Slávnostným privítacím ceremoniálom na nádvorí Prezidentského paláca začal rakúsky prezident Heinz Fischer oficiálnu návštevu Slovenskej republiky.
Počas bilaterálnych rokovaní konštatoval Ivan Gašparovič, takú vysokú kvalitu dvojstranných vzťahov, že stretnutia oboch prezidentov sú omnoho častejšie ako býva zvykom v protokolárnom rámci.
Náš najvyšší predstaviteľ vyzdvihol slovensko - rakúske vzťahy aj slovami: "My si vážime, že Rakúsko je najväčším obchodným partnerom Slovenska, obchodný obrat vlani dosiahol vyše 5 miliárd eur, čím prekonal aj predkrízové obdobie o miliardu eur. " V súčasnosti na Slovensku pôsobí vyše 2000 rakúskych firiem a podiel na investíciách u nás majú vo výške 15%. "V Rakúsku v súčasnosti pracuje podľa oficiálnych štatistík asi 17 tisíc Slovákov a sme radi, že tie katastrofické scenáre pri zavedení Schengenu a zrušení obmedzení na voľný pohyb pracovných síl sa nakoniec nenaplnili," uviedol prezident Gašparovič.
Témou rozhovoru boli aj susedské vzťahy, oblasť investícií a podnikateľského prostredia v oboch krajinách, problematika jadrovej bezpečnosti, problémy západného Balkánu, ale aj otázky spojené s krízou eurozóny a jej budúcnosťou.
Vysoký štandard vzťahov Rakúska a Slovenska potvrdila aj nedávna návšteva študentov slovakistiky z Viedenskej univerzity u prezidenta Ivana Gašparoviča. „Som veľmi rád, že rakúska univerzita v rámci štyroch odborov tohto štúdia ďalej toto štúdium podporuje.“
Na záver stretnutia s rakúskym partnerom konštatoval prezident Ivan Gašparovič zhodu názorov a postojov v širokom spektre problémov, o ktorých obaja prezidenti diskutovali. Jediným bodom, v ktorom sa partneri nezhodli úplne, je odlišný postoj oboch krajín voči energii získavanej z jadrových elektrární. Slovenská strana zastáva tento druh výroby elektrickej energie, ale obaja prezidenti sa zhodli na tom, že „v prvom rade musí ísť o bezpečnosť a do bezpečnosti chceme investovať aj ďalej, „ dodal slovenský prezident.
Heinz Fischer sa poďakoval za vrelé privítanie i pohotovosť a priateľské prostredie na Slovensku. Potvrdil, že Slovensko je pre Rakúskom výborným hospodárskym partnerom. Objem vzájomnej obchodnej výmeny presahujúci hodnotu 5 mld. eur je toho dôkazom. Podľa jeho slov sa rakúska strana bude zaujímať o priority slovenskej vlády v ekonomickej oblasti ako aj o budúcu daňovú politiku. "Obe krajiny sú členmi eurozóny a tieto pozitívne čísla hospodárskeho rozvoja v našej spolupráci zanechávajú vo mne dobrý dojem," zdôraznil Heinz Fischer. Ako dodal, teší ho aj fakt, že SR bude v roku 2012 najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v Európskej únii.
Podľa rakúskeho prezidenta je čas posilniť aj oblasť odborného vzdelávania, pretože kvalifikovaní pracovníci sú základom úspechu podnikania.
Na margo problémov eurozóny obe hlavy štátov vyjadrili presvedčenie, že i želanie, aby Grécko zostalo jej členom s podmienkou, aby táto krajina dodržala memorandum o porozumení dohodnuté s Európskou komisiou, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom.
Po skončení rokovania s prezidentom Ivanom Gašparovičom sa rakúsky hosť stretol s premiérom Robertom Ficom, s predsedom parlamentu Pavlom Paškom.
Súčasťou programu oficiálnej návštevy Heinza Fischera na Slovensku je aj spoločné vystúpenie s Ivanom Gašparovičom na slovensko-rakúskom ekonomickom fóre.