News
   

Year 2008

Home | News | Press Department Archive | Year 2008

Prezident SR pri podpise Deklarácie spoločenskej zhody zaviesť a používať euro v Slovenskej republike

Prezident SR pri podpise Deklarácie spoločenskej zhody zaviesť a používať euro v Slovenskej republike

23. január 2008

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa na Úrade vlády SR zúčastnil na podpise Deklarácie spoločenskej zhody zaviesť a používať euro v Slovenskej republike.

Na podujatí bol prítomný aj predseda vlády SR Robert Fico, predseda NR SR Pavol Paška a predstavitelia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR, Republikovej únie zamestnávateľov, Konfederácie odborových zväzov SR a Združenia miest a obcí Slovenska. Tí boli prizvaní k podpisu deklarácie v záujme čo najširšieho spoločenského konsenzu v záujme zavedenia spoločnej európskej meny.

Prezident Ivan Gašparovič v príhovore zablahoželal k dosiahnutej dohode a v mene svojom ale najmä našich spoluobčanov vyjadril radosť a uspokojenie. „Týmto Vaším rozhodnutím a gestom ste vyslali občanom Slovenska veľmi dobrú správu a jasný signál o tom, že cieľ pristúpenia našej krajiny do Eurozóny je reálny a nespochybniteľný, pretože je to cieľ nielen vlády Slovenskej republiky, ale aj predstaviteľov zamestnancov, zamestnávateľov a miest a obcí Slovenska. Je to záujem prekračujúci hranice straníckosti.“

Uviedol tiež, že Slovensko je na dobrej ceste vstupu do eurozóny a prijatie eura za našu menu a že každá krajina, okrem tých, ktoré eurozónu zakladali, si sama musela nájsť cestu k spoločnej európskej mene.

Verím, že Deklarácia spoločenskej zhody zaviesť a používať Euro v Slovenskej republike pomôže eliminovať riziká pre splnenie kritérií, ktoré sa dajú ovplyvniť našimi rozhodnutiami, vývojom našej ekonomiky a stabilitou našej meny. Iste existujú aj riziká globálneho vývoja, ktoré Slovensko nevie ovplyvniť. V dnešnom globálnom svete sa zvýšila vzájomná závislosť jednotlivých ekonomík a javy ako rast cien potravín, či energií budú náš záujem o prijatie eura ťažko skúšať.“

Prezident SR ďalej v príhovore podčiarkol podstatu maastrichtských kritérií, ktoré spočívajú i v tom, aby vlády robili aj naďalej rozumnú hospodársku a zodpovednú fiškálnu politiku, aby sa neprimerane nezadlžovali a podporovali ekonomický rast a sociálnu súdržnosť spoločnosti.“ A to je pre podnikateľský sektor a ekonomiku tá najlepšia stratégia. Prinesie to výhody aj občanom, pretože budú mať prácu a pravidelné príjmy. Osobne som presvedčený, že súčasná vláda, plnením svojho programu je schopná takéto ciele plniť aj dlhodobo. Naším dominantným národno-štátnym záujmom – z pohľadu občana, a teda aj z pohľadu hlavy štátu – je dôstojný život pre všetkých, európska perspektíva pre každého.“

Tento strategický cieľ sa podľa slov hlavy štátu získava na reálnosti len za istých predpokladov a rámcov. Je to kontinuita našej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ktorá je súčasťou EÚ a NATO. V aktivizácii aj ekonomickej diplomacie. V rešpektovaní skutočnosti, že nielen svet, ale aj ekonomický priestor má štyri svetové strany. „Je to kontinuita reformných krokov. Pravda, pri uplatňovaní zásady, že diferencovaná spoločnosť si vyžaduje realizáciu diferencovaných, aktuálnych prístupov. Sami dobre vidíme, že reforma nepozná definitívne a absolútne riešenia. Aj preto musíme za pochodu formovať moderný a nehanbím sa povedať sociálny štát európskeho typu pre Slovensko. Prirodzene, aj s podielom odborných kruhov na tomto procese. „

Prezident  SR v príhovore zdôraznil dôležitosť orientácie na vzdelávanie, vedu, výskum, vývoj a inovácie. Vzdelávanie, tvorivosť a kultúrnosť sú ekonomickým a etickým imperatívom našej doby a bez ich systémového začlenenia do tohto procesu, bez ich odborného zázemia a bez výraznej finančnej podpory stratia naše reformné kroky dych. „Pre EÚ ale i pre nás sa stávajú kľúčovými energetická a potravinová sebestačnosť a bezpečnosť. Očakáva sa, že pri ich realizácii prejavíme viacej odvahy, koncepčnosti, dôslednosti a súčinnosti.“ Prezident SR apeloval aj na dôležitosť ochrany prírodných zdrojov a pomoc a spoluprácu pre regióny. „Pri tom všetkom musíme mať pred sebou občana, občana s jeho problémami a potrebami, jeho sociálnu a ekonomickú bezpečnosť. Preto v súlade s ústavnosťou posilňujme zákonnosť a mravnosť, ktoré sú zrkadlom našej kultúrnosti. Sú to nevyhnutné prostriedky pozitívneho prístupu k riešeniu každodenných problémov našich občanov.“

Prezident Ivan Gašparovič vyjadril presvedčenie, že pri napĺňaní týchto predpokladov vstup do eurozóny 1. januára 2009 prinesie pre slovenskú ekonomiku aj jej občanov jednoznačne viac výhod ako nevýhod. „Používanie spoločnej európskej meny určite prispeje k ďalšiemu rastu slovenskej ekonomiky a zvýšeniu reálnych príjmov slovenských domácností. Nová spoločná mena bude teda prostriedkom na zrýchlenie tempa konvergencie ekonomiky a na zrýchlenie tempa rastu životnej úrovne obyvateľov na Slovensku. Preto má táto Deklarácia osobitnú reálnu aj symbolickú hodnotu. Symbolizuje jednotu záujmu, ktorý chceme nielen deklarovať, ale aj reálne naplniť. Spoločnými silami a spoločnou vôľou dosiahneme synergický efekt tak pri udržaní požadovaného vývoja našej ekonomiky, ako aj pri posilnení presvedčenia občanov o správnosti tejto našej cesty. Táto dohoda je zároveň príkladom, ako možno postupovať a hľadať riešenia pri zabezpečení sociálnej stability a udržateľného rozvoja Slovenska,“ povedal prezident SR.

Cieľom Deklarácie spoločenskej zhody zaviesť a používať euro v Slovenskej republike je tlmočenie spoločenskej zhody a dosiahnutie vysokej informovanosti ako aj dôvery občanov a podnikateľského prostredia v spoločnú európsku menu.

 Najvyšší ústavní činitelia pristúpili k Deklarácii tiež preto, aby prispeli k plynulému a úspešnému prijatiu eura a tiež preto, aby chránili občanov Slovenska pred prípadnými negatívnymi dosahmi zavedenia eura. Jedným z cieľov deklarácie je aj transparentný záväzok vlády plniť záväzky, ktoré vyplývajú z revidovaného Paktu rastu a stability a nemenej dôležitým cieľom je aj zabezpečenie zrozumiteľnej informačnej kampane pre občanov.

Všetky zainteresované inštitúcie by mali dostatočne zavčasu pred zavedením spoločnej európskej meny predložiť návrhy všetkých legislatívnych a organizačných opatrení v záujme zamedzenia pokusov o zneužitie prechodu na spoločnú európsku menu, najmä pokusov o neopodstatnené zvyšovanie cien.

Back to top
Printer friendly version
© 2005 Office of the President of the Slovak Republic.