250. výročie vysokoškolského technického štúdia na Slovensku, 205. výročie vysokoškolského lesníckeho štúdia na Slovensku, 60. výročia založenia Vysokej školy lesníckej a drevárskej - dnešnej Technickej univerzity vo Zvolene boli dôvodom akademickej slávnosti, na ktorej sa zúčastnil aj prezident Ivan Gašparovič.
Na pôde univerzity hlavu štátu privítal jej rektor Rudolf Kropil.
Náš najvyšší predstaviteľ potom pre slávnostným auditóriom v univerzitnej aule vystúpil s príhovorom, v ktorom predovšetkým vyzdvihol skutočnosť, že Technická univerzita vo Zvolene je dnes stabilizovaná, úspešná výskumná a vzdelávacia inštitúcia. „S jedinečným postavením i zameraním: na komplex les – drevo – ekológia – environment. Dáva svojim študentom dostatok možností uplatniť sa vo sférach, ktoré sú dnes v kurze. Veď hlavne ekológia a environmentalistika sú vedné disciplíny, ktorým sa dostáva čoraz väčšieho významu v celosvetovom meradle. Nemenej dôležitou je problematika lesov a s ňou spojená drevárska výroba. Vychádza mi z toho, že svoje zameranie ste volili správne. Vaši absolventi by mali mať uplatnenie na pracovnom trhu,“ povedal prezident.
Na margo uplatniteľnosti absolventov slovenských univerzít ale aj kriticky dodal, že náš vysokoškolský systém ešte stále nie je taký pružný ako požiadavky trhu. „Pripomínajú nám to aj pravidelné hodnotenia univerzít, ktoré nás, žiaľ, nemôžu tešiť. Budúcnosť vysokého školstva je v jeho úzkom prepojení s praktickým životom. Musí dynamicky reagovať na meniace sa potreby a požiadavky spoločnosti, podnikateľských subjektov, na globalizujúci sa trh práce,“ pokračoval v príhovore prezident. V celoeurópskych i globálnych súvislostiach Ivan Gašparovič v tomto duchu uviedol, že pokrok vedy a techniky vyvíja tlak na školské sústavy jednotlivých štátov. A tie naň musia reagovať, neuspokojovať sa so zabehnutými formami a prístupmi, zvyšovať kreativitu a efektivitu vzdelávacieho procesu.
V širších súvislostiach sa zameral prezident aj na pozíciu a východiská slovenskej ekonomiky v krízovom čase. „ Súčasná hospodárska recesia má na svedomí rast nezamestnanosti, a tá vo veľkej miere postihuje práve mladých ľudí. Vedenie štátu si uvedomuje, aké ťažké je dnes nájsť vyhovujúce zamestnanie, založiť si a uživiť rodinu, žiť podľa svojich potrieb, túžob a predstáv. To všetko sú vážne problémy, s ktorými sa musia mladí ľudia boriť, a ktoré ich znechucujú. Mrzí ma, že nemáme dosť možností, ako im od tohto trápenia odpomôcť, „ pokračoval v príhovore na Technickej univerzite vo Zvolene prezident. Intenzívne a dlhodobo apeluje na nevyhnutnosť celkového zvýšenia vzdelanostnej úrovne populácie, zvýšenia vzdelanostnej úrovne národa. „Tým sa môžeme najefektívnejšie a najúčinnejšie brániť proti neustále sa meniacim podmienkam vonkajšieho prostredia, „ pokračoval.
Na konkretizáciu témy o slovenskom lesníctve uviedol Ivan Gašparovič, že celá lesnícka komunita čoraz naliehavejšie zdôrazňuje fakt, že lesníctvo v súčasnosti prežíva veľmi ťažké časy. Globálna kríza tento sektor postihla mimoriadne silne. A Slovensko nie je výnimkou. Nežiaduci vplyv politiky na lesníctvo, konflikty lesníctva s inými odvetviami, najmä s odvetvím životného prostredia, ale aj neutíchajúce lokálne konflikty vo vnútri lesníckej komunity, to všetko výrazne poznačilo atmosféru v súčasných slovenských lesníckych kruhoch.“ Mrzí ma príbeh lykožrúta, ktorý nad nami víťazí len preto, že nám chýba rešpekt k autorite. Starosti v lesníctve neubúdajú, naopak, stále narastajú. A lesnícka komunita má pocit, že sa blíži „koniec lesníckeho sveta“. Riešenia sa hľadajú ťažko, ešte ťažšia je ich realizácia. Neraz do jej úspešného zavŕšenia chýba krok, dva. Konkurencia je veľmi silná a vytlačenie nášho lesníctva z jeho historických pozícií je reálnou hrozbou. Musíme mať na zreteli, že lesy sú našim prírodným bohatstvom, ktoré dlhodobo môže ovplyvňovať stav a rozvoj spoločnosti. V národnom, európskom i celosvetovom meradle. Popri tom sa stále častejšie zdôrazňuje úzka spätosť človeka s prírodou. Áno, návratmi k prírode sa vraciame k sebe. My, ľudia, sme neodmysliteľnou súčasti prírody. Poznáme predsa vplyv človeka na prírodu, prírody na človeka. Prečo sa však podľa tohto poznania uvážlivo, ako dobrý hospodár aj nesprávame, to je priam kruciálna otázka, „ konštatoval prezident. V závere svojho vystúpenia ubezpečil slávnostné auditórium, že má jeho plnú podporu pri presadzovaní národno-štátnych záujmov Slovenskej republiky. „Teda aj pri spravovaní nášho prírodného bohatstva. I pri výchove a vzdelávaní mladých generácií. Jubilujúcej Technickej univerzite vo Zvolene želám ďalšie úspešné napredovanie pri napĺňaní svojho poslania. Vyučujúcim veľa tvorivých síl a optimizmu pri odovzdávaní vedomostí svojim študentom, no a, samozrejme, študentom úspešný a zdarný akademický rok 2012/13.Nestrácajte vieru v lepšie dni. Bez nej sa žije ťažšie, „ zakončil svoje vystúpenie na pôde jubilujúcej Technickej univerzity vo Zvolene prezident Slovenskej republiky.