Predstaviteľov Európskeho rabínskeho centra prijal prezident SR
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal v prezidentskom paláci Predstavitelia Európskeho rabínskeho centra na čele s jej generálnym riaditeľom Menachemom Margolinom. Prítomný bol aj rabín židovskej náboženskej obce v Bratislave Baruch Mayers Prezident Ivan Gašparovič na stretnutí vyjadril potešenie, že mohol prvýkrát na Slovensku privítať reprezentantov Rabínskeho centra Európy, ktoré zastupuje viac ako 700 rabínov a židovských obcí na európskom kontinente. "Dialóg medzi rôznymi kultúrami a náboženstvami považujeme na Slovensku za dôležitý segment nášho európanstva. Už naše snahy o vstup do európskych štruktúr vytvárali tlak na to, aby sme zodpovednejšie vnímali tieto procesy a reagovali na nové výzvy a projekty posúvajúce naše domáce pohľady na širšiu globálnejšiu úroveň," uviedol prezident.
Hlava štátu zdôraznila, "vieme čo spôsobuje antisemitizmus či rasizmus. S pohnutím sledujeme negatívne dopady napätia medzi národmi, etnikami a náboženskými skupinami."
Bauch Mayers hlave štátu predstavil organizáciu, ktorá zastupuje 700 rabínov z celej Európy. Rabíni sa poďakovali prezidentovi za prijatie i za odsúdenie antisemitizmu a neonacizmu v spoločnosti.
Ruský rabín poďakoval, že slovenská spoločnosť umožňuje spoločné nažívanie pre množstvo národností, náboženstiev i kultúr.
Ivan Gašparovič svojim hosťom priblížil i minulotýždňové prijatie delegácie Medzinárodnej nadácie Raoula Wallenberga, ktorá oceňuje tých, ktorí sa zaslúžili o záchranu životov iných alebo ktorí konajú dobro v prospech iných.
Náš najvyšší predstaviteľ potvrdil odhodlanie vlády venovať sa boju proti antisemitizmu a extrémizmu. Preto podporuje projekt múzea holokaustu v Seredi, v ktorom bude aj dokumentačné a študijné stredisko. SR tiež venovala 150 tisíc eur na pamätník a múzeum v koncentračnom tábore Sobibor v Poľsku.
Bratislavská židovská obec nedávno otvorila v nevyužívaných priestoroch synagógy na Heydukovej ulici Židovské komunitné múzeum, vychádzajúce z Bárkányho zbierky judaík. Múzeum prezentuje komunitu, jej rabínov, vzdelávanie a synagógy. V múzeu je tiež pamätná stena holokaustu, jej súčasťou je demonštrácia troch spôsobov židovského prežívania – deportácií, ukrývaní, ale aj aktívneho odboja.
Bratislava je svetoznáma v židovskej ultraortodoxnej komunite mauzóleom rabína Mošeho Schreibera, čiže Chatama Sófera. Mauzóleum sa nachádza na kandidátskom zozname pamiatok UNESCO. Slovensko vydalo pri príležitosti 250. výročia jeho narodenia v júni 2012 pamätnú striebornú mincu v nominálnej hodnote 10 €.
Prezident SR pripomenul, že dnešné stretnutie môže byť začiatkom novej spolupráce s predstaviteľmi židovskej cirkvi a boja proti neonacizmu a antisemitizmu.