Home | News | Press Department Archive | Year 2009
Poslankyňa Iveta Radičová nepozná Ústavu Slovenskej republiky?
18. február 2009
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič reagoval na mimoriadnej tlačovej konferencii na nekvalifikované vyjadrenia poslankyne Ivety Radičovej na jeho adresu.
„Dovoľte mi, aby som na tejto mimoriadnej tlačovej konferencii reagoval na nezmysly, ktoré dnes vyslovila pani poslankyňa Iveta Radičová na moju adresu. Nakoľko chcem byť konkrétny, použijem konkrétne citáty pani poslankyne,“ povedal Ivan Gašparovič. Iveta Radičová má výhrady k aktivite hlavy štátu v oblastiach ako: finančná kríza, spolupráca v rámci EÚ, súdnictvo a susedské vzťahy.
Na margo finančnej krízy „pani Radičová požaduje od všetkých aktívny prístup – spomaľuje sa rast miezd a klesajú tržby, rastie nezamestnanosť a prehlbujú sa regionálne rozdiely,“ zneli konštatovania a výzvy Ivety Radičovej. Tieto skutočnosti označila ako niečo nové, čo si asi nikto okrem nej nevšíma.
Prezident Slovenskej republiky odpovedal: “Pýtam sa teda, kde bola pani Iveta Radičová celý čas?! Možno chodila na prezidentské mítingy a robila si kampaň. Nemohla byť ani v Národnej rade, alebo dokonca nečítala ani noviny, keď nevie, že globálna hospodárska kríza je tu od septembra minulého roku! To, že klesá výroba a stúpa nezamestnanosť vieme všetci už niekoľko mesiacov!“ povedal Ivan Gašparovič.
Pokračoval reakciou na slová Ivety Radičovej, ktorá kritizovala včerajšie prezidentove vystúpenie v Správe o stave republiky slovami, „nepotrebujeme glosy, ale riešenia a zodpovednosť.“ Vyhlásila, že podľa jej názoru „politici majú byť aktívni.“
Ivan Gašparovič vyjadril prekvapenie i ľútosť nad tým, že pani poslankyňa a kandidátka na prezidenta SR sa zobudila až 18. februára!
Na rozdiel od nej prezident Ivan Gašparovič na hroziace dopady krízy na našu ekonomiku upozorňoval už začiatkom októbra pri návšteve v Bielom dome, kde sa s prezidentom Bushom zhodli, že treba jednoznačne prehodnotiť postavenie štátu k voľnému trhu, kde štát by mal mať silnejšiu kontrolnú funkciu. „A to sme hovorili s prezidentom Bushom, ktorý určite nie je socialista,“ dodal Ivan Gašparovič a pokračoval: „Veľmi dobre si pamätám, čo povedala pani Radičová, keď vláda minulý rok 20. septembra prvýkrát mimoriadne zasadala ku kríze. Pani poslankyňa vtedy v spravodajskej televízii tvrdila, že reakcia vlády na hospodársku krízu je zbytočná.“
Pani Radičová vtedy konkrétne uviedla: “Myslím, že je smerodajné predovšetkým stanovisko NBS, pretože tá je garantom stability úspor našich občanov v dôchodkovom systéme a naozaj nie je dôvod, aby sme zvažovali reakciu na vyriešený problém krízy v Spojených štátoch amerických.“
Pani Radičová je presvedčená, že „prezident by mal iniciovať vytvorenie platformy, ktorá bude spájať expertov naprieč politickým spektrom, expertov z akademickej pôdy, ktorí sa zaoberajú dopadmi finančnej krízy a predkladať návrhy riešení vláde a zákonodarnému zboru."
Na to prezident Ivan Gašparovič konštatoval, „ že pani poslankyňa a kandidátka na prezidenta našu ústavu nečítala a vôbec ju nepozná a už vonkoncom nevie, aké sú právomoci hlavy štátu. Prezident vysvetlil, že hlava štátu u nás nemá zákonodarnú iniciatívu. „Má ju ona ako poslankyňa a má ju vláda. Mala ju aj vtedy, keď bola ministerkou. Som presvedčený, že je ťažko hovoriť o nejakých aktívnych riešeniach, ktoré ona priniesla v tejto i minulej dobe. O tom by viacej vedeli hovoriť tí, ktorí museli znášať dopady takých ťažkých sociálnych opatrení, pri ktorých boa poradkyňou alebo autorkou,“ uviedol prezident SR.
Prezident Ivan Gašparovič nemohol nereagovať na to, že si pani Radičová nevšimla, že existuje Rada vlády pre hospodársku krízu , ktorá dokonca prináša účinné riešenia.
Na margo výzvy Ivety Radičovej k iniciatíve hlavy štátu Ivan Gašparovič doložil, že „Rozhodnutie o vzniku Rady pre hospodársku krízu padlo 23. januára tu v Prezidentskom paláci! Spolu s premiérom a predsedom parlamentu sme sa dohodli na vytvorení poradného orgánu vlády, ktorý bude zložený z expertov zo všetkých oblastí hospodárstva a sociálnych partnerov vrátane zástupcu opozície.“
Prezident Slovenskej republiky aj na tomto mieste odkázal , že“ Rada pre hospodársku krízu je práve tým riešením, o ktorom tak vehementne rozpráva žiaľ len rétoricky aktívna poslankyňa Radičová. Nielenže som vznik tejto rady podporil, ale som sa už dvakrát priamo zúčastnil na jej zasadnutiach – 2. februára a 16. februára.
Pripadá mi teda smiešne, že pani Radičová odporúča niečo, čo už iní dávno založili a čo už prinieslo aj reálne výsledky! " a niektoré z rozhodnutí prezident Ivan Gašparovič už aj podpísal.
Prezident Slovenskej republiky so začudovaním citoval niektoré konkrétne protikrízové odporúčania Ivety Radičovej, z ktorých mnohé sa už dávno realizujú a sú v platnosti, či už ide o zvýšenie nezdaniteľnej čiastky základu dane z príjmov fyzických osôb, úľavy pre živnostníkov atď.
Prezident zdôraznil, že jeho osobným príspevkom bolo aj to, že všetky protikrízové opatrenia, ktoré už schválila Národná rada, podpísal. Ich prioritou je – udržanie zamestnanosti, oživenie hospodárskeho rastu a zachovanie sociálnych programov. Ak si toto pani Radičová doteraz nevšimla, Ivan Gašparovič nevie ako odpovedať na zodpovedané skôr ako pani Radičová vyslovila otázku.
Prezident Ivan Gašparovič sa vyjadril aj k „inovatívnym“ návrhom pani Radičovej na podporu zvyšovania pracovných miest. „ Neviem, čo ona pre to urobila, ale Rada pre hospodársku krízu spolu s premiérom a sociálnymi partnermi urobili už mnoho širokospektrálnych opatrení,“ uviedol Ivan Gašparovič, ktorý na rozdiel od nej na Rade pre hospodársku krízu spolu s premiérom a sociálnymi partnermi navrhol:
- príspevok na podporu udržania pracovných miest
- príspevok na podporu vytvorenia nových pracovných miest
- príspevok ku mzde zamestnanca
- príspevok na podporu samostatnej zárobkovej činnosti
- zvýšenie príspevku na dochádzku za prácou na kratšie vzdialenosti
- vytvorenie výhodnejších podmienok na zriaďovanie sociálnych podnikov
Ďalšia z výhrad a výziev Ivety Radičovej sa týkala spolupráce na úrovni EÚ – iniciovanie fóra prezidentov EÚ a zabráneniu ekonomickému protekcionizmu.
Prezident Ivan Gašparovič konštatoval, že je to niekedy aj vina médií, ktoré nie vždy o všetkom objektívne informujú. Pripomenul, že na nedávnej oficiálnej návšteve v Českej republike 9. februára práve o tejto problematike hovoril s prezidentom Václavom Klausom a s predsedom vlády a Európskej rady Mirkom Topolánkom. S premiérom Topolánkom sa zhodli na potrebe iniciácie stretnutia lídrov EÚ k hospodárskej kríze a protekcionizmu. Dokonca otvorene podporil aj zvolanie Európskej rady na koniec februára v Prahe, ktoré počas návštevy avizoval Topolánek a to dávno predtým, ako iniciuje svoje návrhy Iveta Radičová, „sme o týchto veciach hovorili,“ dodal Ivan Gašparovič.
Prezident Slovenskej republiky citoval aj slová poslankyne Radičovej, ktorá tvrdí, že „prezident má priamu personálnu zodpovednosť za stav v našom súdnictve a zároveň má páky a priamy dosah na to, aby súdnictvo fungovalo efektívne“ a zabránilo koncu prieťahov, uvádza potrebu vládnej reformy, zvýšenia dôvery občanov.
Prezident Ivan Gašparovič opäť konštatoval, že „pani Radičová dokazuje, že Ústavu SR nepozná! Keby si ju čítala, pochopila by, že podľa čl. 144 Ústavy SR sú sudcovia ako takí nezávislí a nepodliehajú ani vládnej moci!
Ivan Gašparovič pripomenul, že pri každom menovaní zdôrazňuje význam sudcu ako garanta demokracie, garantom zahraničného vnímania Slovenska ako demokratickej krajiny a uviedol to aj v Správe o stave republiky.
V súvislosti so slovensko-maďarskými vzťahmi má pani poslankyňa pocit, že sa ako prezident málo angažoval:
Zrejme opäť nevedomosť, alebo zámer spôsobil, že pani Radičová nepozná moje početné aktivity smerujúce k riešeniu susedských vzťahov s Maďarskom. „Možno je to nevedomosť, nečítanie novín a možno aj úmysel tých, ktorí ju na tlačovku pripravovali, že nepozná moje aktivity,“ vysvetlil Ivan Gašparovič a vyvrátil nepravdivé tvrdenia Ivety Radičovej.
Po prvé – pána prezidenta Sólyoma pozval na Slovensko hneď po jeho zvolení, pričom na oficiálnej návšteve v Maďarsku ešte nebol.
Po druhé. – po tom ako sa esklovalo napätie a extrémistické vášne na oboch stranách Dunaja bol Ivan Gašparovič iniciátorom bilaterálnych stretnutí na akademickej pôde na Slovensku (Banská Bystrica) a v Maďarsku (Pilišská Čaba) na univerzitách, kde prezidenti diskutovali so študentmi o dobrom spolunažívaní a jeho budúcnosti. „Neskôr sme sa takto stretli aj na univerzite Cyrila a Metoda v Nitre a absolvovali množstvo ďalších stretnutí s prezidentom Sólyomom, kde otvorene odsúdili nacionalizmus, neznášanlivosť a rasizmus, ktorého pôvodcami sú individuálne osoby a nie naše národy! „ Proti extrémizmu Ivan Gašparovič vystúpil aj na pôde OSN. Pritom zdôraznil, že ide o záležitosti, „ktoré sa ani nedajú opomenúť z postavenia prezidenta. ..To sú tie veci, ktoré treba riešiť. A nie postaviť sa na hranicu a spolu s extrémistami vynášať výroky proti Slovensku. To nie je to, čo potrebuje kandidát na prezidenta Slovenskej republiky ,“ uviedol Ivan Gašparovič.
Na záver stretnutia so zástupcami médií poprosil prezident Ivan Gašparovič, aby jeho vyjadrenia, vystúpenia a aktivity nefigurovali v médiách „zoškrtané, zostrihané a upravené“ a vyjadril nádej na budúcu dobrú spoluprácu. |