Prezident SR Ivan Gašparovič na zasadnutí Severoatlantickej rady
Prezident SR Ivan Gašparovič sa po prílete do Lisabonu zúčastnil na prvom stretnutí lídrov, ktoré sa konalo popoludní za účasti predsedu Európskej rady Hermana van Rompuya. Otvorili ho príhovormi generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen a hostiteľ podujatia, portugalský premiér José Sócrates. Nasledovala samotná diskusia o aktuálnych bezpečnostných výzvach, globálnom vývoji a budúcnosti aliancie. Medzi delegátov patria americký prezident Barack Obama i ruský prezident Dmitrij Medvedev. Na summite sa zúčastnia aj lídri iných krajín a zoskupení. Pozvanie prijal afganský prezident Hámid Karzaj, generálny tajomník OSN Pan Ki-mun či predstavitelia EÚ. Rokovania sa zúčastnil aj japonský premiér Naoto Kan a premiérkaAustrálieJuliaGillardová.
Najdôležitejším bodom rokovaní na dnešnom summite Severoatlantickej aliancie v Lisabone bola strategická koncepcia NATO na nasledujúcich desať rokov a diskusia okolo celkovej reorganizácie NATO.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič verí, že koncept novej stratégie Severoatlantickej aliancie bude počas dvojdňového summitu NATO schválený. Moderná doba podľa prezidenta vyžaduje, aby aliancia prehodnotila svoju činnosť a pripravila sa na nové bezpečnostné hrozby. "Dvadsiate prvé storočie s možnými modernými teroristickými útokmi núti alianciu v oveľa väčšej intenzite pripraviť sa a ochrániť svojich členov; ale aj zabezpečiť, aby na našej planéte bol pokoj a neprevládalo nebezpečenstvo a strach občanov," uviedol Gašparovič. Podľa neho je aliancia vo svete vnímaná ako "bezpečný štít, ktorý je však schopný prijímať aj spoluprácu." Podľa hlavy štátu to svedčí o tom, že aliancia chce spolupracovať aj s inými krajinami.
Prezident Gašparovič vníma účasť ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva ako deklaráciu, že podozrievavosť z čias železnej opony sa musí definitívne odstrániť a víta, že NATO sa sa usiluje o nový začiatok vo vzťahoch s Ruskou federáciou. "Musíme si navzájom veriť a dôverovať. To je prvý krok k úspechu a k spolupráci v rámci bezpečnostisveta," dodal s tým, že by bolo dobré, keby tento summit dal poslednú bodku za studenou vojnou.
Slovenský prezident zdôraznil, že netreba zabúdať na udržanie sily NATO. "Samozrejme, potrebujeme absolútnu reciprocitu a pochopenie pri znižovaní počtu jadrových zbraní. Nemôže sa stať, že aliancia urobí kroky k zníženiu počtu jadrových zbraní a ostatné krajiny ho budú zvyšovať alebo ho zachovajú podobný," zdôraznil najvyšší slovenský predstaviteľ. Podľa Gašparoviča sa NATO snaží obmedziť množstvo nukleárnych zbrani vo svete, ale kým existujú krajiny, ktoré rozširujú alebo zachovávajú svoj arzenál, nemôže sa ich úplne vzdať ani aliancia.