzťahu k EÚ. Ivan Gašparovič povedal, že EÚ by okrem ideologického a politického pohľadu mala prejsť aj ďalšou reformou a tou je zefektívnenie jej fungovania a zníženie jej rozsiahlej administratívy.

Slovenská republika považuje podľa slov slovenského prezidenta Slovinsko za štát, ktorý v regióne štátov bývalej Juhoslávie zohráva významnú úlohu. „My podporujeme rozšírenie EÚ aj o ďalšie štáty vrátane krajín Západného Balkánu. Samozrejme, po stopercentnom naplnení prístupových kritérií,“ zdôraznil Ivan Gašparovič. Vyjadril tiež presvedčenie, že najlepšie pripravenou krajinou na členstvo v EÚ je Chorvátsko.

Pavel Gantar uviedol, že „štáty Západného Balkánu musia mať hmatateľnú víziu a v dohľadnej sa môžu stať členmi EÚ. Samozrejme po splnení maastrichtských podmienok, „ povedal Pavel Gantar. Podľa jeho názoru perspektíva európskej integrácie je predpokladom stability v tomto regióne.

Ďalším stretnutím hlavy štátu počas oficiálnej návštevy Slovinska bolo rokovanie so slovinským predsedom vlády Borutom Pahorom. Ten konštatoval vysokú úroveň spolupráce oboch krajín aj na úrovni predsedov vlád. Konštatoval tiež veľmi podobné záujmy oboch štátov aj v hospodárskej oblasti. Slovinsko sa podľa slov premiéra snaží o posilnenie stability v oblasti Západného Balkánu. Borut Pahor na stretnutí s prezidentom vyjadril spokojnosť aj s dialógom na medzi Slovinskom a Chorvátskom o urovnaní hraničného sporu.

Ivan Gašparovič ocenil intenzitu bilaterálnych kontaktov na najvyššej úrovni. Znamená to, že Slovensko a Slovinsko sú dobrými partnermi, čo prináša nové možnosti predovšetkým v hospodárskej a obchodnej oblasti. „Slovensko a Slovinsko sa môžu poučiť z hospodárskej krízy a využiť tak priestor na intenzifikáciu ekonomickej spolupráce,“ povedal Ivan Gašparovič. Podľa jeho slov môžu obe krajiny využiť potenciál aj v oblasti cestovného ruchu, ktorý na oboch stranách ponúka atraktívne možnosti.

Slovenský prezident so slovinským premiérom hovorili aj o problematike Západného Balkánu: „Myslím si, že všetky štáty Západného Balkánu by mali byť raz členmi EÚ,“ uviedol Ivan Gašparovič. Pre stabilitu regiónu musia však balkánske štáty prijať aj kompromisy a dokázať si sadnúť za rokovací stôl, konštatoval Ivan Gašparovič.

Borut Pahor vyjadril presvedčenie, že plánovaná schôdzka predstaviteľov krajín Západného Balkánu, ktorá sa má uskutočniť 20. marca v Slovinsku má svoj zmysel. „Dúfam, že sa nám podarí posadiť čo najviac štátov za jeden stôl. Aj to budeme považovať za úspech, “ povedal slovinský premiér.

Partneri hovorili aj o úlohe V4 a o možnostiach spolupráce Slovinsko s týmto regionálnym zoskupením. Podľa Ivana Gašparoviča sa na V4 pozerajú s rešpektom aj silné európske štáty, čo znamená, že činnosť V4 je viditeľná: „Som veľmi rád, že funguje ďalej a silu naberá aj preto, že na jej rokovania prizývame i Slovinsko, „ povedal Ivan Gašparovič.
Borut Pahor ocenil činnosť V4 aj možnosť participácie slovinskej strany na jej stretnutiach. Formát V4 +1 je podľa neho prínosom pre diskusiu v stredoeurópskom regióne a preto bude Slovinsku túto iniciatívu podporovať aj naďalej.

Ostatným stretnutím hlavy štátu počas prvého dňa oficiálnej návštevy v Slovinsku bolo rokovanie s primátorom Ľubľany Zoranom Jankovičom.


Back to top
Printer friendly version

© 2005 Office of the President of the Slovak Republic.