Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri na počesť prezidenta Portugalskej republiky Aníbala Cavaco Silvu, Bratislava 4. 9. 2008

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2008 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri na počesť prezidenta Portugalskej republiky Aníbala Cavaco Silvu, Bratislava 4. 9. 2008

Vážený pán prezident,
vážená pani Maria Cavaco Silva,
Excelencie, dámy a páni!


Rád Vás čo najsrdečnejšie vítam na pôde Prezidentského paláca a mám radosť z toho, že Vaša prvá oficiálna návšteva Slovenskej republiky prebieha od prvých chvíľ v povzbudzujúcom ovzduší vzájomného porozumenia a priateľstva. Veď vzťahy našich krajín, ako spojencov v atlantickej aliancii a partnerov v Európskej únii, vytvárajú pre takúto atmosféru najlepšie predpoklady.

Nedá mi nepripomenúť, že Váš predchodca na poste prezidenta Portugalskej republiky bol naším hosťom ešte v čase pred vstupom Slovenska do týchto spoľahlivých a úspešných integračných štruktúr. Práve Vaša krajina, v mnohom s podobným osudom, ako je ten náš, sa vtedy mimoriadne angažovala v prospech nášho členstva v nich. Slovensko si, aj vzhľadom na svoju pohnutú minulosť, na stáročia trvajúci boj za slobodu a samostatnosť, nesmierne váži priateľov a spojencov. Platí to aj v slovensko-portugalských väzbách, tobôž od čias, keď spolu účinkujeme v spomínanej integrácii.

Nezabúdame, že ste v máji 2006 otvorili pracovný trh aj pre slovenských občanov. Vážime si skutočnosť, že Portugalsko nám, ako jedna z mála krajín, pomohlo v kľúčovom období získavať skúseností a know-how pri čerpaní eurofondov. Vďaka politickej odvahe Portugalska a jeho iniciatíve SISone4all sa aj napriek malému nadšeniu mnohých krajín rozšíril Schengen a konečne tak naplnil reálnym obsahom jeden zo základných pilierov Európskej únie - sloboda pohybu. V neposlednom rade aj vďaka Vašej podpore, odborným radám a expertízam zavedie Slovensko 1. januára nadchádzajúceho roku 2009 euro a stane sa 16-tym členom Európskej menovej Únie.

Nechceme byť za to všetko Portugalsku vďační iba verbálne. Chceme byť Vašej krajine solídnym, vypočítateľným a nadovšetko perspektívnym partnerom. Chceme Vás takto bezprostredne na pôde Slovenska ubezpečiť, že máme vôľu i potenciál nesklamať toto Vaše oprávnené očakávanie.

Vy sám, vážený pán prezident, sa vo svojej štátnickej kariére tešíte nespochybniteľnej prestíži oduševneného a fundovaného prívrženca európskej integrácie. Osobne ste sa angažovali v mnohých kľúčových momentoch v prospech jej prehlbovania a zdokonaľovania.

Zhodou okolností zasa raz zažíva Európska únia obdobie istých pochybností či obáv nad osudom závažnej reformnej zmluvy, ktorá má efektívnejšie formovať jej budúcnosť a ktorá nesie meno portugalskej metropoly. Môžem sa preto len stotožniť s Vašimi slovami na adresu predstaviteľov národných parlamentov členských krajín únie, ktorých ste hostili v Lisabone. Pripomenuli ste im, že - citujem - „jednou z najdôležitejších výhod Lisabonskej zmluvy je dôležitosť, akú pripisuje iniciatívam občanov a úlohe národných parlamentov v rozhodovacích procesoch v spolupráci s Európskym parlamentom“. A ešte ste presvedčivo zdôraznili, že „terajšie mraky nad Lisabonskou zmluvou nemôžu trvať pridlho“.

Rád by som tu pred Vami k tomu za seba a svoju krajinu dodal, že sme pripravení prispieť svojím dielom aby sa naplnili podmienky dobrého fungovania EU, vďaka ktorému Lisabonská zmluva svojho času vznikla. Veď i naše dnešné rokovanie nám potvrdilo, že máme na väčšinu aktuálnych a kľúčových európskych a globálnych problémov veľmi podobný názor. Že sa zhodujeme v nutnosti priblížiť Úniu, jej orgány a mechanizmy občanom, ich každodenným potrebám a túžbam. A že sa musíme usilovať o takú Európsku úniu, ktorá bude prinášať ekonomickú stabilitu, rozvoj a blahobyt.

Ak sa ešte vrátim k samotným slovensko-portugalským bilaterálnym vzťahom, dovoľte mi vysloviť spokojnosť s tým, ako veľa z myšlienok a projektov, o ktorých som pred tromi rokmi rokoval v Lisabone i Porte, sa už podarilo zrealizovať - či z politickej alebo ekonomickej oblasti, či aj na regionálnej úrovni. Navyše, na základe našich dnešných intenzívnych a inšpiratívnych rokovaní, mám dobrý dôvod veriť, že aj tento Váš - hoci aj taký krátky - pobyt u nás opäť výrazne ovplyvní naše vzťahy a posilní naše priateľstvo a partnerstvo.

Verím tiež, že zajtrajší ekonomický seminár, ktorého sa zúčastníme spoločne, prinesie nové námety na obchodno-ekonomickú a investičnú spoluprácu. Veľmi silná podnikateľská skupina z Portugalska, ktorá Vás sprevádza, určite využije príležitosť získať čo najviac poznatkov a kontaktov na Slovensku, ktoré je právom označované v súčasnosti za krajinu s najdynamickejšie sa rozvíjajúcou ekonomikou v EU. Všetky konkrétne podoby slovensko-portugalskej spolupráce v ktorejkoľvek oblasti - medzi firmami, mestami, regiónmi, vysokými školami či umeleckými inštitúciami - nesporne obohacujú naše národy, ich ekonomickú i sociálnu prosperitu.

Vážený pán prezident,

dovoľte mi na záver pozdvihnúť pohár a spolu s Vami a všetkými prítomnými teraz pripiť na Vaše zdravie, na rozkvet Vašej krajiny, na úspešnú partnerskú spoluprácu Portugalska a Slovenska!

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]