Úvod | Prvá dáma | Aktivity Silvie Gašparovičovej | Diplomacia | Slovenské ľudové umenie očarilo kráľovnú
V druhý deň oficiálnej návštevy Slovenska dňa 27. októbra 2010 nórska kráľovná Jej Veličenstvo Sonja spolu s prvou dámou SR pani Silviou Gašparovičovou navštívili Hydroterapeutické centrum Gaudeamus v Bratislave.
Domov sociálnych služieb sa snaží hendikepované deti plnohodnotne zapojiť do spoločnosti. Ako povedal riaditeľ DSS Gaudeamus Štefan Tvarožek, „je nám cťou privítať takúto vzácnu návštevu i u nás.“ Deti tu získavajú nielen vzdelanie, ale aj rozličné zručnosti – učia sa napr. paličkovať čipku, kresliť, vytvárať obrazy či plastiky z rozličných materiálov atď. Svojimi výrobkami a šikovnými rukami sa vzácnej návšteve pochválili a taktiež obom dámam odovzdali vlastnoručne vyrobené darčeky. Ako uviedol riaditeľ Tvarožek, „paličkovanie je pre deti tréning motoriky.“
Hendikepované deti, ktoré vzácnu návštevu z Nórska i zo Slovenska privítali, sú šťastné, že pomocou financií z Nórskeho finančného mechanizmu získali krásne bazény na rehabilitáciu i sebarealizáciu. „Priestory hydroterapeutického centra sa tak stanú trvalou pripomienkou Vašej návštevy u nás,“ povedal riaditeľ DSS Gaudeamus Štefan Tvarožek. Priestory sú otvorené i verejnosti a trénujú tu aj športovci pripravujúci sa na paralympiádu. „Teší nás, že Vaše srdce nebije iba pre Nórsko, ale aj pre iných ľudí na celom svete. Aj pre nás,“ povedali deti Jej Veličenstvu kráľovnej Sonji a prvej dáme SR pani Gašparovičovej. Toto zariadenie v minulosti podporila i prvá dáma SR pani Silvia Gašparovičová, ktorá deťom v DSS Gaudeamus venovala 300 kg zdravých jabĺčok. „Je krásne, keď môžem akýmkoľvek spôsobom pomôcť,“ povedala pani Gašparovičová.
Následne si pani Silvia Gašparovičová a Jej Veličenstvo kráľovná Sonja prezreli remeselné dielne detí v Ústredí ľudovej umeleckej tvorby v Bratislave. Deti sa dámam pochválili nielen svojimi drotárskymi či keramickými výrobkami, ale aj vlastnoručne vyrobenými šúpolienkami. Pani Gašparovičová a Jej Veličenstvo kráľovná Sonja obdivovali aj tradičné slovenské ľudové výrobky – majoliku, výšivky a najmä fujaru, ktorá je zapísaná v zozname Svetového dedičstva UNESCO. |