Počas nástupnej audiencie v Prezidentskom paláci odovzdal hlave štátu svoje poverovacie listiny mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Kambožského kráľovstva v SR so sídlom v Berlíne Widhya Chem.
Ako na stretnutí s novým veľvyslancom konštatoval Ivan Gašparovič, Kambodžské kráľovstvo je jednou z krajín, s ktorými máme záujem hľadať možnosti ďalšieho rozvoja dobrých vzájomných vzťahov, tradujúcich sa ešte z obdobia bývalého Československa. Za mimoriadne významnú pre rozvoj ďalšej spolupráce označil prezident SR návštevu kambodžského kráľa Norodoma Siohmoniho v Slovenskej republike v roku 2006.
Nový ambasádor odovzdal prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi pozdravy od Jeho kráľovského veličenstva Norodoma Sihamoniho, ktorý rád spomína na svoju úspešnú návštevu v Slovenskej republike. Kambodžský diplomat ocenil úroveň vzájomného obchodu, ktorý napriek krízovému roku 2009 zaznamenal pozitívne výsledky. „ Chcel by som vám i Slovensku zablahoželať k úspešnému vstupu do Európskej únie i eurozóny“, uviedol veľvyslanec a zdôraznil, že Kambodža je aktívnym členom združenia ázijských štátov ASEAN. Zároveň pripomenul strategickú polohu Kambodže, ktorá slúži ako „ brána do Číny“. Widhya Chem tiež skonštatoval, že za ostatných 15 rokov je Kambodža slobodnou krajinou, kde vládne stabilita a zaznamenáva aj hospodárske úspechy.
Prezident Ivan Gašparovič na stretnutí zdôraznil, že Kambodža je pre nás partnerom, o ktorého javí záujem aj Európska únia. Vyjadril presvedčenie, že naše vzťahy sa budú ďalej zlepšovať. „ Sú tu konkrétne možnosti v oblasti strojárstva, energetiky, vodného hospodárstva a chemického priemyslu, ktoré môžeme ponúknuť našim kambodžským partnerom“, uviedol prezident na margo hospodárskej spolupráce. Za pozitívum označil i množstvo bývalých kambodžských študentov, ktorí v minulosti študovali v Československu. Práve znalosť našej kultúry a jazyka tak podľa jeho slov uľahčujú možnosti nadviazania obchodných kontaktov.
Ako uviedol nový ambasádor, chemický priemysel je pre Kambodžu veľmi dôležitý, radi by využili najmä minerálne oleje. „Pomoc by sme prijali i v oblasti využitia termálnych prameňov a liečebného kúpeľníctva, kde sa nám už otvárajú možnosti „ dodal Widhya Chem.