V historickej budove Národnej rady SR sa uskutočnilo spomienkové stretnutie pri príležitosti 1. výročia zemetrasenia v Japonsku.
Zemetrasenie je podľa mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Japonska v SR pána Akira Takamatsu dodnes hlboko vryté v mysliach všetkých Japoncov. „Rád by som venoval spomienku všetkým tým, ktorí touto tragédiou trpeli. Moje myšlienky a modlitby patria všetkým ľuďom, ktorí boli nešťastím postihnutí,“ uviedol Akira Takamatsu.
Spolupatričnosť s národom, ktorý s takým odhodlaním a nasadením sa už rok borí s následkami tejto ničivej katastrofy vyjadril aj prezident Ivan Gašparovič, ktorý sa zúčastnil na spomienkovej ceremónii. Po roku od nešťastia sa prezident SR upevnil v názore, že obetavosť, solidarita občanov Japonska a medzinárodného spoločenstva priniesli ohromné výsledky. Minuloročná tragédia by podľa neho mala byť pre nás všetkých mementom a výzvou k rešpektu voči sile prírody a k rozvahe pri jej využívaní.“ Som presvedčený, že tieto nešťastia nás zaväzujú k tomu, aby sme si vážili prírodu. My, ľudia, sme súčasťou tejto prírody. Niekedy ju viacej zneužívame, ako využívame jej krásu. Za ten rok aj japonskí vedci dokázali, že sa vedeli boriť so silou prírody,“ konštatovala na spomienkovej ceremónii hlava štátu.
Na zemetrasenie si dodnes spomína mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Japonska v SR pán Akira Takamatsu. „Bol som na stretnutí na 10. poschodí jedného z tokijských mrakodrapov. Keď zemetrasenie začalo, účastníci stretnutia sa pozreli jeden na druhého a cítili sa ako keby sa plavili na malej loďke v rozbúrenom mori.“ Veľvyslanec pripomenul, že obnova krajiny stále trvá. „Sme na ceste k obnove a rekonštrukcii.“ Zároveň poďakoval, že Slovensko poskytlo Japonsku nielen materiálnu, ale aj finančnú pomoc.
Ivan Gašparovič poprial celému japonskému národu veľa síl pri rekonštrukcii krajiny. „Som veľmi rád, že môžem z tohto miesta povedať, že slovenskí ľudia a Slovensko je veľmi rado, že máme s Japonskom priateľské vzťahy a že ich bôľ sme dokázali precítiť s nimi,“ dodal prezident SR.
Ničivé zemetrasenie a následné vlny cunami postihli Japonsko 11. marca 2011 a vyžiadali si vyše 19 000 obetí, obrovské materiálne škody a spôsobili rozsiahli únik rádioaktivity z elektrárne Fukušima.