Návšteva Technickej univerzity bola prvým zastavením prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča počas jeho pracovného výjazdu do Košíc.
Hlavu štátu privítal na akademickej pôde rektor univerzity Anton Čižmár. Informoval nášho najvyššieho ústavného činiteľa o profile univerzity ako aj problémoch, s ktorými musí škola zápasiť pri príprave takých absolventov, o ktorých ba mala záujem aj prax.
Rektor Čižmár vyzdvihol prínos štrukturálnych fondov, ktorých čerpanie je významným zdrojom realizácie univerzitných rozvojových projektov.
Rektor univerzity s prezidentom sa spolu potom stretli na rokovaní s kolégiom rektora, akademickým senátom a študentmi.
Členovia akademického senátu ocenili kvalitu spolupráce so spoločnosťami, ktoré pôsobia v košickom regióne a ktoré touto spoluprácou napomáhajú synergickému profilovaniu absolventov tak, aby sa mohli reálne uplatniť na trhu práce v sofistikovaných oblastiach, ktoré firmy potrebujú reálne obsadiť.
Ivan Gašparovič vo svojom vystúpení reagoval na spoločenskú situáciu v kontexte nedávnych parlamentných volieb: „Po ťažkých rokoch radikálnych reforiem je ľudský potenciál, zdravotný stav obyvateľstva, demografické veličiny, vzdelanosť obyvateľstva, podmienky osobnostného rozvoja, motivačná sféra najmä mladej generácie značne oslabený. Prudké spoločenské zmeny a jednostranný dôraz na ekonomiku sa nepriaznivo podpísali na sociálnom a kultúrnom kapitáli a morálke v spoločnosti. Oslabili sa sociálne väzby, vytratili sa sociálne istoty, oslabila lojalita k autoritám, vytráca sa kultúrnosť, vzrástla nedôverčivosť, medziľudské vzťahy sú poznačené pragmatickosťou,“ uviedol prezident. Konštatoval tiež, že z pohľadu globálnej ekonomiky roky 2010 a 2011 naznačili, že problémy finančnej a ekonomickej krízy neskončili. Naliehavá je potreba posilnenia konkurenčnej schopnosti Slovenska a zmena kvality hospodárskeho rastu smerom k rastu využívajúcemu inovácie a zvyšovanie produktivity práce. „Smerovanie k poznatkovej ekonomike by sa malo stať pre Slovensko jednou z priorít, pretože dnes patrí medzi najmenej inovačne výkonné krajiny EÚ o čom svedčí i podiel technologicky a poznatkovo náročného sektora v ekonomike, ktorý je podstatne nižší než je priemer EÚ. Dlhodobým problémom ostáva nízka miera výdavkov na výskum a vývoj. Prechod k ekonomike založenej na inováciách, je závislý najmä od aktivít podnikateľského sektora, pričom k jeho väčšej inovačnej angažovanosti by prispela motivujúca hospodárska politika vlády, „ povedal Ivan Gašparovič .
Prezident však ocenil pozitívny príklad úzkej spolupráce podnikateľského sektora s našimi univerzitami, čoho je Technická univerzita v Košiciach dôkazom.
V príhovore sa prezident SR nevyhol ani kritickým slovám, pretože vzdelanie označil za najistejší spôsob ako čeliť neistej budúcnosti. „Čakajú nás ťažké časy svet vyčerpaných surovín, globálna energetická a ekologická kríza, nové celosvetové pandémie a civilizačné choroby. Bude si to vyžadovať uplatnenie vzdelanostného potenciálu celého ľudského spoločenstva a nielen určitej, trhom vyselektovanej, menšiny, „ zdôraznil prezident. Systém vysokého školstva funguje podľa neho na Slovensku zle. "Najmä zo súkromných vysokých škôl sa nestali domy vzdelávania, ale domy na zisk." Ivan Gašparovič označil za veľký problém zamestnávanie absolventov vysokých škôl, kde v budúcnosti užšiu spoluprácu s úradmi práce. Prezident adresoval kritické slová aj odchádzajúcemu ministrovi školstva Eugenovi Jurzycovi. "Veľa peňazí z európskych fondov, ktoré mohli školy využiť, nevyužili len preto, že ministerstvo nebolo podľa mňa také agilné, ako mohlo byť," povedal.
V príhovore sa nevyhol ani téme potreby nového vysokoškolského zákona a v záujme tejto dôležitej právnej normy vyzval v Košiciach na spoluprácu všetkých členov Slovenskej rektorskej konferencie.
Záujem Ivana Gašparoviča o kvalitu vysokoškolského zákona je taký veľký, že v Košiciach vyjadril vážny záujem o to, aby sa námety Slovenskej rektorskej konferencie dostali priamo do Programového vyhlásenia novej vlády Slovenskej republiky.
Po skončení stretnutia s akademickým senátom a študentmi si hlava štátu ešte prezrela priestory bohatej univerzitnej knižnice.