Prezident Ivan Gašparovič otvoril akademický rok na Ekonomickej univerzite
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič navštívil Ekonomickú univerzitu v Bratislave, kde sa zúčastnil na slávnostnom otvorení akademického roka 2009/2010.
Rektor Ekonomickej univerzity Rudolf Sivák v príhovore pri príležitosti nového akademického roka uviedol, že „rozhodnutie akreditačnej komisie a ministerstva školstva o pridelení štatútu univerzity bude potvrdením, že Ekonomická univerzita môže aj naďalej plniť svoju širokospektrálnu vzdelávaciu úlohu a zároveň bude akreditácia aj záväzkom vo väzbe k pokračovaniu v rozvoji spoločnosti a zabezpečení vzdelávania mladých ľudí“.
Ekonomická univerzita by podľa rektorových slov mala patriť nielen k atraktívnym vzdelávacím centrám v rámci Slovenskej republiky, ale mala by byť vyhľadávaným miestom aj v rámci medzinárodnej výmeny pedagógov a študentov. Rudolf Sivák konštatoval, že v blížiacom sa roku 2010 si pripomenú už 70. výročie založenia Vysokej školy obchodu, ktorá bola predchodcom súčasnej Ekonomickej univerzity.
Prezident Ivan Gašparovič vyjadril presvedčenie, že sa Ekonomickej univerzite podarí obhájiť štatút univerzity. V príhovore pred naplnenou aulou uviedol, že Slovensko prechádza v kontexte celosvetového vývoja ešte stále zložitým procesom premien. Prezident sa nevyhol ani problematike hospodárskej krízy: „Keď sa totiž dnes reálne pozrieme na situáciu v svetovej ekonomike, na pokračujúcu hospodársku recesiu, na hornú hranicu ekonomického ohrozenia, musíme si uvedomiť, že naše obavy a pochybnosti sú pochopiteľné. Neznamená to však, že máme dôvod na nehybnosť, na depresie a porazenecké nálady. Myslím si, že je to skôr naopak: práve tieto okolnosti nás musia vyburcovať, motivovať, aby sme sami sebe i ostatným dokázali našu životaschopnosť a opodstatnenosť našej štátnej samostatnosti.“
Ivan Gašparovič študentom a budúcim ekonómom pripomenul, že sú to oni, ktorí budú v budúcnosti formovať slovenskú spoločnosť. Podľa neho „mladí ľudia sú mimoriadne citlivým sociálnym a politickým seizmografom, oni prví reagujú na nespravodlivosť, na pretvárku a pokrytectvo, na politické špekulácie.“ Ako však v príhovore k študentom dodal, čas, ktorý žijeme, predsa len ponúka množstvo príležitostí. „Je to čas odvážnych a schopných, je to výzva chopiť sa osudu vziať život do vlastných rúk“ – prízvukovala hlava štátu. Prezident republiky vyzval mladých ľudí, aby sa v kontexte rozširujúcej sa Európskej únie opierali o tradičné národné hodnoty a aby ostali verní humánnym princípom. Zároveň upozornil, že dnes stojíme akoby pred novým uchopením ekonomických nástrojov a pred aktivovaním nástrojov ľudskosti, osobitne solidarity. Podľa Ivana Gašparoviča „súčasná kríza je aj krízou hodnôt. Ani najsystémovejšie štrukturálne politiky, ani najkomplikovanejšie modely fungovania ekonomiky nebudú mať dlhodobý pozitívny dopad na chod spoločnosti, ak pri ich konštrukcii abstrahujeme od ľudského rozmeru, ak sa stratí humánny charakter fungovania spoločnosti. Musíme kultúru sebeckosti nahradiť kultúrou solidarity a sociálnej súdržnosti.“
Prezident Ivan Gašparovič neobišiel ani potrebu skvalitnenia vedeckého zázemia, bez ktorého univerzita nemôže zvyšovať svoj kredit. „Vedecký rozvoj je dnes tou mladou krvou, ktorú všetci právom očakávame aj od vysokých škôl. Teda, slovenskú vedu musíme odvážnejšie začleniť do celoeurópskeho kontextu.“ – pripomenula hlava štátu v závere príhovoru. Ivan Gašparovič sa rozlúčil so študentmi apelom, že po skončení štúdia to budú práve oni, ktorí budú zastávať dôležité miesta vo verejnom živote na Slovensku. Preto by podľa neho mali svoje štúdium na Ekonomickej univerzite využiť čo najviac.
Ekonomická univerzita v Bratislave predstavuje najväčšiu univerzitu v SR, ktorá zabezpečuje na všetkých stupňoch štúdia komplexné a ucelené vzdelávanie v ekonomických a manažérskych študijných programoch. Počas existencie školy opustilo jej brány viac ako 72 tisíc absolventov. V súčasnosti na šiestich fakultách Ekonomickej univerzity v rôznych formách študuje viac ako 14 500 študentov.