Prezident Ivan Gašparovič prijal poverovacie listiny od mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Austrálskeho zväzu v SR Michaela Johna Pottsa.
Austrálsky diplomat na stretnutí s hlavou štátu povedal: „Som veľmi rád, že naše bilaterálne vzťahy sa v ostatnom období posilňujú a to najmä vo vzájomnom obchode, v ktorom má Slovensko pozitívnu bilanciu." V rámci multikultúrnej výmeny v súčasnosti žije v Austrálii viac ako 500 slovenských študentov.
Michael John Potts označil za dobrú i našu spoluprácu v oblasti pôsobenia mierových misií v Afganistane. „Obe naše krajiny pôsobia v tej najzložitejšej oblasti na juhu tejto krajiny. Austrália hodnotí pozitívne rozhodnutia Slovenska zvýšiť účasť vojakov v Afganistane,“ uviedol veľvyslanec.
Prezident Ivan Gašaprovič na stretnutí vyjadril presvedčenie, že „môžeme urobiť viac v našich bilaterálnych vzťahoch, či už v politickej, alebo v hospodárskej oblasti . Rovnako aj vo vede, vzdelaní, kultúre a športe.“
Ivan Gašparovič tiež pozitívne zhodnotil spoločnú účasť slovenských a austrálskych vojakov v Afganistane. „Austráliu vnímame ako krajinu, ktorá sa naozaj veľmi intenzívne zapája do aktivít na záchranu mieru nielen v oblasti Tichomoria, ale aj v ostatných častiach sveta,“ dodala hlava štátu.
Slovenský prezident na rokovaní s austrálskym diplomatom vyjadril presvedčenie, že vzájomným vzťahom oboch krajín by prospelo intenzívnejšie stretávanie najvyšších štátnych predstaviteľov. „Som presvedčený, že tejto oblasti spolupráce treba podľa mňa venovať väčšiu pozornosť,“ zdôraznil prezident.
Veľvyslanec Austrálskeho zväzu sa počas rokovania zmienil aj o pôsobení austrálskej poisťovacej spoločnosti na slovenskom trhu na východe Slovenska. Potvrdil záujem aj ďalších austrálskych podnikateľov o väčší podiel investícií na území Slovenska. „Verím, že aj početná slovenská komunita môže byť pozitívnym faktorom, ktorý ovplyvní austrálsko-slovenské vzťahy, „ uviedol Potts.
Obaja predstavitelia sa zhodli v názore, že k vzájomnému zbližovaniu prospieva aj šport, ktorý sa na oboch stranách teší veľkej obľube. Austrálsky veľvyslanec uviedol ako zaujímavosť aj udalosť z nedávnej histórie, kedy prvou osobou, prvým občanom, z radov prisťahovalcov, ktorý získal štátne občianstvo Austrálskeho zväzu – bol Slovák.
Ivan Gašparovič sa na stretnutí zaujímal aj o život domorodých obyvateľov Austrálie, aborigénov a ich sociálne, kultúrne začlenenie sa do austrálskej spoločnosti.
Michael John Potts potvrdil tiež záujem austrálskej vlády o podporu socializácie austrálskych domorodých obyvateľov. Požiadal Ivana Gašparoviča a slovenskú stranu aj o podporu pre Austráliu pri hlasovaní do Bezpečnostnej rady OSN v roku 2012.
Austrálsky zväz je konštitučná monarchia federatívneho typu. Austrália má najväčšie svetové zásoby olova, uránu, ilmenitu, rutilu, zirkonu, niklu, tantalu a zinku. Druhé najväčšie zásoby bauxitu, medi a striebra a tretie najväčšie zásoby zlata a železnej rudy. Vo všetkých týchto surovinách patrí medzi troch najväčších výrobcov na svete. Ťažobný priemysel je hlavným motorom hospodárskeho rastu krajiny.
Najväčším dovozným dodávateľom Austrálie je EÚ a zároveň je EÚ tretím najväčším odbytiskom. EÚ je dlhodobo najväčším obchodným partnerom Austrálie a tento podiel predstavuje 17 percent. V rámci EÚ sú najväčšími partnermi Austrálie Nemecko, Veľká Británia, Taliansko a Francúzsko.