Prezident SR rokoval s predsedníčkou rakúskeho parlamentu
Prezident SR Ivan Gašparovič pokračoval v oficiálnej návšteve Rakúska stretnutím s predsedníčkou Národnej rady Rakúskej republiky Barbarou Prammerovou.
Predsedníčka rakúskeho parlamentu privítala slovenského hosťa konštatovaním, že vzájomné vzťahy našich krajín sú veľmi dobré a priateľské. Prezident SR v rozhovore vyzdvihol, že "Rakúsko bolo práve tou krajinou, ktoré veľmi intenzívne pomáhalo vstupu SR do Európskej únie." Barbara Prammerová sa zaujímala o vývoj na Slovensku pred prezidentskými voľbami. Ivan Gašparovič ju ubezpečil, že ani po prezidentských voľbách sa zahraničná politika SR nezmení, pričom zdôraznil, že máme "najproeurópakejšiu vládu."
Aj s predsedníčkou parlamentu sa Ivan Gašparovič rozprával o situácii na Ukrajine. "Jediná možná cesta riešenia krízy na Ukrajine je v rokovaniach a hľadaní kompromisu," povedala hlava štátu. Podľa nej je náš východný sused naozaj vo veľmi ťažkej situácii "dá sa povedať, že tesne pred krachom." Podľa B. Prammerovej je pozícia Slovenska k Ukrajine zaujímavá, pretože ide o susednú krajinu. Ako dodala, Rakúsko sa takisto prikláňa k riešenia krízy dialógom.
Prezident Ivan Gašparovič s delegáciou potom navštívil radnicu mesta Viedeň, kde ho privítal primátor Michael Häupl. Prvý muž Viedne poukázal na blízkosť Rakúska a Slovenska, ktoré spája rieka Dunaj. "Dlhé roky nás delila železná opona, no po jej páde sa naše národy začali opäť spájať. Dôkazom toho je aj Twin City Liner - lodné prepojenie osobnej dopravy medzi Viedňou a Bratislavou," povedal primátor. Ako ďalej v príhovore zdôraznil, naše spoločné členstvo v EÚ a eurozóne odstránilo všetky bariéry medzi Rakúšanmi a Slovákmi a prehĺbilo ďalšie priateľstvo. "Práve v našom regióne strednej Európy je výborný predpoklad na ďalší hospodársky rozvoj, o čom svedčí aj Dunajská stratégia," uviedol Michael Häupl.
Hlava štátu vyjadrila veľké potešenie, že v programe jeho návštevy Rakúskej republiky nechýba ani návšteva viedenskej radnice. Ako prezident ďalej uviedol, je presvedčený, „že pre obyvateľov Bratislavy je Viedeň inšpiráciou ako má vyzerať hlavné mesto.“ Podľa Ivana Gašparoviča Viedeň v sebe skĺbila krásy historických pamiatok s modernou architektúrou a bohatými zelenými parkami.
Prezident si zaspomínal aj na krátke obdobie slobody v bývalom režime v Československu, kedy v roku 1968 naši občania mohli slobodne cestovať do rakúskej metropoly. Podľa Ivana Gašparoviča "pád železnej opony bol pre nás Slovákov akousi paralelou pádu Berlínskeho múru, a Viedeň bola pre nás ako pre Nemcov západný Berlín." Blízkosť našich hlavných miest je skvelým predpokladom ich synergie, zlepšujeme ich infraštruktúrne prepojenie, najmä pokiaľ ide diaľničné a železničné trasy, zdôraznila hlava štátu.