Prezident SR Ivan Gašparovič vystúpil na medzinárodnej konferencii
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil v Trenčianskych Tepliciach na medzinárodnej konferencii s názvom: Slovensko v 21. storočí v európskom kontexte. Hlavu štátu privítal prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Báleš.
Ivan Gašparovič vystúpil na konferencii s príhovorom, v ktorom sa orientoval na nevyhnutnosť rozvoja tvorivého potenciálu krajiny a vzdelávania zvlášť. V súvislosti s hospodárskou recesiou a svetovou finančnou krízou apeloval na nutné prehodnotenie priorít. „Medzi tie naše priority, ktoré nemôžeme, nesmieme odsunúť, patrí skvalitňovanie vzdelávania a podpora vede. Aj keď sa dnes celý svet krúti okolo peňazí, jeho budúcnosť stojí a padá na skvalitňovaní vedomostnej spoločnosti a humanizácii znalostnej ekonomiky. No aj na ich súbehu s uplatňovaním riadiacich funkcií štátu – osobitne cez projektovanie budúcnosti, cez dôslednú verejnú kontrolu a cez upevňovanie sociálnej a právnej istoty občanov,“ povedal prezident.
Vo svojom vystúpení zdôraznil, že štát, presnejšie jeho občan, musí dnes jednoznačne pocítiť, že nie je vydaný na milosť a nemilosť svojvoľného počínania. „Nikoho. V tom som za jedno s Francúzskom, ktoré ako predsedajúca krajina Európskej únie, žiada širšie uplatňovanie ochranárskej pozície.
V záujme Európskej únie ako celku, jej jednotlivých štátov, každého nášho občana.“ Ako dôvod uviedol, že občan je vždy v pozícii slabšieho, najzraniteľnejšieho ohnivka nášho spoločenstva. Európska únia, jej štáty sú povinné dbať o dôstojný život každého svojho občana.
„O Slovákoch sa hovorí, že sa vo svete nestratia, lebo sú nezlomní, pracovití a zruční, oplývajú aj nemalou fantáziou. Áno, som na našich občanov hrdý. Zvládli zložitý proces transformácie spoločnosti, zvládajú aj nároky neľahkých reforiem. Verím, že zvládnu aj reformu nášho školstva. A že ju zvládnu tak, aby sa raz o nás hovorilo: Slováci sú vzdelaní ľudia, ktorí si dnes vážia ľudskú múdrosť, tak ako si vždy vážili ľudské dobro,“ povedal Ivan Gašparovič.
V záujme mladých ľudí v kontexte neadekvátneho postavenia pedagógov apeloval na potrebu navrátenie statusu učiteľa, ktorý umožní pomôcť mladému človeku popasovať sa s neodkladnou výzvou – „buď taký vzdelaný, aby si neprehral svoj boj s príležitosťami, ktoré ti život prinesie, aby si tieto príležitostí vyzýval na súboj ty sám. Ciest k vzdelaniu, respektíve ku skvalitneniu nášho vzdelávania, je niekoľko. Ktoré sú, podľa môjho názoru, tie najpodstatnejšie, “ uviedol prezident.
Na margo nového modelu vzdelávania podčiarkol, že jeho základom je prechod od rozvoja pamäťových schopností k dominancii rozvoja tvorivých schopností. To si bude vyžadovať od pedagógov nový prístup. Budú musieť uplatňovať takú metodiku vyučovania, ktorá zblíži teoretickú rovinu poznania so skutočnosťou, s reáliami života s ohľadom na diferencovaný prístup k rozličnej úrovni nadania žiakov. Prezident Ivan Gašparovič sa vo svojom vystúpení zamyslel aj nad dnešnou kvalitou vzdelania .
„Vysokoškolskí pedagógovia hovoria, že absolventi stredných škôl ju majú až zarážajúco nízku. Podobné sťažnosti zaznievajú aj od rodičov. Musím však povedať, že tí najtalentovanejší a najvytrvalejší dosahujú výsledky, ktoré nám robia dobré meno aj vo svete. Na rôznych vedomostných olympiádach a súťažiach. Špičku máme, horšie je to s priemerom. Ten sa nám začína zužovať. Príčin je viacero. Jednak naši žiaci zlyhávajú v tvorivosti, jednak je poddimenzované materiálno-technické vybavenie škôl a jednak sa nové učebné texty menia rýchlejšie ako žiaci. Myslím si, že donedávna uplatňované oceňovanie učiteľov sa pod súčasnú kvalitu podpísalo tiež nemalým dielom, „ povedal náš najvyšší predstaviteľ.
Viackrát sa v príhovore dotkol citlivou finančnej témy nášho školstva. Vyjadril sklamanie nad tým, že medzi päťsto najprestížnejšími vysokými školami sveta nenašiel ani jednu našu. „Bola to horká pilulka, ktorú som dodnes neprehltol. Musíme dotiahnuť hodnotenie našich vysokých škôl, dať im kredit, aký si zaslúžia, pomôcť im s riešením skvalitnenia vzdelávacieho a výchovného procesu, a dať im aj perspektívu rozvoja. Pravda, aj vysoké školy musia konať oveľa aktívnejšie, „ povedal Ivan Gašparovič.
Zdôraznil, že samotný prílev peňazí na vysoké školy ich kvalitu nezmení. Za základ zvýšenia kvality na akademickej pôde označil vytvorenie podnetného intelektuálneho prostredia, času a pokoja na premýšľanie, dostatočného priestoru na diskusie, ohodnotenia i perspektívy.
V závere príhovoru Ivan Gašparovič podčiarkol, že naše vzdelávacie a vedecké inštitúcie vyslovujú aj oprávnené výhrady voči prístupu našej spoločnosti k vzdelávaniu a výchove, k podpore vedy. „Bez toho, aby sme sa navzájom počúvali a spoločne hľadali riešenia tam, kde to ide, sa nedočkáme ocenenia zo strany intelektuálnej Európy, „ povedal prezident. Vyslovil však presvedčenie, že Slovensko má, po akceptovaní a riešení vyslovených výhrad, na kvalitnú vzdelanostnú spoločnosť.
Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Báleš v príhovore konštatoval, že slovenské univerzity ale aj iné vzdelávacie inštitúcie si uvedomujú svoju pozíciu. Slovensko potrebuje zlepšiť úroveň a vybavenie vysokých škôl. "V súčasnosti vyxsoké školy prechádzajú komplexnou akreditáciou, ktorá má rozdeliť školy na univerzity, odborné vysoké školy a vysoké školy," povedal Vladímír Báleš.