Aktuality
   

Rok 2008

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2008

Novoročné stretnutie  predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností v SR s prezidentom Ivanom Gašparovičom a Silviou Gašparovičovou

Novoročné stretnutie predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností v SR s prezidentom Ivanom Gašparovičom a Silviou Gašparovičovou

8. január 2008

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou prijali v Prezidentskom paláci niekoľko desiatok predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností na Slovensku na tradičnom novoročnom stretnutí.

Prezident Ivan Gašparovič v príhovore uviedol, že slovenský národ je národom starým s bohatou kultúrou, ktorý iba pred 15. rokmi získal vlastnú štátnosť a samostatnosť. „V dejinách nášho národa sa ako silná niť prevíja viera v Boha, ktorú tu pred tisícročím začali šíriť a neskôr v národe udržiavať duchovní predstavitelia, Vaši predchodcovia.“

Prezident SR pripomenul, že sme málo poznali a málo sme smeli poznať význam jednotlivých cirkví a ich dejateľov v dejinách Slovenska. „Treba si uvedomiť, že historické fakty z dejín kresťanstva a judaizmu na Slovensku majú význam pre európske i svetové dejiny, keďže sú ich súčasťou. V tomto zmysle by si to mala osvojiť mladá generácia, v tom zmysle to musíme predstavovať aj zahraničí, keďže, chvalabohu, máme sa čím hrdiť najmä v tejto málo známej súčasti našej histórie.“

Prezident Ivan Gašparovič ďalej v príhovore spomenul prierez dejinami viery a kresťanstva na Slovensku : posvätenie Pribinovho chrámu arcibiskupom Adalrámom v Nitre v roku 828. Pribinovo kniežatstvo bolo v prvej tretine 9. storočia christianizované, hoci Pribina v tom čase ešte kresťanom nebol. To bol však predpoklad toho, aby sa Nitra v roku 880 stala prvým biskupstvom v strednej a východnej Európe. Od nás sa kresťanstvo šírilo aj do južného Poľska.

Prezident SR v príhovore konštatoval iniciatívu nášho panovníka Rastislava, príchod Konštantína a Metoda, preklad Biblie do staroslovienčiny a neskorší diplomatický úspech týchto svätých mužov v Ríme v podobe uznania liturgie i jazyka našich predkov za bohoslužobný jazyk. „ Úžasný úspech. Aj preto sme sa rozhodli dať do preambuly Ústavy Slovenskej republiky pasáž o cyrilometodskom dedičstve. Veď ktorý národ by nechcel mať takéto kultúrne korene? Korene, ktoré vyrastajú z prekladu Písma. Význam diela bernolákovcov a štúrovcov na tomto mieste, som presvedčený, že ani netreba zdôrazňovať. Dnes už berieme ako samozrejmosť, že máme svoj štát, spisovný jazyk. Nezabúdajme na historické okolnosti: naši národní buditelia – a boli to kňazi, farári, kazatelia i biskupi, pracovali v čase, keď jazyk nebol kodifikovaný (aj to dokázali presadiť), v čase, keď tento jazyk bol zakázaný, keď mohli iba snívať o vlastnej štátnosti, keď na vydávanie slovenských kníh, novín a časopisov nemali štátne finančné prostriedky. Pozerajme na nich, na ich prácu, obetavosť aj za cenu straty slobody či života, v zložitých dobových reáliách. Spomínam to opäť v súvislosti s myšlienkou pripomenúť prínos predstaviteľov cirkví pre národ a budúcnosť štátu.“

Prezident Ivan Gašparovič v príhovore uviedol aj osobnosť histórie judaizmu na Slovensku - Chatama Sofera, ortodoxného rabína, ktorý viedol v Bratislave ješivu a urobil z nej popredné centrum tradičného židovského učenia v Európe.

Pripomenul aj zásluhy Štefana Moysesa, Martina Rázusa a Andreja Hlinku pre náš národ, aby sme pochopili zložitosť formovania našej národnej existencie. Prezident SR v príhovore spomenul aj významných slovenských duchovných činiteľov v zahraničí: katolíkov, gréckokatolíkov, pravoslávnych a ďalších, ktorí pomáhali našim emigrantom, zakladali a vydávali periodiká, boli pri dôležitých historických aktoch v Amerike , ale aj vo Vatikáne. Zdôraznil tiež význam ustanovenia samostatnej cirkevnej provincie, ktorá mala oveľa širší medzinárodný rozmer vo svojom období. Prezident Ivan Gašparovič v príhovore upozornil aj na významných cirkevných hodnostárov -j profesorov, vedcov, učiteľov, konštruktérov, spisovateľov, publicistov, vydavateľov, prekladateľov, či lekárov, ktorých, najmä tých z menej početných cirkví a náboženských spoločností treba predstaviť, aby sme ich bližšie spoznali.

V závere príhovoru sa prezident Ivan Gašparovič poďakoval predstaviteľom cirkví za službu občanom, za všetky aktivity, ktoré vykonávajú s cieľom pomôcť blížnym.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra v príhovore zdôraznil nezastupiteľnú úlohu cirkví a náboženských spoločností v prospech spoločného dobra, ktorú - až na malé výnimky – predstavitelia politického a kultúrneho života uznávajú a prijímajú. „Národ bez svedomia neobstojí“, uviedol predseda KBS.

Za evanjelickú cirkev sa prihovoril jej generálny biskup Miloš Klátik, ktorý pripomenul zásluhy významných osobností evanjelickej cirkvi v dejinách i súčasnosti Slovenska.

„Strom, ktorý má dobré a zdravé korene, žije a prináša ovocie. Také ovocie chcú všetky cirkvi, ktoré sú registrované na Slovensku – prinášať aj v súčasnosti."

Predseda Ústredného výboru židovských náboženských obcí na Slovensku Pavol Traubner v príhovore konštatoval, že slovenské židovstvo má v sebe pocit úcty a tolerancie voči iným konfesiám a že sa usiluje vytvárať mosty a kultúru nášho vzájomného správania.

Všetci predstavitelia cirkví a náboženských spoločností sa s prezidentským párom zúčastnili Kaplnke sv. Barbory v Prezidentskom paláci na ekumenickej modlitbe za Slovensko.

Na stretnutí sa zúčastnil aj minister kultúry SR Marek Maďarič, riaditeľ cirkevného odboru ministerstva kultúry Ján Juran, chargé d´affaires Svätej Stolice Mons. Gianfranco Gallone. Prítomní boli aj predstavitelia Pravoslávnej cirkvi, Reformovanej kresťanskej cirkvi, Cirkvi bratskej, Apoštolskej cirkvi a ďalších registrovaných cirkví.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]