Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2006 | Ivan Gašparovič: Pasivita je najhorším riešením!, časopis LIVE!, č.12, 22. 3. 2006
Bol generálnym prokurátorom ČSFR, predsedom slovenského parlamentu a druhým najsilnejším mužom v HZDS. Odišiel z neho, pretože nesúhlasil s politikou predsedu. Tá sa podľa neho rozchádzala so sľubmi danými občanom. Založil nový subjekt Hnutie za demokraciu a stal sa jeho predsedom. V prezidentských voľbách zvíťazil a stal sa najvyšším ústavným činiteľom štátu. V rebríčkoch popularity a dôveryhodnosti mu patria popredné priečky. Najnovšie prijal funkciu čestného predsedu HZD, ktoré kedysi založil. Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej republiky...
LIVE!: Pán prezident, čo vy ako najvyšší predstaviteľ štátu očakávate od predčasných parlamentných volieb, do ktorých ostávajú už len tri mesiace? I. Gašparovič: V poslednom období boli občania svedkami viacerých volieb - či už do štátnych inštitúcií, samospráv. Tentoraz ich čaká v krátkom slede voľba do parlamentu. Čo ma znepokojuje, je veľmi nízka účasť voličov na voľbách do samospráv. Občania by sa z nich mali poučiť a v parlamentných voľbách by mali vyjadriť svoj názor na politiku a politikov, ktorí tu dosiaľ boli. Mali by si uvedomiť, že svojou neúčasťou skresľujú reálnu silu jednotlivých politických strán. Čím viac občanov sa zúčastní volieb, tým jednoduchšie bude pre politikov zostaviť stabilnejšiu a najmä silnejšiu vládu a koalíciu. V opačnom prípade by mohla budúca vláda dopadnúť tak ako posledná, ktorá mala v parlamente podporu len tretiny vlastných poslancov. Aj preto by som bol veľmi rád, keby si slovenský volič uvedomil, že formou účasti vo voľbách sa nepriamo podieľa na riadení štátu a vytváraní pozitívnej politickej klímy. Pasivita je to najhoršie, čo môže byť.
LIVE!: A z pohľadu zloženia novej koalície a vlády? I. Gašparovič: Zo svojich ciest po Slovensku a zo stretnutí s bežnými ľuďmi som nadobudol pocit, že občania sú unavení z neustálych radikálnych zmien posledných štyroch rokov. Môj pocit potvrdzujú aj prieskumy, ktoré hovoria, že ľudia si želajú zmiešanú vládu - tak z pravicového, ako aj ľavicového spektra. Tá by mala zabezpečiť čo najtransparentnejšiu vnútropolitickú stabilitu, nadviazať na pozitívne reformy a čo najskôr zmeniť a napraviť reformy, ktoré nevyšli.
LIVE!: Ktoré to sú? I. Gašparovič: Reforma zdravotníctva, školstva a sociálnych vecí.
LIVE!: Ako vnímate predčasné ukončenie vládnej koalície? Ide podľa vás o prehru politiky vládnej pravicovej koalície? I. Gašparovič: V prvom rade už samotné zloženie koalície, rozdielne svojou ideológiou a filozofiou, nemohlo nič ako predčasný rozpad a voľby ani priniesť. Uznajte sami. Koalíciu tvorili liberáli, či skôr voľnomyšlienkari spolu s niekedy až ortodoxnými kresťanskými demokratmi, predstavitelia nacionálnej strany a strany založenej na tvrdej pravicovej ekonomike. Takáto koalícia si vždy postupom času začne navzájom klásť prekážky pri vytváraní zákonov, čím narúša politickú stabilitu krajiny. Slovensko by sa už konečne mohlo takýmto problémom vyhnúť. Dnes sa ukazuje, že premiér Dzurinda, ktorý mal pravicu integrovať, ju nakoniec aj rozdelil, čím stratil svoj koaličný potenciál. Dnešná situácia napovedá, že prichádza viacero možností zloženia vlády, a vopred nikto nie je vylúčený z tejto hry.
LIVE!: Čo si myslíte o konštatovaní, že voliči HZDS budú v konečnom dôsledku voliť koalíciu Mečiara s Dzurindom? I. Gašparovič: V minulosti publikované prieskumy hovoria, že voličské elektoráty SDKÚ a HZDS majú od seba ďaleko. To si uvedomujú obaja lídri, a preto sa snažia popierať akúkoľvek spoluprácu na parlamentnej úrovni. Iné hlasy z opozičného tábora však upozorňujú, že HZDS neraz na parlamentnej pôde podržalo premiéra Dzurindu pri hlasovaní. Podpredseda HZDS Milan Urbáni v relácii SITO uviedol, že si váži Mikuláša Dzurindu ako silného premiéra porovnateľného s Vladimírom Mečiarom. Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš zase pre denník SME nevylúčil povolebnú spoluprácu SDKÚ s HZDS. Aj preto mám pocit, že voliči týchto dvoch strán dnes uvažujú a chcú niečo iné ako ich politické špičky.
LIVE!: Môže podľa vás ešte slovenský volič veriť politikom a dúfať, že na Slovensku bude raz normálna štandardná politická klíma? Zatiaľ je totiž len svedkom korupcie politikov, netransparentných tendrov, lobizmu, alkoholických jázd poslancov bez akýchkoľvek následkov, prezliekania straníckych "tričiek", škandálov a pod. I. Gašparovič: Volič je určite dosť zmätený z takejto politiky. Nakoniec odráža sa to aj vo vyjadrení dôvery občanov, kde NR SR skončila na poslednom mieste. Občanovi sa preto dnes nemožno čudovať, že jeho očakávania, optimizmus a spontánnosť po roku 1989 opadli. Aj keď si bol vedomý, že sa mení celý právny poriadok a prichádza obdobie, keď sa bude reformovať ekonomika, sociálny, školský, či zdravotný systém, nepočítal, že tieto reformy a zmeny budú mať naňho taký tvrdý sociálny dosah. Zle na občana vplýva aj to, keď vidí, že parlament stratil svoju kontrolnú funkciu smerom k vláde a je len hračkou v jej rukách, že tu dochádza k netransparentným a netradičným riešeniam politických kríz, že dochádza k potieraniu hranice, ktorá by mala oddeľovať politikov od vplyvu záujmových ekonomických skupín, ako na to upozorňovali médiá v prípade reformy zdravotníctva.
LIVE!: Ako vnímate situáciu, keď polícia síce konštatuje, J že v prípade kupovania poslancov došlo k trestnému činu, akurát sa nenašiel nik, kto by sa ho dopustil... I. Gašparovič: Osobne sa nemôžem vyjadrovať k tomu, či bol spáchaný trestný čin, alebo nie, to je úloha pre vyšetrovateľov. O tom, že podozrenie z korupcie poslancov tu je, svedčí aj rozhodnutie vyšetrovateľa, hoci trestné stíhanie vo veci bolo zatiaľ odložené. V každom prípade to svedčí o tom, k čomu pri nestabilnej vláde, akou je súčasná vláda M. Dzurindu, dochádzalo.
LIVE!: Za prijatie funkcie čestného predsedu Hnutia za demokraciu (HZD) sa na vašu osobu zniesla lavína kritiky. Neľutujete dnes, že ste prijali túto ponuku? I. Gašparovič: Poviem to jednoducho, do funkcie prezidenta som bol zvolený na základe programu "Myslím národne, cítim sociálne", ktorý je aj programom Hnutia za demokraciu, ktoré som zakladal, a ktorého som bol do prezidentských volieb predsedom. Ako prezident nevstupujem do politických zápasov. Naopak, snažím sa byť prezidentom všetkých občanov, zachovávajúci si od politiky odstup. Funkcia čestného predsedu je funkciou čestnou, nie aktívnou politickou. Neposkytuje mi žiadne politické, stranícke, či spoločenské výhody. Ako ma ubezpečili aj zástupcovia HZD, ide len o ocenenie toho, že ma považujú za človeka, ktorý sa zaslúžil o vznik Hnutia za demokraciu, o to, že má svoj politický program, ktorý voliči akceptujú. Nechcem a ani nebudem straníckym prezidentom. Ak sa Hnutie za demokraciu stotožňuje s mojím politickým programom, považujem to za pozitívum, že na Slovensku existuje politická sila, ktorá sa stotožňuje s mojimi názormi. A nemusí to byť len HZD.
LIVE!: Dostane sa podľa vás Hnutie za demokraciu do parlamentu? I. Gašparovič: Každá politická strana, ktorá ide do volieb, má svoju predstavu o tom, aby sa do parlamentu dostala. Bez nej by išla do volieb zbytočne. Ak Hnutiu za demokraciu pomôže prezentácia takého programu, ako mám ja ako prezident, tak ma to môže len potešiť.
LIVE!: Hudobník Ján Berky-Mrenica je na kandidátke HZD. O vás je známe, že si vo voľných chvíľach občas zanôtite aj na detvianskej fujare. Môže sa stať, že by vás občania mohli vidieť hrať spolu s J. B.-Mrenicom na niektorom z mítingov HZD? I. Gašparovič: Osobne sa poznám s obidvomi Mrenicovcami - otcom aj synom - a bol som aj na nespočetnom množstve ich koncertov a kedykoľvek na koncert prídem. Mítingov žiadnej politickej strany sa však zúčastňovať nebudem. Mojím programom bude aktivizácia voliča, aby využil svoje právo slobodne sa rozhodnúť. |