Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2008
Prezident SR Ivan Gašparovič vystúpil s prejavom v chorvátskom parlamente - Sabore
30. október 2008
Prezident SR Ivan Gašparovič pokračoval v oficiálnej návšteve Chorvátskej republiky stretnutím s predsedom parlamentu Chorvátskej republiky Lukom Bebičom.
Luka Bebič poďakoval Ivanovi Gašparovičovi za pomoc Slovenskej republiky pri ceste jeho krajiny do NATO a Európskej únie. Slovenský prezident potvrdil, že Slovensko považuje Chorvátsko za najbližšieho nového člena Európskej únie a je pripravené „svojim chorvátskym priateľom ponúknuť svoje predvstupové skúsenosti.“ Hlava štátu tlmočila na stretnutí aj názory svojich partnerov, ktoré odzneli na stretnutí prezidentov krajín V4 v septembri v Piešťanoch, ktorí jednoznačne podporujú integračné úsilie Chorvátska. „V Slovensku máte partnera, ktorý bude stáť pri Vás aj v ťažkých chvíľach“ , povzbudil svojim postojom Ivan Gašparovič predsedu chorvátskeho parlamentu - „Sabora“ Luku Bebiča. Reagoval tým na vyjadrenia niektorých predstaviteľov EÚ, ktorí po nedávnom výbuchu nástražného systému v Záhrebe vyjadrili pochybnosti o pripravenosti Chorvátska na vstup do Európskej únie.
Luka Bebič hlavu štátu uistil, že Chorvátsko operatívne zareagovalo na vzniknutú situáciu a došlo dokonca aj na rekonštrukciu vlády. Chorvátsko má o vstup do EÚ vážny záujem a aj preto chce pritvrdiť boj proti organizovanému zločinu a korupcii. Predseda chorvátskeho parlamentu sa vyslovil aj za zintenzívnenie medziparlamentných vzťahov a častejšie stretávanie sa predstaviteľov chorvátskeho „Sabora“ s predstaviteľmi Národnej rady SR. Bebič sa zmienil aj o ochrane Jadranského mora, aby sa jeho krásy zachovali pre celú Európu, aj pre Slovákov, ktorí na chorvátske pobrežie často a radi cestujú. „Chceli by sme, aby ochrana Jadranského mora bola internacionalizovaná“, uviedol Bebič.
Ivan Gašparovič konštatoval, že podporuje myšlienku intenzívnejšej medziparlamentnej spolupráce v Európe. Podľa hlavy štátu by práve národné parlamenty by mali mať v budúcnosti silnejšiu pozíciu v EÚ, než akú majú v súčasnosti.
Po stretnutí s predsedom parlamentu Chorvátskej republiky Lukom Bebičom vystúpil Ivan Gašparovič pred plénom parlamentu.
Podľa hlavy štátu možnosť vystúpiť v chorvátskom zákonodarnom zbore je dobrou príležitosťou vysloviť, ako majú naše národy k sebe blízko. Môžeme pritom poukázať na jazykovú, mentálnu a kultúrnu príbuznosť, posilnenú ešte aj podobnými dejinami a dlhým zápasom o národné sebaurčenie a samostatnosť, uviedol prezident SR pred plénom parlamentu.
V príhovore slovenský prezident oznámil chorvátskym poslancom, že 24.októbra 2008 Národná rada SR vyslovila súhlas s protokolmi k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Chorvátskej republiky. Následne hlava štátu podpísala aj ratifikačnú listinu k týmto protokolom, čím sa proces ich ratifikácie v Slovenskej republike zavŕšil. Ivan Gašparovič ďalej zdôraznil, že Chorvátsko je už teraz oveľa lepšie pripravené na vstup do EÚ, ako boli niektoré krajiny, ktoré sa členmi stali pred ním. „Pozorne sledujeme a plne podporujeme ambiciózne snahy chorvátskeho vedenia ukončiť prístupový proces do EÚ do konca roka 2009. Máme z tohto procesu svoje vlastné skúseností, či už pozitívne, alebo negatívne a ochotne sa o ne s vami podelíme.“ Prezident SR dodal, že Chorváti budú však mať jednu výhodu: „Môžete sa poučiť na našich chybách, ktorým sme sa my žiaľ, v prístupovom procese nevyhli.“
Vstup do EÚ podľa hlavy štátu zaradil Slovensko medzi stabilné štáty s predvídateľným vývojom a ani povolebné zmeny vlády a nové vládne koalície nespochybnia základný trend smerovania našej krajiny. „Stali sme sa tým dôveryhodnejšou krajinou pre potenciálnych investorov“, povedal slovenský prezident.
Ako povedal v prejave Ivan Gašparovič Európa teraz prechádza určitým obdobím sebareflexie a po neúspechu schvaľovania Lisabonskej zmluvy sa s touto situáciou bude musieť vysporiadať. „Z tohto miesta by som Vás chcel ubezpečiť, že na Slovensku ste doteraz mali a aj naďalej budete mať našu podporu. Budeme trvať na tom, aby prístupový proces do EÚ pokračoval bez ohľadu na osud Lisabonskej zmluvy“, uviedol prezident SR.
Vo svojom vystúpení sa slovenský prezident zmienil aj o názore slovenskej diplomacie na Kosovo. Podľa Ivana Gašparoviča Slovenská republika neuznáva samostatnosť Kosova. „Viedla nás k tomu naša vlastná skúsenosť, ale aj principiálnosť založená na rešpektovaní medzinárodného práva a posilnená vedomím, že jednostranne vyhlásená samostatnosť a nezávislosť a rovnako jednostranne dosiahnuté zmeny hraníc nemajú v medzinárodnom práve oporu a nemôžu byť stabilizujúcim faktorom“, uviedol Ivan Gašparovič. Tieto a nasledujúce udalosti podľa hlavy štátu ukázali opodstatnenosť našej pozície, lebo rovnako sme posudzovali aj udalosti na Kavkaze, kedy sme nepodporili jednostranne vyhlásenú nezávislosť Južného Osetska a Abcházska.
Ivan Gašparovič je presvedčený, že región Balkánu sa stáva dôležitým aj z hľadiska energetickej stratégie. Je všeobecne známe, že väčšina európskych krajín je závislá na dovoze energetických surovín, pričom jeden smer, odkiaľ môže prichádzať do Európy ropa a plyn je juhovýchod. Poukázal tým na Chorvátsko, ktoré sa tak môže stať krajinou, ktorá svojimi prístavmi a plánovanými zásobníkmi na ropu, prípadne terminálmi na skvapalnený plyn môže vylepšiť diverzifikáciu našich energetických zdrojov.
V závere prejavu Ivan Gašparovič poďakoval obyvateľom Chorvátska za ich nezištnú a ľudskú pomoc pri odstraňovaní následkov havárie slovenského autobusu pri meste Gospić. „Ukázali ste, že táto tragédia a bolesti ranených sa vás bytostne dotýkajú. že nikto z vás nebol ostrovom samým pre seba, preto využívam túto príležitosť a vyjadrujem v mene svojom, ako aj v mene občanov Slovenskej republiky poďakovanie všetkým, ktorí sa podieľali na riešení tejto tragickej udalosti. Všetkým srdečná vďaka!“ |