Prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou začal posledný deň návštevy Slovinskej republiky prehliadkou pamätných miest venovaných vojakom padlým v prvej svetovej vojne. Medzi ne patrí aj múzeum v meste Kobarid, kde si prezrel expozíciu venovanú každodennému životu vojakov na fronte. Kobaridské múzeum bolo založené v roku 1990 s cieľom prezentovať bohaté dejiny Kobaridu a celkovo severozápadnej časti Slovinska, s dôrazom na obdobie 1. svetovej vojny, keďže tu od mája 1915 do novembra 1917 prebiehal tzv. Sočský front, na ktorom bojovala rakúsko-uhorská armáda proti Taliansku. Celkovo na Sočskom fronte na oboch stranách zahynulo podľa najnižších odhadov 300 tisíc vojakov, z toho tisíce možno až desaťtisíce slovenských.
Po prehliadke múzea prezidentský pár navštívil Kostol sv. Ducha v Javorci. Prezident SR Ivan Gašparovič položil k pamätnej doske obetí padlých slovenských vojakov počas 1. svetovej vojny veniec prezidenta SR. Kostol leží na skalnatej vyvýšenine zvanej Javorca, v Julských Alpách, v Tolminskej doline. Kostol sv. Ducha je secesná stavba, so štátnymi erbmi - znakmi Rakúska a Uhorska na priečelí a erbmi ostatných 20 krajín monarchie po vonkajšom obvode stavby, čím symbolizuje pamiatku všetkých vojakov monarchie, ktorí bojovali na Sočskom fronte v 1. svetovej vojne. Bol postavený rakúsko-uhorskými vojakmi pre kamarátov, ktorí neprežili boje.
Pamiatke padlých slovenských vojakov sa prezident SR poklonil aj na vojenskom cintoríne Loče. Zriadili ho už v roku 1916 pre rakúsko-uhorských vojakov, ktorí padli v oblasti medzi vrchmi Vodel a Krn. Je tu pochovaných aj 818 neznámych vojakov, medzi ktorými sú aj Slováci.
Slovenský prezident poďakoval prezidentovi Slovinskej republiky Danilovi Türkovi za to, že mohli navštíviť tieto miesta spolu - "najmä múzeum, ktoré prezentuje všetky tie hrôzy prvej svetovej vojny". "Ani si dnes nevieme predstaviť, čo to bol za veľký masaker. Poďakoval som Slovincom, že zachovali všetky tieto dokumenty v múzeu, kde som aj do knihy napísal, že je to memento pre budúce generácie, aby sa nikdy nezopakovali takéto masové vraždenia. Preto ešte raz chcem poďakovať Slovincom, že zachovávajú pamiatku padlých. Som veľmi rád, že naše zastupiteľstvo iniciuje, aby Slováci postavili pamätník padlým Slovákom, ktorých je tu veľmi veľa," povedal prezident s tým, že väčšina národov, ktoré bojovali na sočskom fronte, tu už svoj pamätník má. "My, Slováci, ho tu nemáme. Zaslúžia si ho tí, ktorí tu stratili život."
Po slávnostnom obede podávanom prezidentom Slovinskej republiky na počesť prezidenta Slovenskej republiky v prímorskom meste Portorož spoločne navštívili prístav Luka Koper. Slovensko je 4. najvýznamnejším partnerom prístavu Luka Koper za Rakúskom, Talianskom a Maďarskom.