Prezident SR vystúpil na XVIII. sneme Združenia miest a obcí Slovenska
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil na XVIII. Sneme Združenia miest a obcí Slovenska, ktorý sa konal v bratislavskom výstavnom a kongresovom centre Incheba. Hlavu štátu privítal predseda združenia Michal Sýkora.
Prezident Ivan Gašparovič v príhovore poďakoval primátorom a starostom za obetavú prácu v prospech občanov počas osemnástich rokov pôsobenia samosprávy na Slovensku , ktorá je staršia ak naša štátnosť. Prezident SR vyjadril presvedčenie, že samospráva sa nemalou mierou zaslúžila o vznik samostatnej Slovenskej republiky. Už od prvých mesiacov svojej existencie dokazovala svoju opodstatnenosť. Občania cez ňu potvrdili svoju odhodlanosť aktívne sa zúčastňovať na spravovaní vecí verejných a tým aj svojich osudov. Prezident Ivan Gašparovič zdôraznil, že dnes už môžeme jednoznačne vyhlásiť, že história samosprávy je príbeh o úspechu, o nenahraditeľnosti budovania demokracie zdola, o čom sa neustále presviedča pri jeho časných cestách za občanmi na Slovensku .
„Slovensko za obdobie od svojho vzniku prešlo náročnou cestou. Plnou zložitostí, ťažkostí, no – chvalabohu – aj krásnych úspechov. Dnes môžeme hrdo vyhlásiť, že je štátom úspešným. Vytvorili sme demokratický politický systém a racionálne liberalizovali ekonomiku. O pár mesiacov sa pripojíme k eurozóne. Pobili sme sa o zahraničných investorov a tí nám pomohli. Vďaka výrobe automobilov sme sa stali malou veľmocou. No čo je podstatnejšie, expanzia ekonomiky trvá, „ povedal. Podčiarkol tiež, že Slovensko si v porovnaní s inými novými členskými krajinami Európskej únie udržuje svoje konkurenčné výhody. Svedčia o tom rozhodnutia významných zahraničných investorov. Už to nie sú len výrobcovia automobilov, ktorých láka naša geografická poloha, politická stabilita a relatívne nízke daňové zaťaženie. Máme stabilnú menu, ktorá sa posilňuje najmä vďaka rastu výkonnosti a efektívnosti našej ekonomiky. Impozantný minuloročný rast HDP nad 10 percent naznačuje, že sme schopní udržať tento trend v budúcom i v ďalších rokoch.
Hlava štátu zdôraznila, že i v zahraničnej politike dosiahlo Slovensko významné postavenie. Boli sme členmi Bezpečnostnej rady OSN, práve sa nám končí predsedníctvo v Rade Európy. Zúčastňujeme sa na viacerých mierových misiách. Významnú úlohu sme zohrali a môžeme ešte zohrávať pri riešení situácie na Balkáne. Mame štandardné vzťahy so všetkými členskými krajinami Európskej únie, aj so svojimi susedmi. Naša zahraničná politika má dobré meno vo svete.
Prezident SR sa v príhovore nevyhol ani interným problémom v súvislosti s reformným procesom, ktorý mal podľa predpokladov synergicky s trhom vyriešiť ich podstatnú časť. „ Dodnes zápasíme s nezamestnanosťou. Tá je v niektorých regiónoch stále najväčším sociálno-ekonomickým problémom. Tu musíte nastúpiť aj vy, a spoločne so štátnymi orgánmi a zabezpečiť istú nevyhnutnú mieru sociálnej ochrany a sociálnej spravodlivosti. Najmä preto, že sociálna spravodlivosť je jeden z najdôležitejších konštitutívnych prvkov demokracie. Spravodlivou je taká spoločnosť, ktorá okrem garancií základných politických a občianskych práv vytvára aj rovnaké šance na kvalitu života a na uplatnenie sa. Musíme ich presadzovať do každodenného konania, ak nechceme – a to nechceme! – aby kvalita života našich občanov meraná počtom lekárov, internetových pripojení, športových a kultúrnych zariadení, alebo aj úrovňou vzdelania či očakávanou dĺžkou života dlhodobo zaostávala za výsledkami krajín, s ktorými sa radi porovnávame, „ povedal prezident Slovenskej republiky.
Za rozhodujúce na najbližšie roky označil čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov. V porovnaní s minulým programovacím obdobím má Slovensko k dispozícii podstatne väčšie množstvo finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. Na naplnenie cieľov Európskej únie a slovenskej vlády, spojených s prekonávaním prehlbujúcich sa regionálnych rozdielov sa nám na roky 2007 až 2013 ponúka vyše 11 miliárd eur. „Samozrejme, tieto prostriedky treba využiť zodpovedne a efektívne. S jediným cieľom – odstraňovať, resp. znižovať regionálne rozdiely a rozhýbať rozvoj zaostávajúcich regiónov. Som presvedčený, že pri premyslenom a zodpovednom využívaní týchto prostriedkov bude naše malebné Slovensko vyzerať ešte krajšie. Že sa aj na východe, ale aj v iných regiónoch bude stavať tak, ako sa buduje pri Bratislave a v niektorých väčších mestách. „ povedal Ivan Gašparovič.
V záujme zvýšenia celkového rozvoja a zníženie rozdielov medzi jednotlivými regiónmi Slovenska konštatoval potrebu pokročenia vo výstavbe chýbajúcej dopravnej infraštruktúry, ale aj v obnove jestvujúcej školskej, zdravotnej, sociálnej, či kultúrnej vybavenosti, či investovania do vedy a výskumu, no predovšetkým do vzdelania. „Naším hlavným, strategickým cieľom musí byť zlepšenie kvality života, ekonomických a sociálnych podmienok obyvateľov vo všetkých regiónoch Slovenska. K tomu je potrebné maximálne využiť existujúce disponibilné ľudské zdroje, prírodný a kultúrny potenciál krajiny. Aby sa tak stalo, treba prehĺbiť spoluprácu štátnych orgánov s regionálnou a miestnou samosprávou. Osobitne pri vypracúvaní rozvojových stratégií. „ povedal v ďalšej časti príhovoru prezident SR.
Venoval sa v ňom aj agroproblematike. Súčasný stav odvetvia poľnohospodárstva je podľa jeho slov výsledkom dlhodobejšieho poklesu a stagnácie poľnohospodárskej produkcie. Výkonnosť rezortu sa v porovnaní s rokom 1990 znížila. Oslabil sa aj sociálny aspekt poľnohospodárstva. Vstup Slovenska do Európskej únie v podstatnej miere stabilizoval podmienky podnikania na pôde. „Je všeobecne známe, že do roku 2013 nebude úroveň podpory poľnohospodárov nových členských krajín Európskej únie plne porovnateľná s ostatnými krajinami únie. Nerovnosť pre slovenských poľnohospodárov je v nerovnosti podmienok podnikania, najmä v nerovnosti podpôr. Situácia, v ktorej sa ocitol slovenský agrokomplex vyvoláva oprávnené znepokojenie. Nepriaznivý stav ohrozuje samotnú podstatu podnikania na pôde, „ konštatovala hlava štátu. Preto Ivan Gašparovič apeloval na to, aby sa požiadavky na ďalšiu sociálno-ekonomickú transformáciu agrárneho sektora stali predmetom širšej spoločenskej diskusie.
Principiálnu otázku samosprávy - proces fiskálnej decentralizácie charakterizoval ako možnosť samosprávam rozhodovať o značnej sume prostriedkov, čím sa zvýšil ich význam, ale narástla aj zodpovednosť za zabezpečenie rozvoja v regiónoch a ich sídelných celkoch. „Pokiaľ ide o otázku financovania miest a obcí, podporujem Združenie miest a obcí Slovenska v tom, aby sa systém financovania nemenil. Aby legislatívnymi opatreniami nedochádzalo k znižovaniu objemu finančných prostriedkov pre mestá a obce. Treba upevniť fiskálnu stabilitu miestnej samosprávy. Treba jej zväčšiť diel z daňových príjmov a pokračovať v decentralizácii financií,“ uviedol prezident.
Za najcitlivejšiu tému v tejto oblasti označil presun kompetencií zo štátnej správy na miestnu samosprávu a za najväčšie problémy v oblasti školstva a zdravotníctva, ako i v sociálnych službách. Osobitne sa v príhovore venoval problematike zdravotníctva. Opakovane zdôraznil, že zdravie nie je tovar, ale najväčšia hodnota. „Len necitliví z nej robia trhovú položku. Reformu zdravotníctva nemôžeme stavať na úzkoprsých ekonomických bilanciách. V každej situácii nám musí ísť o vyššiu úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti a jej dostupnosť, o zdravie všetkých našich ľudí. Preto je potrebné hľadať vzájomnú dohodu o počte poskytovateľov so zástupcami jednotlivých regiónov, predstaviteľmi miest, obcí a štátu. Len vzájomne prijateľné riešenie má dlhodobejší charakter,“ zdôraznil Ivan Gašparovič.
V časti svojho vystúpenia na XVIII. sneme Združenia miest a obcí Slovenska podčiarkol princíp subsidiarity pri správe verejných záležitostí ako aj potrebu veľmi úzkej spolupráce a súčinnosti regionálnej a miestnej samosprávy aj výhodnej spolupráce medzi jednotlivými obcami.
V záverečnej časti vystúpenia zaželal Ivan Gašparovič všetkým primátorom a starostom a všetkým členom miestnych samospráv veľa úspechov, síl a odhodlania uskutočniť ich smelé plány pre blaho svojich občanov a tým aj pre celé Slovensko.